REKLAMA

UOKiK zabrał głos ws. postanowienia sądu o przejęciu przez Orlen spółki Polska Press

2021-04-13 12:29, akt.2021-04-13 14:17
publikacja
2021-04-13 12:29
aktualizacja
2021-04-13 14:17
UOKiK zabrał głos ws. postanowienia sądu o przejęciu przez Orlen spółki Polska Press
UOKiK zabrał głos ws. postanowienia sądu o przejęciu przez Orlen spółki Polska Press
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji; chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press - wynika z wtorkowego komunikatu UOKiK.

"W związku z tym, że posiedzenie było niejawne, a informacja została wczoraj przedstawiona opinii publicznej przez RPO, zanim otrzymaliśmy postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem, nie mogliśmy wcześniej odnieść się do poruszonych zagadnień. Obecnie analizujemy dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu" - poinformował we wtorek UOKiK.

"Prezes UOKiK zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji. Uznajemy, że okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców" - dodano.

Wyjaśniono, że zgodnie z zachowaniem wyznaczonych terminów 7 kwietnia Prezes UOKiK przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu w związku ze złożonym odwołaniem przez RPO. "Chronologia zdarzeń wskazuje, że sąd wydając przedmiotowe postanowienie, mógł nie zapoznać się ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz z aktami sprawy zgromadzonymi w toku postępowania administracyjnego" - czytamy w stanowisku UOKiK.

Wskazano, że zarówno opisane powyżej wydarzenia jak i treść uzasadnienia wskazują, że sąd na etapie wydawania postanowienia o zastosowaniu bardzo poważnego środka tymczasowego nie podjął się oceny merytorycznych przesłanek wstrzymania decyzji, w tym braku potencjalnych skutków dla konkurencji. "Podobnie nie zweryfikowano tego, czy zastosowanie środka tymczasowego jest uzasadnione podnoszonymi przez RPO argumentami" - dodano.

W ocenie Prezesa UOKiK sąd w sposób nieuprawniony przyjął, że złożenie odwołania od decyzji automatycznie powinno skutkować koniecznością jej wstrzymania. Podkreślono, że automatyczne wstrzymywanie zgód koncentracyjnych, gdy wątpliwości co do zasadności decyzji nie znajdują solidnych podstaw, jest niepokojącym precedensem, który niewątpliwie może godzić w prawa przedsiębiorców.

"Taka interpretacja przepisów zwiększa niepewność co do sytuacji prawnej oraz może istotnie opóźniać realizację transakcji gospodarczych, generując szereg ryzyk z tym związanych, w tym w zakresie inwestycji zagranicznych" - czytamy.

"Jesteśmy przekonani o słuszności wydanej decyzji dotyczącej zgody na przejęcie przez PKN Orlen spółek Polska Press, dlatego Prezes UOKiK ma nadzieję na jak najszybsze rozpatrzenie przez sąd odwołania złożonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich" - podsumowano.

W poniedziałek po południu na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak podkreślono - zgodnie z uzyskaną przez RPO informacją - "8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press". "Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - przekazało Biuro Rzecznika.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował, że postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymujące wykonanie decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen jest niezaskarżalne.

SO w komunikacie przywołał przepis Kodeksu postępowania cywilnego mówiący, że "w przypadku wniesienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów może na wniosek strony, która wniosła odwołanie, wstrzymać wykonanie decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy".

Polska Press stoi na czele grupy kapitałowej, która głównie działa medialnie na rynkach lokalnych w Polsce. Wydaje 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online, w tym naszemiasto. pl.

W skład grupy Orlen wchodzi spółka Ruch, która dystrybuuje prasę, a także sprzedaje ją detalicznie, głównie poprzez sieć kiosków.

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
serina
Tak szczerze to Bodnar udowodnił,, że jest narzędziem walki politycznej sprzyjającym
opozycji, a nie myślącym o dobru Polski. Trochę to przykre..
barnabka
Sąd nie przeanalizował dokumentów, wydał postanowienie na prośbę Bodnara. Ten dostał
informację z sądu przez telefon. Co już całkowicie jest niezrozumiałe. Główny zainteresowany czyli Orlen nic nie wie, bo sąd mu nic nie powiedział. A media piszą, że sąd zablokował …No jak w brazylijskiej telenoweli...
molenda333
Czyli krótko iw temacie opozycja znów namieszała. Czy oni serio nie mogą współgrać w interesie naszego kraju? Musza wszystko robić na przekór???
klepsiska
w ogole taki sposob przekazywania informacji pozostawia wiele do zyczenia. Dziwne, ze nikt nie zatelefonował do Obajtka, głownego zainteresowanego
jelonek1
UOKIK adwokatem Orlenu??? Ma pilnować prawidłowego rozwoju konkurencji na rynku, a nie wspierać przedsiębiorców przy przejmowaniu innych. To przejęcie to nacjonalizacja prywatnej firmy. Takie zaangażowanie UOKIK pokazuje jego niemerytoryczne podejście do tej decyzji. Nie trzeba lubić Agory ani być wrogiem PIS, by zauważyć,UOKIK adwokatem Orlenu??? Ma pilnować prawidłowego rozwoju konkurencji na rynku, a nie wspierać przedsiębiorców przy przejmowaniu innych. To przejęcie to nacjonalizacja prywatnej firmy. Takie zaangażowanie UOKIK pokazuje jego niemerytoryczne podejście do tej decyzji. Nie trzeba lubić Agory ani być wrogiem PIS, by zauważyć, że Agora i Orlen zostały potraktowane diametralnie różnie, trudno o wytłumaczenie inne niż polityczne. Na szczęście mamy RPO niezależnego od obozu rządzącego - tak powinno być zawsze, niezależnie od tego, kto u władzy
jarekzbyszek
Co to za groteskowy urząd? Z jakiej łapanki zatrudniali tam krewnych PISowców?
grzegorzkubik
Powtarzam wam. Papierek z tego śmiesznego sądu można uznać za papier toaletowy. Pan Obajtek nadal będzie rozbił wszystko zgodnie z chronologią.
krokus12
Kolejny raz jesteś czegoś na 100% pewny chciałbym przypomnieć jak byłeś pewny razem z TVP ,że po 20 stycznia prezydentem USA będzie Trump .
karland
Dobrze ze niezależny UOKiK wypowiada się na temat, ich niezależność jak i ich kolegow z TVP bije w oczy.

Powiązane: Dekoncentracja mediów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki