Uwaga na fałszywe oferty pracy

Praca w charakterze tajemniczego klienta, wypełnianie ankiet za tysiące złotych miesięcznie czy formułowanie opinii w sieci to często przynęty dla nieświadomych konsumentów. Tym razem przed fałszywymi ofertami przestrzega Work Service. 

(fot. antkevyv / YAY Foto)

"Mamy sygnały o próbach wyłudzania danych osobowych przez osoby podające się za naszych pracowników i oferujące rzekomo nasze ofert pracy. Przypominamy, że na potrzeby procesu rekrutacji nie wymagamy podawania takich danych jak PESEL, NR DOWODU OSOBISTEGO, KONTO BANKOWE i danych innych niż dane w typowym CV (dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie itp.). Od Kandydatów nie pobieramy również ŻADNYCH OPŁAT związanych z rekrutacją" podaje dział reklamacji na stronie głównej WS. 

Przytoczono również przykład fałszywego ogłoszenia o pracę:

"Witam Serdecznie,

chcieliśmy poinformować, iż Pani kandydatura wstępnie nas zainteresowała.

Osoba uczestnicząca w badaniu wciela się w potencjalnego klienta, aby sprawdzić jakość obsługi we wskazanym sklepie/punkcie obsługi. Nawiązuje bezpośredni kontakt z pracownikiem placówki (sprzedawca/konsultant), zadaje mu kilka pytań odnośnie oferty lub produktu (które otrzyma od nas z całym pakietem dotyczącym danego zlecenia), a więc bierze bezpośredni, aktywny udział w zaaranżowanych sytuacjach. Po zrealizowaniu takiej wizyty Tajemniczy Klient wypełnia ankietę w systemie, w której odpowiada na pytania dotyczące dokonanej obserwacji.

Praca będzie przebiegała wśród podmiotów , które znajdują się w bazie danych naszej firmy.  
Każdy pracownik ma prawo wyboru czasu pracy w dogodnych dla siebie godzinach.  Zleceń miesięcznie jest od 30 do 40. Każde zlecenie płatne jest 30 zł netto.

Po nawiązaniu współpracy otrzyma Pani swój login i hasło do systemu, przez który będzie z nami współpracować. 
Proponujemy dogodną formę współpracy. W mailu zwrotnym wraz z resztą danych osobowych do Umowy, proszę wskazać jaka forma Pana interesuje:  umowa o dzieło, czy umowa zlecenie.
Praca na jaką Pani aplikowała będzie rozliczana na osobiste konto bankowe wskazane przez Panią.

Do wygenerowania  umowy prosimy o  następujące dane osobowe:
• Imię i Nazwisko
• Adres zameldowania (z dowodu osobistego)
• PESEL
• Nr dowodu osobistego, a jeśli możliwe to jego skan (przód, tył)
• Osobiste konto bankowe, na które wpływać będzie wynagrodzenie oraz, które posłuży nam do zweryfikowania Pani tożsamości, czyli dane konta bankowego muszą zgadzać się z danymi z dowodu osobistego ( jeśli dane w koncie różnią się np. w dowodzie ma Pani pełną nazwę ulicy, a w koncie skrót, proszę nam o tym napisać, bo nasz system nie przepuści poprawnie weryfikacji)

W celu weryfikacji Danych Osobowych przeprowadzamy standardowy przelew o wartości  1 gr na konto wskazane przez nas w Umowie z Pani osobistego konta . Konto, z którego otrzymamy przelew potwierdzający dane osobowe, będzie kontem, na które będziemy przelewać  wynagrodzenie każdego ostatniego dnia miesiąca.

Po pozytywnej weryfikacji danych osobowych i podpisaniu umowy pracę rozpoczęłaby Pani z początkiem grudnia.

Mamy nadzieję , że podczas weryfikacji  wszystko przebiegnie pomyślnie i Nasza współpraca będzie owocna obustronnie.”

Mimo że początek wiadomości nie budzi wątpliwości, tak prośba o skan dowodu osobistego czy podanie numeru konta celem przelewu weryfikacyjnego powinno zapalić czerwoną lampkę. O tej metodzie oszustwa pisaliśmy między innymi w artykule "Praca przez internet. Wysokie zarobki". Efektem wypełnienia poleceń z przytoczonej wiadomości do kandydata będzie skutkowała kradzieżą tożsamości. Tutaj oszuści nie tylko poprosili o skan dowodu, który może posłużyć do wykonania dowodu kolekcjonerskiego, ale również pojawiła się prośba o dokonanie przelewu na symboliczną kwotę, co skutkowałoby autoryzacją drugiego konta założonego na nasze dane. 

(Bankier.pl)

Ostatnio na łamach Bankier.pl pojawił się również artykuł "Tak szukają słupów w internecie. Nie podejmujcie współpracy" opisaliśmy w nim przypadek firmy, która zaoferowała 3000 zł za przeglądanie aukcji i robienie notatek. Najpierw chciała jednak sprawdzić lojalność pracownika, co skutkowało wmanewrowaniem jej w pranie pieniędzy. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 h-b

Niestety żerujących na maxa cwaniaków na rynku z każdym rokiem jest coraz więcej !.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.