REKLAMA

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane. Sąd uwzględnił wniosek RPO

2021-04-12 16:32, akt.2021-04-12 21:33
publikacja
2021-04-12 16:32
aktualizacja
2021-04-12 21:33
FORUM

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press - poinformowało w poniedziałek Biuro RPO.

Jak podano w poniedziałek po południu na stronie Rzecznika, informację o takim rozstrzygnięciu sądu Rzecznik Praw Obywatelskich uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak podkreślono w komunikacie - zgodnie z uzyskana przez RPO informacją - "8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press". "Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - przekazało jednocześnie Biuro Rzecznika.

"Nasze stanowisko w sprawie postanowienia Sądu dotyczącego decyzji wydającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press przekażemy jutro" - napisał w poniedziałek wieczorem departament komunikacji UOKiK, w odpowiedzi na pytanie PAP dotyczące publikacji, która po południu ukazała się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prezes PKN Orlen: Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu

"Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press" - napisał Obajtek w poniedziałek. Jak dodał, jest "zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną.

"Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów" - dodał we wpisie.

Bodnar: Sąd ochrony konkurencji może odgrywać ważną rolę dla obywateli

"Faktycznie otrzymaliśmy dziś informację z sądu, że sąd na mój wniosek zdecydował się o wstrzymaniu wykonania tej transakcji" - potwierdził Bodnar w TVN24.

RPO przekazał, że jeszcze nie zna szczegółów postanowienia sądu w tej sprawie. "Na razie mam informację, że wniosek został pozytywnie rozpoznany. Poczekajmy do jutra i zobaczymy, na czym dokładnie to wstrzymanie polega" - powiedział.

"Takie wstrzymanie może być przedmiotem zażalenia. Czym innym jest wstrzymanie, a czym innym jest ostateczne orzeczenie weryfikujące decyzję prezesa UOKiK o zgodzie na dokonanie koncentracji, czyli przejęcia Polska Press przez PKN Orlen" - zastrzegł jednocześnie Bodnar.

Jak jednak podkreślił, informacja o takiej decyzji sądu jest dla niego ważnym sygnałem. "Okazuje się bowiem, że w tego typu sprawach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może odgrywać ważną i istotną rolę dla obywateli" - ocenił Bodnar.

"My czasami w kontekście wolności słowa zapominamy, że jest to nie tylko to, co możemy głosić, ale też to, co - jako obywatele - możemy otrzymywać, jakie informacje możemy pozyskiwać. I uważam, że te kwestie powinny być wzięte pod uwagę. (...) To jest transakcja o znacznie głębszym dnie" - mówił Bodnar.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że nie otrzymał żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. "PKN Orlen zdążył się ustosunkować do wniosku o wstrzymanie. Już dwa tygodnie temu dostaliśmy całe kompleksowe pismo, które zostało przedstawione przez Orlen w tym postępowaniu" - odpowiedział Bodnar pytany o wpis Obajtka. Dodał, że główne postępowanie dotyczące oceny decyzji prezesa UOKiK w sprawie zgody na koncentrację może trwać kilka miesięcy.

5 marca br. informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Dodatkowo - w oddzielnym wniosku - chciał też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia odwołania.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację. Dlatego obecnie Rzecznik oczekuje na przekazanie przez prezesa Urzędu odwołania do sądu.

Natomiast związany z odwołaniem wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym także zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press, wysyła się już bezpośrednio do sądu. W połowie marca informowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO.

Jak przekazywało Biuro Rzecznika, wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji uzasadniony był tym, że "spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji".

W odpowiedzi na ten wniosek PKN Orlen wskazywał m.in., że "wstrzymanie wykonalności rozstrzygnięć prezesa UOKiK (...) może dotyczyć tylko i wyłącznie decyzji wykonalnych przed ich uprawomocnieniem". "Taka wykonalność może wynikać albo z faktu nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, albo z przepisu ustawy. Regułą jest jednak to, że decyzje prezesa UOKiK stają się wykonalne dopiero po wyczerpaniu sądowego trybu odwoławczego" - pisano w stanowisku Orlenu dla sądu.

Tymczasem - jak dodawał w tym stanowisku PKN Orlen - decyzja prezesa UOKiK nie była opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności i ulegała realizacji z chwilą jej wydania. "Także ewentualne wstrzymanie wykonalności takiej decyzji byłoby konstrukcyjnie wadliwe i niedopuszczalne (...). Nadal zgłaszający przedsiębiorca byłby władny do sfinalizowania zgłaszanej transakcji" - oceniono.

Dlatego Orlen wnosił do sądu - w odpowiedzi na wniosek Rzecznika - o odrzucenie tego wniosku RPO, jako niedopuszczalnego lub ewentualnie jego oddalenie.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego br. zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. "W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji" - przekazywał wtedy UOKiK.

Biuro prasowe UOKiK oświadczało 6 marca, że z zaskoczeniem przyjęło działanie RPO związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen. "Decyzja została wydała rzetelnie" - zapewnił prezes Chróstny.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. Z kolei 14 grudnia ub.r. RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę tej koncentracji.

autor: Marcin Jabłoński

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (49)

dodaj komentarz
max5000
PO i ich człowiek czyli Bodnar robią wszystko by media w Polsce były niemieckie.
lorelie
bodnar, a może zaczął byś chronić interes Polaków i nie zezwolił na taką koncentrację mediów zagranicznych w Polsce która wynosi okolo 82% ? niech obcy kapitał ma w Polsce 10% lub wzorem Izraela czy Niemiec praktycznie zero :) czyje interesy reprezentują" wolne media"? które namawiały do odrzucenia ustawy bodnar, a może zaczął byś chronić interes Polaków i nie zezwolił na taką koncentrację mediów zagranicznych w Polsce która wynosi okolo 82% ? niech obcy kapitał ma w Polsce 10% lub wzorem Izraela czy Niemiec praktycznie zero :) czyje interesy reprezentują" wolne media"? które namawiały do odrzucenia ustawy IPN lub przyjmowania imigrantów? chyba nie polskie, co?
lorelie
Polska press - bez polskiego kapitału :) rpo rzecznikiem obcego kapitału? jak upc i aster łączyło się w Warszawie i ma obecnie 90% rynku to gdzie był RPO? a jak trzeba sprawdzić trzeźwość kierowców autobusów - to rpo nie zezwala..bo to jego zdaniem dane o stanie zdrowia :) kompromituje się
300_pala
Ojej pisanie paszkwili na opozycje będzie musiało poczekać
itso_jedenproc_na_wolnosc
cemu to straszne, Time out ?
jas2
Chyba nareszcie wiemy się skąd ta nagonka na Obajtka.
Ja stawiałem na przejęcie Lotosu a to jednak chodziło o przejęcie PolskaPresse.
pstrzezek
Sam rozwiązałeś tą zagadkę. W pojedynkę. No może z małą notką z przekazu dnia ale to się prawie nie liczy ;) Kolejny dzień zwieńczony sukcesem
itso_jedenproc_na_wolnosc
klasa robotnicza ma inny powód monopolista i ceny paliw
itso_tea_earl_grey_hot
zgoda na przejęcie będzie tylko pod skrzydła klasy robotniczej
karroryfer
mocno zabawne orzeczenie - na miejscu Obajtka powiedział bym że w takim razie wstrzymujemy płace - to przecież główny instrument zarządzania ...

Powiązane: Dekoncentracja mediów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki