REKLAMA

Sąd: wstrzymanie przejęcia Polska Press przez Orlen jest niezaskarżalne

2021-04-13 11:37, akt.2021-04-13 14:16
publikacja
2021-04-13 11:37
aktualizacja
2021-04-13 14:16
Sąd: wstrzymanie przejęcia Polska Press przez Orlen jest niezaskarżalne
Sąd: wstrzymanie przejęcia Polska Press przez Orlen jest niezaskarżalne
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowało we wtorek postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem w sprawie wstrzymania wykonania decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Przedsiębiorca powinien powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów - zaznaczyło Biuro Rzecznika.

W poniedziałek po południu Biuro RPO informowało, że sąd uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji - przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. We wtorek przed południem warszawski sąd okręgowy w krótkim komunikacie potwierdził tę informację.

"Informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...) wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen S.A. w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie" - głosił ten komunikat. Dodano w nim, że "powyższe postanowienie jest niezaskarżalne".

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał natomiast we wtorek to postanowienie sądu na piśmie wraz z jego uzasadnieniem.

"Nieuwzględnienie więc wniosku RPO mogłoby doprowadzić do wykonania przez PKN Orlen decyzji nieostatecznej, bo zaskarżonej przez uprawniony do tego organ, co zasadniczo nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa (...), która w toku kontroli sądowej może zostać zakwestionowana, a która w razie jej wykonania potencjalne może wywrzeć niekorzystne skutki dla konkurencji" - napisała w uzasadnieniu postanowienia zamieszczonego na stronie RPO sędzia Małgorzata Perdion-Kalicka.

Jak dodała, przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym "koncentracja, z chwilą wydania zgody przez organ, nie może zostać wstrzymana w żadnych okolicznościach, w szczególności także w sytuacji zaskarżenia decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację, wyłączałoby w istocie kompetencję sądu do rozstrzygania sprawy wywołanej wniesieniem odwołania".

"Oczywiste jest przy tym, że o ile czynność prawna, na podstawie której koncentracja miała nastąpić, zostałaby dokonana przed wydaniem orzeczenia wstrzymującego wykonanie decyzji, to przedsiębiorcy mający zamiar dokonać koncentracji winni powstrzymać się od jej wykonywania, a w konsekwencji w sytuacji przejęcia kontroli poprzez nabycie 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym przejmowanego przedsiębiorcy, tak jak to ma miejsce w sprawie niniejszej, powinni powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów w kapitale zakładowym" - głosi uzasadnienie postanowienia sądu.

W uzasadnieniu tym dodano, że "podejmowanie wszelkich czynności w warunkach zawieszenia wykonania decyzji może nieść negatywne skutki wynikające z nieważności czynności prawnych". "Tylko taka wykładnia przepisów i zastosowanie się do niej przez przedsiębiorcę dokonującego koncentracji pozwoli na rzeczywistą realizację prawa strony do sądu, w szczególności dokonania oceny prawidłowości zaskarżonej decyzji przez niezawisły sąd" - zaznaczył sąd.

Jednocześnie sędzia zastrzegła, że "na obecnym etapie postępowania nie można wykluczyć żadnego z przewidzianych (...) rozstrzygnięć sądu, łącznie także z oddaleniem odwołania" RPO.

5 marca br. informowano, że RPO odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK.

Wówczas informowano, że dodatkowo - w oddzielnym wniosku - RPO chciał też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania. Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację. Dlatego obecnie Rzecznik oczekuje na przekazanie przez prezesa Urzędu odwołania do sądu.

Natomiast związany z odwołaniem wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym także zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press, wysyła się już bezpośrednio do sądu. W połowie marca informowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO. Jak wynika z informacji rzecznika, został on rozpoznany 8 kwietnia br. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (40)

dodaj komentarz
itso_jedenproc_na_wolnosc
Klasa robotnicza opowiada się za konkurencją na rynku medialnym i nie jest zadowolona z pracy UOKiK w tej kwestii w innych tez zresztą.
1a2b
Sędziowie których polityczne i sobiepańskie działania prowadzą do anarchii powinni wylatywać z zawodu na zbity pysk i odpowiadać karnie za swoje warcholstwo. Mam nadzieję, że do tego szybko dojdzie.
jacek-19
Jak Orlen chce sprzedawac gazety na swoich stacjach benzynowych to wystarczy je zamawiac w Polska Press.
pstrzezek
To prawda. Ale to nie wystarczy do kupienia redaktorów naczelnych i do decydowania o treści tych tytułów.
1a2b
no, a jeszcze lepiej od Michnika, wtedy dopiero będzie git
grzegorzkubik
Prawo w Polsce nie działa wstecz. To wygląda jak zakup telewizora. Kowalski kupił i jest zadowolony ale sąsiad stwierdził, ze obraz jest jakiś brzydki i zgłosił zakup do sądu. Sąd z rozpędu przyznał rację sąsiadowi ale czy to anuluje zakup telewizora. Czy to cos zmienia w umowie kupna -sprzedaży? Nic. Właściciel Prawo w Polsce nie działa wstecz. To wygląda jak zakup telewizora. Kowalski kupił i jest zadowolony ale sąsiad stwierdził, ze obraz jest jakiś brzydki i zgłosił zakup do sądu. Sąd z rozpędu przyznał rację sąsiadowi ale czy to anuluje zakup telewizora. Czy to cos zmienia w umowie kupna -sprzedaży? Nic. Właściciel telewizora nadal ma telewizor i czy to się sąsiadowi i sądowi podoba czy nie. Tak też jest w przypadku Obajtka. Już wcześniej były postępowania prawne i 1 marca 2021 roku się zakończyły. Co ja wam będę tłumaczył i tłukł fakty. Za chwilę się przekonacie ,że będzie tak jak mówię. Obajtek może już mianować i pozdrawiać nowych względnie starych redaktorów naczelnych gazet z wydawnictwa PRESS i nic temu nie przeszkodzi ale dajmy trochę radości opozycji w Polsce:)
pstrzezek
Zaczynam myśleć że ty jednak sam układasz sobie te teksty. Nikt inny by tego nie wymyślił nawet za pieniądze
koosiek
Ale prawo antymonopolowe (czyli to stosowane w przypadku takich transakcji jak ta) działa inaczej, bo transakcja nie powinna zostać sfinalizowana, dopóki wszystkie ścieżki przewidziane prawnie nie zostaną wyczerpane. Tutaj mogło także dojść do naruszenia prawa przez Prezesa UOKiK, bo Orlen nie powinien sfinalizować transakcji Ale prawo antymonopolowe (czyli to stosowane w przypadku takich transakcji jak ta) działa inaczej, bo transakcja nie powinna zostać sfinalizowana, dopóki wszystkie ścieżki przewidziane prawnie nie zostaną wyczerpane. Tutaj mogło także dojść do naruszenia prawa przez Prezesa UOKiK, bo Orlen nie powinien sfinalizować transakcji dopóki wszystkie odwołania nie zostaną rozpatrzone, a nie zostały. Prezes UOKiK nie przekazał do Sądu odwołania RPO, więc samo odwołanie nie mogło zostać rozpatrzone, więc postępowanie UOKiK nie może zostać uznane za całkowicie zamknięte. Tutaj wniosek RPO o zastosowanie środka tymczasowego jest całkowicie zasadny, bo Orlen z dużym prawdopodobieństwem może wykonać nieodwracalne zmiany i ogromne szkody w Polska Press, nim postępowanie odwoławcze w SOKiK się zakończy. Poza tym, ewentualna zgoda na sprawowanie kontroli przez Orlen do czasu rozpatrzenia rozprawy odwoławczej, de facto ograniczyłaby prawo do sądu.
pstrzezek
O jakości elektoratu PiS na bankierze niech świadczy fakt że najpopularnieszy ich troll grześ (pod nieobecność meryta) nie ogarania prostego rozumowania na zasadzie: przyczyna -> skutek. Poleca TV Trwam jako dobre źródlo informacji. Drugi w kolejce sedes, jedyne co ma do powiedzenia to: "żenada" Także miłośnik O jakości elektoratu PiS na bankierze niech świadczy fakt że najpopularnieszy ich troll grześ (pod nieobecność meryta) nie ogarania prostego rozumowania na zasadzie: przyczyna -> skutek. Poleca TV Trwam jako dobre źródlo informacji. Drugi w kolejce sedes, jedyne co ma do powiedzenia to: "żenada" Także miłośnik Twam. Obaj z ogromnym poparciem ;) Och jak cudnie

endes odpowiada mrbeast 2021-03-09 18:07
... a co do Tv Trwam to jedne z lepszych programów informacyjnych emitują... polecam Ci... może ciut zejdzie mgielna papka serwowana przez niepolskie media.

Powiązane: Dekoncentracja mediów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki