REKLAMA

Obajtek o wstrzymaniu przejęcia Polska Press przez Orlen: nie ma podstaw prawnych

2021-04-13 11:21
publikacja
2021-04-13 11:21
fot. KACPER PEMPEL /

Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów - napisał we wtorek na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press i związany z tym wniosek RPO do SOKiK.

"Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN ORLEN w wykonywaniu praw z nabytych udziałów. Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK" - czytamy we wpisie prezesa Orlenu na Twitterze.

"Nadal nie dysponujemy treścią postanowienia sądu, zatem opieramy się wyłącznie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej Rzecznika A. Bodnara z sądem. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw" - zaznaczył Daniel Obajtek.

W poniedziałek po południu na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

Dodano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu Rzecznik Praw Obywatelskich uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak podkreślono - zgodnie z uzyskaną przez RPO informacją - "8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press". "Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - przekazało Biuro Rzecznika.

UOKiK poinformował w poniedziałek wieczorem PAP, że oficjalne stanowisko ws. postanowienia sądu o przejęciu przez PKN Orlen spółki Polska Press, prześle we wtorek.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego br. zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen, uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. "W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji" - przekazywał wtedy UOKiK.

5 marca br. informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Biuro prasowe UOKiK oświadczało 6 marca, że z zaskoczeniem przyjęło działanie RPO związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen. "Decyzja została wydała rzetelnie" - zapewnił prezes Chróstny.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. Z kolei 14 grudnia ub.r. RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę tej koncentracji.

autorka: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jko55
Król Obajtek - prosze sie słuchać
a może Cesarz
zlikwidowac sądy - szkoda na nie kasy - Cesarz sam rozstrzygnie kto może żyć i za ile złotych
a jak trzeba zioberko pomoże
grab
Pan Obajtek mówi o przestrzeganiu prawa. Dobre...!
sikor1984
Sprzedałeś się Obajtek ale za 1,5mln zł rocznie też bym się sprzedał.
killgore
Skoro prawnik po szkole BHP w Radomiu tak napisał na twitterze, to sąd powinien to natychmiast uwzględnić i tyle!
astavista
Wyroki sądów partyjnych nie dotyczą ;)
antek10 odpowiada astavista
Tak oczywiscie te na naszą korzyść są ok reszta to bezprawie :-) bolszewicy za dychę

Powiązane: Dekoncentracja mediów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki