REKLAMA

UniCredit sprzedał udziały w Fineco. Kolejne Pekao?

2016-10-13 10:50
publikacja
2016-10-13 10:50

[Aktualizacja 14.45] UniCredit znów szuka kapitałów i redukuje swoje zaangażowanie w FinecoBank. Tym razem na sprzedaż trafiło 20% udziałów banku. 

UniCredit sprzedaje udziały w Fineco. Kolejne Pekao? / fot. Stefano Rellandini / FORUM

UniCredit uruchomił proces sprzedaży akcji Fineco Banku, odpowiadających 20% kapitału spółki - poinformowali Włosi w komunikacie, który w systemie ESPI pojawił się o 10:38. Oferta miała trafić do inwestorów instytucjonalnych. Bank chciał ją przeprowadzić za pomocą budowy przyspieszonej księgi popytu.

Już dwie minuty później na rynek trafił kolejny komunikat, tym razem informujący o "zakończeniu powodzeniem" sprzedaży akcji Fineco Banku. Nowych właścicieli znalazło 121,4 mln akcji sprzedanych po cenie 4,55 euro za sztukę. Oznaczało to 5-procentowe dyskonto względem poprzedniego kursu zamknięcia.

Po transakcji w rękach włoskiego giganta pozostało ok. 35% udziałów Fineco. Dodatkowo UniCredit zobowiązał się, że nie sprzeda kolejnych akcji Fineco przez najbliższe 360 dni.

Warto dodać, że to nie pierwsza w tym roku tego typu transakcja. W lipcu na sprzedaż trafiło 10% udziałów w Fineco, UniCredit zgarnął wówczas z rynku 328 mln euro, teraz kasę banku zasiliło ok. 552 mln euro. Włosi wciąż jednak mogą potrzebować jeszcze co najmniej kilku miliardów euro.

Informacja ta może być istotna również dla polskiego rynku. W lipcu, chwilę po informacji o sprzedaży pakietu w Fineco, UniCredit poinformował o zmniejszeniu zaangażowania w Pekao. Od tamtej pory Włosi nie kryją, że polski bank może zostać sprzedany. Co istotne, zawarty wówczas lock-up przestał niedawno obowiązywać. 

UniCredit sprzedaje udziały w Fineco. Kolejne Pekao? / fot. Adam Torchała / Bankier.pl

Obawy o powtórkę lipcowego schematu widać na polskiej giełdzie. O 14.30 akcje Pekao tanieją o ponad 3%. Z kolei notowania UniCredit we Włoszech idą w dół o 2,4%.

Adam Torchała

Maliszewski: Złoty w każdej chwili może dynamicznie się osłabić

Maliszewski: Złoty w każdej chwili może dynamicznie się osłabić

Teraz absolutnie nie doradzałbym gry na spadek kursu EUR/PLN, w każdej chwili bowiem może pojawić się bardzo dynamiczna nieoczekiwana korekta wzrostowa - mówi główny ekonomista DMK Jacek Maliszewski.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~ms
Ty abc żaden system bankowy nie jest stabilny kup sobie a zobaczysz jak boli
~abc
System bankowy jest całkowicie stabilny i wypłacalny nie ma się czego obawiać...
Rozejść się ludzie nie ma tu nic do oglądania... ;)
~Obserwator
Nic nie kupować, pozbywają się aktywów, póki ceny jeszcze wysokie, zbliża się "strzyżenie owiec". Od kilku miesięcy jak na dłoni widać działania czosnkowego kapitału, wyprzedającego aktywa. Najwyraźniej zbliża się kryzys - ceny spadną do 10% obecnej wartości. Wtedy odkupią.
~Lol52
Kurnia w dwie minuty wystawili i sprzedali.
To nawet jako instytucjonalny nie miałem mozliwości kupna bo przeczytaj przemyśl i złóż zlecenie no i zapłać w dwie minuty?
Szacun dla inwestora że w dwie minuty to wszystko załatwili, o przeczytaniu oferty nie wspomnę.
~Krzysztof
tam bylo że jeszcze zbudowali co prawda w przyspieszony sposób ale jednak księgę popytu
~macgajwer
Jak to możliwe, że pojawia się komunikat o sprzedaży akcji banku Fineco i w dwie minuty znajdują się kupcy i jeszcze bank UniCredit w te same dwie minuty jest w stanie przygotować kolejny komunikat mówiący, że sprzedaż już się zakończyła. O co halo?
~QQryq
Jak nie wiadomo o co halo to halo o halo. ;-)

Powiązane: Problemy europejskich banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki