REKLAMA

Uber staje się taksówką. Przejazdy mogą podrożeć nawet o 50 proc.

2020-09-30 06:49
publikacja
2020-09-30 06:49
fot. Worawee Meepian / Shutterstock

Przewóz osób ma się odbywać tylko z licencją taksówkową. Jest ryzyko, że na kurs poczekamy dłużej i zapłacimy więcej - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w dzienniku, od czwartku – zgodnie z nowymi przepisami, tzw. lex Uber – pasażerów będzie mógł wozić tylko kierowca z licencją, nieważne, czy klient zamówi przejazd przez aplikację w Uberze lub Bolcie, czy złapie taksówkę na postoju.

Dodano, że zapowiadane od dawna zmiany spowodowały, że z rynku wypadło wielu kierowców, którzy dorabiali sobie, jeżdżąc z aplikacją. O licencjonowanych batalię musieli stoczyć liderzy branży: Uber, Bolt, iTaxi i FreeNow oraz tradycyjne korporacje. Eksperci ostrzegają, że z powodu deficytu kierowców może wydłużyć się czas oczekiwania na zamawiany przejazd.

"Rz" pisze, że w niektórych przypadkach cennik usług wzrośnie więc nawet o ponad 50 proc. Ale platformy pośredniczące w przewozach będą miały jeszcze inny kłopot z nowymi regulacjami.

"Przepisy zniosły obowiązek posiadania taksometru i kasy fiskalnej, które można zastąpić aplikacją, ale na rynku nie ma jeszcze dostępnego rozwiązania, które byłoby pozytywnie certyfikowane przez Główny Urząd Miar" - czytamy. Jak podano, kierowcy – choć działają z wykorzystaniem aplikacji typu: Uber, Bolt, iTaxi czy Free Now – muszą więc wyposażyć się w stare kasotaksometry.

Według gazety przepisy zniosły obowiązek posiadania taksometru i kasy fiskalnej, które można zastąpić aplikacją, ale na rynku nie ma jeszcze dostępnego rozwiązania, które byłoby pozytywnie certyfikowane przez Główny Urząd Miar. Kierowcy – choć działają z wykorzystaniem aplikacji typu: Uber, Bolt, iTaxi czy Free Now – muszą więc wyposażyć się w stare kasotaksometry - czytamy.

lgs/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
1as
Nie są mi potrzebne ani taksówki, ani pseudotaksówki, bo mam swoje auto, a jak trzeba komunikację miejską. Taksówki sa potzrebne ludziom po imprezie, a ja nie mam czasu na balangi, więc jest ja stoi powyżej.
Ale teraz przynajmniej będzie w miarę uczciwie.
anty12
I jak Tobie komunisto pisowski sa niepotrzebne to trzeba zakazac, tak ? Myslenie typowego komucha. Ja nie pale, ale w referendum, opoowiedzialbym sie za sprzedaza papierosow niz zakazem.
1as odpowiada anty12
Rozmawiałem z (byłymi) taksówkarzami, te pseudotaksówki działają poza prawem, mają niższe koszty, a i tak to się po prostu nie opłaca. Psucie rynku, to ma być dobre? Ci ludzie też muszą na życie zarobić.
anty12 odpowiada 1as
Nei wiem jak Ci to wytlumaczyc zeby doratlo. DZiaaja poza prawem (wg. was) bi zyjemy w republice bananowej pod zarzadem PiS. Jedne krzywe spojrzenie Zorzetty i mateuszek na kolanach. Dotarlo. W 24 h mogo skasowac Ubera ale nie chca.Nie moga raczej. Boja sie. Polska to nie jest kraj niepodlegly. TO bantustan.
pn300
Uczciwie, czyli jak? Gorszy produkt jest cacy a lepszy be? Chyba tylko pisokomuna tak myśli. Zamiast stworzyć warunki dla rozwoju zakazuje się tego co się nie podoba kaczystom, bo tego nie rozumieją.
pn300 odpowiada 1as
No to chyba dobrze, że koszty niższe nie? Co stówa za kilometr jest OK?
arfeneusz
Dobra, niedługo wejdą autonomiczne pojazdy to nie będzie potrzebny taksometr :D
anty12
Marzenie komunistow z PiSu, ktore sie nie spelni, bo Żorżetta tupnie nozka i Vateuszek padnie na kolanko. Tak bedzie.
1as
I co się cieszysz?
Jak na kolanko pada Kaszub to dobrze jest, a jak Mati to źle?
Jak dla mnie, to zawsze jest źle, więc licze na to, że tak sie nie stanie.
anty12 odpowiada 1as
O jejku zaczyna sie z Tuskiem. Przed nim tez klekacie. Mial siedzeidz a caly czas z waz drwi na TT. Ladnie przeoral Wassermann, az ja schowali do szafy i skonczyli teatrzyk. PS Tusk klekal tylko w jedna strone PiS w kazda nawet przed Ukraina.

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki