REKLAMA

Uber o krok od awansu do elitarnego grona. Akcje spółki na szczycie

Michał Misiura2023-11-08 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-08 09:45

Amerykańska firma transportowa Uber osiągnęła w III kwartale wystarczająco dobre wyniki finansowe, żeby dołączyć do S&P500. Wyceniana na 98 mld dolarów spółka jest obecnie największą firmą w USA poza tym indeksem.

Uber o krok od awansu do elitarnego grona. Akcje spółki na szczycie
Uber o krok od awansu do elitarnego grona. Akcje spółki na szczycie
fot. Sundry Photography / / Shutterstock

We wtorek, 7 listopada, Uber podał wyniki za III kwartał, z których wynika, że spółka radziła sobie dobrze pomimo spowolnienia w niektórych segmentach działalności oraz niespełnieniu części prognoz. Firma osiągnęła przychody w wysokości 9,29 miliarda dolarów, czyli o 11% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem, podczas gdy rynek oczekiwał 9,54 mld dol.

Zysk netto Ubera w III kwartale zamknął się w kwocie 221 mln dolarów, czyli 10 centów na akcję, w porównaniu ze stratą netto w wysokości 1,2 miliarda dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Również na tym polu wyniki spółki nie pokonały konsensusu, który zgodnie z Refinitiv wynosił 12 centów na akcję.

Wzrost dochodów brutto z rezerwacji przejazdów sięgnął w III kwartale 31% rok do roku, powiększając się z 29,1 mld do 35,3 mld dolarów. Przychody z Uber Eats wzrosły o 6% rok do roku. O 27% spadły jednak przychody z przewozów towarowych firmy.

Skorygowany zysk z transportu pasażerskiego wzrósł do 1,29 mld dolarów, co stanowi wzrost o 43% z 898 mln dolarów w III kwartale 2022 r. Rentowność dostaw odnotowała gwałtowny wzrost z 181 mln dolarów przed rokiem do 413 milionów dolarów w ostatnim okresie sprawozdawczym.

W IV kwartale Uber spodziewa się osiągnąć przychód z rezerwacji w przedziale od 36,5 do 37,5 mld dolarów, co pokrywa się z szacunkami analityków na poziomie 36,52 miliarda dolarów. Firma przewiduje, że skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją wyniesie podczas ostatnich trzech miesięcy tego roku między 1,18 mld i 1,24 mld dolarów, czyli więcej niż zakładane przez Wall Street 1,15 mld dolarów.

Dobrą passę spółki odzwierciedlają jej notowania. Po publikacji wyników akcje Ubera zyskały we wtorek 3,7%, osiągając tego dnia najwyższy wynik w historii blisko poziomu 50 dolarów za akcje. Akcje spółki umacniały się przez 8 ostatnich sesji pod rząd i w ciągu dwóch tygodni wzrosły o ponad 20%. Od początku roku notowania Ubera zyskały 96%.

Kurs akcji Ubera od początku roku (Tradingview)

Najnowsze sprawozdanie finansowe Ubera wskazuje, że spółka może dołączyć wkrótce do jednego z najważniejszych amerykańskich indeksów. Jednym z warunków znalezienia się w gronie spółek z S&P 500, jest osiągnięcie dodatniego wyniku po zsumowaniu zarobków firmy z 4 ostatnich kwartałów, co właśnie udało mu się osiągnąć.

Ze swoją aktualną wyceną 98 mld dol. Uber to największa amerykańska spółka, która nie znajduje się jeszcze w indeksie, pomimo że są tam firmy o dużo niższej kapitalizacji rynkowej, np. Norwegian Cruise Line Holdings wyceniany na 5,6 mld dol.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Skąd ten zysk? 'Uber i Lyft systematycznie latami oszukiwały kierowców na wynagrodzeniach i świadczeniach na setki milionów dolarów, gdy ci pracowali długie godziny w ciężkich warunkach" - stwierdziła prokurator generalna Letitia James.'
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Ciekawe ile z tych zysków ma Uber w Polsce korzystajac z parasola ochronnego obecnej ekipy pozwalajacej mu nie placic podatków nad wisłą i na czarno zatrudniać analfabetów z Azjki i Afryki i zamiast w złomówkach płacić im w zgwałconych P0lkach XD
zops
nie popisuj się bo stracisz parasol ochronny

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki