REKLAMA

UPS będzie wysyłać paczki dronem z samochodu-matki

Marcin Hołubowicz2017-02-22 12:23redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-02-22 12:23

UPS to kolejna firma, która chce dostarczać paczki z użyciem dronów. Jednak amerykańska firma przesyłkowa ma na to swój pomysł. Drony będą wylatywać z samochodu-matki w bliskiej odległości od adresata paczki.

fot. screen z oficjalnego konta UPS na YouTube /

UPS przetestował swój nowy system dostarczania przesyłek. Firma zamierza korzystać z nowych technologii, dlatego zaprzęgła do pracy drony. Nie zastąpią one jednak całkowicie ludzkich dostawców. Pracownicy wciąż będą potrzebni, natomiast drony mają im po prostu ułatwić pracę.

Doręczyciel UPS będzie jeździł samochodem dostawczym wyładowanym paczkami. Może się jednak w każdej chwili zatrzymać, zapakować przesyłkę do drona umieszczonego w aucie i wysłać go do adresata. Nie musi bezczynnie czekać na jego powrót, może bowiem zanieść paczkę pod inny adres, potem wsiąść do samochodu, podjechać do kolejnego domu i tam zaczekać na powrót drona. Maszyna w trakcie lotu nie musi być obsługiwana przez człowieka. Ma być w stanie sama dostarczyć przesyłkę i wrócić do pojazdu dostawczego.

Ideą wprowadzenia tego pomysłu w życie jest zaoszczędzenie czasu pracownika. Nie będzie on musiał wjeżdżać w trudno dostępne rejony i parkować pod czyimś domem. System ten ma być przede wszystkim wykorzystywany na terenach wiejskich, w których poszczególne domostwa mogą być oddalone od głównej, wyasfaltowanej drogi. To, jak system sprawdza się w praktyce, można zobaczyć na poniższym nagraniu z przeprowadzonego testu, który opublikował UPS.

Firmy przesyłkowe lubią nowe technologie

UPS to nie pierwsza firma przesyłkowa, która postanowiła wykorzystywać drony do przekazywania paczek. Z maszynami latającymi eksperymentuje też m.in. Amazon, który myśli nawet o podniebnych magazynach z dronami, czy sieć pizzerii Domino's, która zamierza dostarczać w ten sposób pizzę. Jedzenie za pomocą maszyn latających dostarcza także Google.

Na chwilę obecną największym problemem technologicznym jest zasięg takiej dostawy. Drony wykorzystywane przez wspomniane firmy są w stanie udźwignąć paczki o wadze kilku kilogramów. Bateria, która napędza silnik maszyn, starcza na kilkanaście-kilkadziesiąt minut lotu, dlatego na razie wykluczone są dostawy do oddalonych o wiele kilometrów domów.

Pomysł UPS rozwiązuje problem dystansu. HorseFly UAV, 8-wirnikowy dron może latać przez 30 minut z prędkością ok. 70 km/h. Waga ładunku, jaki może unieść, to ok. 4,5 kg.

Na razie to tylko ciekawostka i promocja firmy UPS. Nie wiadomo, kiedy rozwiązanie to miałoby zostać wprowadzone. Jednak na tym i innych przykładach widać, że to, co mogliśmy dotychczas zobaczyć jedynie w filmie science-fiction, powoli przekłada się na realne rozwiązania.

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Biedak
Nie wiem jak to zrobia. Moja matka nie ma samochodu.
~BABCIA
A JAK TYAKA DRONA ZAPUKA MI DO DRZWI?????????????
~DRON
Odda strzał ostrzegawczy, jak nikt nie otworzy to zdetonuje drzwi i zostawi paczkę:)
~to_na_bank_Future
To będzie działać, mało tego mam nadzieję że szybko będą drony dla ludzi tak popularne aby za 20 - 30 tysięcy sobie kupić 2-osobowego drona i do pracy lecieć 5 minut zamiast 60minut.
~kitbily
beda latac do pierwszego wypadku az komus paczka spadnie na glowe i firma bedzie musiala placic solidne odszkodowanie za utrate zdrowia lub zycia!
~auto_ojca
zamiast auta matki proponuję wziąć auto od ojca
~matka_siedzi_styłu
logiczne, no.
~ded
chwyt marketingowy nic więcej, to nigdy nie będzie wprowadzone, same problemy, baterie, wypadki itp. kosiarka dostarcza ci paczkę w międzyczasie nadlatuje ptaszek albo co innego kosiarka spada na ziemię i co dalej?
~niepelnosprawny_org
"Drony będą wylatywać z samochodu-matki w bliskiej odległości od adresata paczki." - tylko jest w ten sposób obecnie technologicznie możliwość, nie możliwości latać dronem daleko, wysoko, i z większym ciężarem...
apropos, jaka wartość inwestycji?...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki