Usługi concierge - luksus tylko dla "lepszych" klientów banków

Banki oferują klientom coraz więcej dodatkowych usług, niekoniecznie związanych z zarządzaniem finansami. Przykładem są pakiety concierge dostępne na rynku od dłuższego czasu. Osobisty asystent zamówi stolik w restauracji, wynajmie samochód czy zorganizuje podróż. Sprawdzamy, czy usługi kiedyś dostępne wyłącznie dla zamożnych, są na wyciągniecie ręki coraz szerszego grona klientów.

Banki prowadzą otwartą wojnę o klienta. Konkurują między sobą na płaszczyźnie rozwiązań technologicznych oraz poszerzając gamę produktów i usług. Jakiś czas temu klienci mogli liczyć wyłącznie na pomoc w kwestiach finansowych, obecnie natomiast banki oferują szeroki zakres usług dodatkowych w ramach pakietów do rachunków bankowych czy kart płatniczych. Ich posiadacz ma łatwy dostęp do ubezpieczeń, darmowej księgowości, usług assistance, a także pakietu concierge, czyli osobistego konsultanta, który pomoże przy załatwianiu codziennych spraw i nie tylko.

Usługi concierge: luksus tylko dla wybranych?
Usługi concierge: luksus tylko dla wybranych?

Na czym polegają usługi concierge?

Usługa concierge to nic innego jak szeroka pomoc w różnym zakresie, na którą mogą liczyć klienci banków. W ramach pakietu instytucje finansowe oferują klientom własnego konsultanta, do którego można zwrócić się z prośbą o pomoc w realizacji codziennych spraw czy dotyczącą zorganizowania jakiegoś wydarzenia. Zatem w banku możemy już nie tylko wnioskować o kredyt bądź ulokować oszczędności, ale również zlecić rezerwację stolika w restauracji, biletów lotniczych, organizacje wakacji, wypożyczenie auta czy nawet zakup dzieła sztuki. 

Należy jednak pamiętać, że bank tylko organizuje usługi w ramach pakietu concierge, natomiast koszt jej realizacji ponosi klient, który musi często słono zapłacić za profesjonalne i szybkie załatwienie zlecenia. – Organizacja usług jest bezpłatna, natomiast koszty ich realizacji pokrywa klient, przy czym każdorazowo są one przedstawiane klientowi do akceptacji – potwierdza Sławomir Czajkowski z Raiffeisen Polbanku.

Indywidualny asystent może wiele

Poprzez usługi concierge klient może uzyskać wszelkie informacje oraz pomoc w realizacji zleconego zadania. Inaczej mówiąc, banki udostępniły serwis, który łączy funkcje assistance, concierge hotelowego oraz usług doradczych. Posiadacz usługi concierge może za pośrednictwem banku między innymi zlecić rezerwację biletów na wydarzenia kulturalne lub mecze, biletów lotniczych oraz kolejowych, wynajem samochodu w kraju i za granicą, rezerwacje noclegów w hotelach czy korzystać z usług specjalistów zajmujących się planowaniem i organizacją imprez okolicznościowych.

– To usługi na najwyższym międzynarodowym poziomie. Obsługę w ramach concierge prowadzi specjalny polski zespół doświadczonych konsultantów, świadczący pomoc przez 24h na całym świecie. (…) Usługi concierge są dostarczane przez międzynarodową firmę, która zapewnia możliwie najwyższy dostępny ich poziom oraz zatrudnia ekspertów z wieloletnim doświadczeniem – informuje Agnieszka Kubajek z Banku Millennium.

Usługi concierge w bankach

Bank

Przykładowe usługi

Uprawnieni do korzystania

BZ WBK

dowolnie wybrana usługa na całym świecie, m.in. organizacja czasu wolnego, rozrywki, rezerwacja restauracji, biletów, pomoc w załatwianiu codziennych obowiązków jak organizacja usług hydraulika, ślusarza, opieki dla dziecka

klienci indywidualni posiadający kartę kredytową Visa Platinum

Bank Millennium

- rezerwacja podróży i wypożyczenia samochodu,
- organizacja biletów na imprezy,
- rezerwacja wyjazdów wypoczynkowych i restauracji,
- zapewnienie samochodu z kierowcą,
- dostęp do wiedzy ekspertów z wielu dziedzin

klienci bankowości prywatnej posiadający czarne karty kredytowe Millennium MasterCard World Elite/Elite VIP

Deutsche Bank

- organizacja usług dla domu i rodziny,
- organizacja spędzania wolnego czasu, rozrywki, hobby, podróż,
- organizacja przyjęć i spotkań biznesowych,
- zdrowie i uroda, kreacja wizerunku

klienci indywidualni posiadający kartę kredytową Deutsche Bank Gold, Deutsche Bank Platinum lub IQ World MasterCard

ING Bank Śląski

usługi organizacyjne, rezerwacyjne oraz informacyjne na życzenie klienta

klienci z sektora private banking posiadający platynową kartę kredytową

Lion’s Bank

usługi w ramach kategorii: noclegi, sztuka i kultura, kosmetyka, czarter i wynajem, usługi doręczeniowe, edukacja i nauka, imprezy i przyjmowanie gości, prezenty na różne okazje, zdrowie i fitness, hotele, dom i ogród, rozrywki na wieczór

klienci posiadający metalową kartę kredytową Master Key World Elite, która przyznawana jest według indywidualnych kryteriów

mBank

- załatwienie spraw związanych z urlopem,
- zakupu biletów na imprezy kulturalne lub sportowe,
- znalezienie fachowca do realizacji wszelkich napraw

klienci korzystający z rachunków Aquarius oraz prestiżowych kart kredytowych

Noble Bank

- wynajęcie luksusowego jachtu,

- przygotowanie filmu z pozdrowieniami od piłkarzy wskazanej drużyny,

- zorganizowanie transparentu,

- zakup i dostarczenie towarów z limitowanej edycji niedostępnej w Polsce,

- znalezienie kolekcjonerskiego modelu samochodu,

- pomoc w zorganizowaniu transakcji,

- organizacja ślubu na tropikalnej wyspie,

- zorganizowanie polskojęzycznej opiekunki do dzieci za granicą

klienci Noble Private Banking

PKO BP

- pomocy specjalistów od napraw domowych,
- zakup i dostarczenie kwiatów,
- organizacja pobytu w salonach SPA,
- organizacja podróży służbowej oraz wakacji,
- organizacja wyczarterowania samolotu, jachtu, łodzi,
- organizacja rezerwacji zakupu i dostarczenia biletów na wybrane imprezy

klienci korzystający z ubezpieczenia kart kredytowych Mastercard Platinum, VISA Infinite oraz Konta Platinium II

Raiffeisen Polbank

pomoc w nieprzewidzianych przypadkach związanych z użytkowaniem samochodu, sprzętu domowego, komputera, pomoc lekarsko-pielęgniarską w przypadku nagłej choroby bądź nieszczęśliwego wypadku

klienci indywidualni posiadający ubezpieczenie R-Assistance & Concierge do konta osobistego Premium oraz klienci premium banking

Źródło: Bankier.pl, na podstawie informacji udzielonych przez banki

Anna Kaczmarek, dyrektor Departamentu Segmentów Klienta Indywidualnego i Zamożnego Banku Zachodniego WBK podkreśla, że w ramach programu concierge można całodobowo skorzystać z dowolnie wybranej usługi, nie tylko w Polsce, ale także w najdalszych i najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Konsultanci zapewniają pomoc w organizacji kolacji na wieży Eiffla, wynajmu ferrari california, lotu balonem nad Tanzanią, wyjazdu na safari czy sprowadzenie wodnych skuterów do Chorwacji. Concierge to również wsparcie w wypełnianiu codziennych obowiązków, takich jak organizacja usług hydraulika, ślusarza bądź opieki dla dziecka.

Usługi concierge tylko dla wybranych

Analiza ofert poszczególnych banków wykazuje, że zwykły klient nadal nie ma co liczyć na korzystanie z usług concierge. Mimo że oferowane są już na rynku od wielu lat i ich zakres stale się rozszerza, nie można tego samego powiedzieć o gronie ich odbiorców. Tego rodzaju pakiety oferowane są przez instytucje finansowe klientom, którzy posiadają określoną wartość aktywów w banku czy przynależą do sektora bankowości prywatnej, tzw. private banking lub posiadających platynowe bądź złote karty kredytowe.

Między innymi w ING Banku Śląskim z tego typu oferty mogą skorzystać jedynie klienci private banking, którzy są posiadaczami aktywów w wysokości min. 1 mln zł lub min. 200 tys. zł inwestycji w banku bądź z klienci sektora Wealth Management (aktywa w wysokości min. 4 mln zł lub min.1 mln zł inwestycji w banku). W Banku Millennium usługa skierowana jest do osób, których aktywa mają wartość min. 1 mln zł. Deutsche Bank udostępnia pakiet concierge właścicielom kart kredytowych Deutsche Bank Gold, Deutsche Bank Platinum oraz IQ World MasterCard. W mBanku z takiego przywileju mogą skorzystać posiadacze konta indywidualnego mKonto Aquarius, które przeznaczone jest dla osób, których suma miesięcznych wpływów na rachunek wynosi min. 5 tys. zł lub łączna kwota depozytów i inwestycji ulokowanych w banku wynosi min. 100 tys. zł. Podobna sytuacja jest w PKO BP, gdzie usługi concierge oferowane są zamożnym klientom indywidualnym w ramach ubezpieczenia kart kredytowych Mastercard Platinum oraz VISA Infinite i Konta Platinium II.

W Lion’s Banku również usługi concierge są skierowane do wąskiej grupy klientów. – Z usługi MasterCard Concierge mogą skorzystać klienci indywidualni Lion’s Bank posiadający metalową kartę kredytową Master Key World Elite. Wspomniana karta przeznaczona jest dla najbardziej wymagających klientów, przy czym decyzje o jej przyznaniu zapadają według indywidualnych kryteriów – mówi Kamila Nowak, specjalista ds. PR w tej instytucji.

Niewielkie zapotrzebowanie na usługi concierge

Mimo że usługi concierge w Polsce są dostępne już od wielu lat, w dalszym ciągu niewielu klientów sięga po tego typu rozwiązanie. Większość z nich nie bierze pod uwagę możliwości szukania wsparcia ze strony banku w realizacji prywatnych spraw, a wyłącznie skupiają się na sferze inwestycyjnej. – Zainteresowanie usługą concierge jest raczej umiarkowane. Klienci z segmentu premium, którzy sięgają po wsparcie naszego konsultanta, proszą o organizację biletów na koncert, do teatru czy rezerwację stolika w restauracji. (…) Jesteśmy jeszcze nadal rynkiem stosunkowo młodym dla usług concierge. Klienci stopniowo przyzwyczajają się do możliwości, jaką daje im pomoc doradcy w organizacji wielu codziennych spraw. Muszą dobrze poznać ideę tej usługi oraz jej zalety. Tylko pozytywne doświadczenia zbudują oczekiwane zaufanie, które sprzyjać będzie poszerzaniu grona klientów korzystających z tej pomocy – wyjaśnia Przemysław Pakulski, menadżer ds. rozwoju produktów PKO Ubezpieczenia.

Marcin Konkel, wicedyrektor departamentu klientów zamożnych i produktów oszczędnościowych mBanku obserwuje, że usługi cieszą się popularnością głównie wśród osób zabieganych, mających mało czasu na załatwienie spraw związanych np. ze swoim urlopem. Często concierge jest wykorzystywany do zakupu biletów na imprezy kulturalne lub sportowe, rzadziej do znalezienia fachowca, który naprawi pralkę czy cieknący kran.

Wśród klientów BZ WBK z roku na rok wzrasta zainteresowanie usługą concierge. Do niedawna byli oni zainteresowani wyłącznie podstawową ofertą, tj. zorganizowaniem biletów do teatru czy na koncerty. Z biegiem czasu powiększa się lista życzeń kierowanych do banku. Jednak, jak wskazuje Anna Kaczmarek, dyrektor Departamentu Segmentów Klienta Indywidualnego i Zamożnego Banku Zachodniego WBK, pierwszy kontakt z usługą następuje w wielu przypadkach z ciekawości, z pewną obawą. Dopiero profesjonalne i indywidualne podejście do klienta sprawia, że sięga on ponownie po pomoc osobistego doradcy.  

Niewątpliwie szeroki wachlarz usług w ramach pakietu concierge może ułatwić wiele dziedzin życia klienta, a także oszczędzić czas, który musiałby przeznaczyć na samodzielną ich realizację. Niemniej jednak na możliwość skorzystania z prywatnego asystenta mają w dalszym ciągu wyłącznie klienci zamożni i nie zanosi się, aby ten stan rzeczy miał ulec zmianie. 

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 brella

Bardzo ciekawe zestawienie, chyba pierwsze takie w Polsce. Concierge bankowy, jak również concierge w nieruchomościach lub luksusowych autach posiada niestety dość ograniczony zakres zadań i poza rezerwacją stolika w restauracji czy pobieżnym znalezieniu propozycji urlopowych nie pomoże nam w zbyt wielu sprawach codziennych. Uczciwym rozszerzeniem tematów concierge jest także wsparcie asystenckie, którego zakres poza tym, że zawiera działania typowo concierge, to również wzbogaca je o pomoc codzienną, asystencką nie tylko w zadaniach prywatnych ale również służbowych. Przykładem tego typu działań może być https://www.brella.pl/.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.