UOKiK sprawdza lokaty strukturyzowane Idea Banku

Czy Idea Bank ponosi odpowiedzialność za przekazywane klientom informacje? Wykaże to postępowanie wszczęte przeciwko bankowi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zarzuty dotyczą lokat strukturyzowanych.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w  kwietniu 2017 r. wszczął postępowanie przeciwko Idea Bankowi. Wątpliwości wzbudzają rozpowszechniane informacje o warunkach lokat strukturyzowanych. Są to produkty finansowe, które łączą ochronę kapitału z inwestycjami. Mogą przynieść zysk, ale i stratę.

Urząd kwestionuje sposób informowania konsumentów o warunkach lokat strukturyzowanych Idea Banku, zgodnie z którymi:

  • Bank może całkowicie wyłączyć swoją odpowiedzialność za udzielane informacje. To na konsumencie spoczywa obowiązek oceny ryzyka i zysków. Ponadto, klient musi samodzielnie zdobyć informacje o wysokości podatków, które będzie musiał zapłacić, gdy osiągnie zyski.
  • Bank nie przedstawia jasnych informacji o umowie. Przed jej zawarciem konsument otrzymuje „Warunki Lokaty Strukturyzowanej” informujące m.in. o opłatach, terminach, nazwach funduszy, w które są inwestowane pieniądze. Pomimo że dokument został zredagowany tak, że sugerował, że podane w nim warunki umowy są wiążące, to ostatecznie mogą one być inne. Poza tym, bank eksponuje informacje o możliwym zysku, kosztem danych o ewentualnych stratach. Może to wprowadzać klientów w błąd.

Jeśli postawione zarzuty potwierdzą się, to prezes UOKiK może nakazać zaniechanie praktyki i usunięcie jej skutków oraz nałożyć karę pieniężną do wysokości 10 proc. obrotu osiągniętego w poprzednim roku.

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~joshep

Cieżko mi się wypowiedzieć w temacie zatrzutów opisanych w artykule ale chyba faktycznie mijaj się dość mocno z prawda przynajmniej w zakresie gwarancji kapitału. Ale wszystkim którzy "napralaja" się na ta super stopę zwrotu radzę się dobrze zastanowić bo wg. mnie procent lokat strukturyzowanych które przynosza zyski jest raczej niewielki, banki w tym idea dobrze dystrybuuja te produkty wtedy gdy instrumenty finansowe na których taka lokata jest oparta sa na tzw. górce i wtedy naprawdę ciezko jest o to aby warunki zostały spełnione tym bardziej że zwykle to jest kilka instrumentów finansowych i w dniu zakończenia lokaty wszystkie muszę być notowane wyżej niż w dniu założenia lokaty. Jeśli ktoś chce zamrozić kapitał na 3 lata i potem go dostać spowrotem to oczywiście jest dobra propozycja na przechowanie pieniędzy i podarowanie bankowi za darmo środków na akcje kredytowe. Dla osób które chca mieć jednak jakaś w miarę pewna stopę zwrotku nie polecam żadnych tego typu struktur a jeśli już ktoś naprawdę chce się w to pobawić to niech sobie sam zrobi taka strukturę i po prostu niewielki procent swojego kapitału przeznaczy na kontakty czy akcje i na tym wyjdziecie znacznie lepiej. Dodam że banki które oferuja tego typu strukty nie inwestuja w te instrumenty finansowe, skruktura to forma zakładu z bankiem gdzie zwykle to bank ma zdecydowana przewagę bo to on analizuje i niejako "ustala" zasady tego zakładu. Dlatego tak jak pisałem wczesniej, sa oczywiście osoby które taki zakład wygrywaja ale to jest poniżej 20% wszystkich osób - kasyno zawsze wygrywa bo zawsze ma przewagę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Jola

Ja zarobiłam na lokacie strukturyzowanej w tym banku, żadnych podatków nie musiałam odprowadzać bo przeciez bank płaci podatek belki za nas. Miałam powiedziane ze jak zerwe lokatę to ponoszę duze oplaty, ale nie zerwalam i żadnych opłat nie miałam. Dla
mnie wszystko wporzadku

! Odpowiedz
1 5 ~pseudoideo

bzdury, krótkoterminowe lokaty strukturyzowane gwarantują zysk i jeszcze ochronę kapitału, wiedza wyssana z palca, polecam krótko terminowe 4 miesięcznie, 6 ogólnie poniżej roku, praktycznie wszystkie zamykają się z zyskiem...

! Odpowiedz
3 3 ~czytelniczka

Hahaha dawno nie czytałam większych bzdur. Drogi portalu, najpierw się edukujemy a potem tworzymy artykuły i podpieramy je faktami i przykładami. Czyta to na prawdę spore grono osób, które ślepo wierzą w takie brednie a traci na tym bardzo dobra firma i z pewnością klienci, którzy nie skorzystają z możliwości wyższego zysku. Moja propozycja - jak ktoś nie rozumie sposobu działania lokat inwestycyjnych to niech o nich się nie wypowiada.
Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~aaa

Na lokatach strukturyzowanych jest ochrona kapitału, więc jakie informowanie o możliwych stratach? Jedyne ryzyko jakie podejmuje klient to ewentualny brak zysku. Fakt, zasady działania struktur nie są tak proste jak zasady działania lokat i to może budzić wątpliwości, ale ktoś piszący artykuł mógłby bardziej zgłębić temat

! Odpowiedz
2 3 ~Czytelnik

Kolejny już przeblysk Bankier.pl
Rozumiem, że ktoś Wam zapłacił za artykuł mający na celu szkalowanie dobrego imienia danej firmy, ale na Boga - skoro już to robicie to niech Wasz pracownik choć trochę postara się i złoży kilka sensownych zdan.
Wasz tekst to jeden wielki dramat -"jest gwarancja kapitału " " klient może ponieść straty ".
Rozliczenie podatku w przypadku lokaty strukturyzowanej wygląda tak samo,jak przy zwykłej lokacie- 19%, które odprowadza Bank od zysku.
Po co pisać takie bzdury w tekście który czyta dużo grono osób? Mlze warto redakcjo Bankier.pl postawić na doksztalcenie pracowników?
Słabo. Od dłuższego czasu widzę w Waszych tekstach samą nędzę.
Pozdrawiam i czekam na poprawę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~baa

Idea Bank to powinni do podszewki spruć i przeglądnąć, ich wszystkie umowy to jedno wielkie pole minowe. Polisolokaty były na porządku dziennym nawet wtedy jak już wybuchły afery, ich umowa o pracę polegała na 1/10 zatrudnienia na etat (żeby pracownik mógł być pracownikiem banku) a reszta wynagrodzenia była jakąś kombinowaną umową o dzieło z mnóstwem zasadzek i kar za niedopełnienie.
To jest najbardziej bandycki banki bandycka korporacja, ich dziełem jest OŁPEN FAJANS który władował tysiące Polaków na miny, mają konkretny portfel kredytów CHF, najgorsze warunki i mnóstwo niespodzianek.
Taki bank powinien zostać odsunięty na boczny tor przez klientów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Paweł

Proszę Pana jeśli chce Pan kogoś lub coś obrażać to proszę o doinformowanie się. Bardzo zły komentarz bez żadnej wiedzy metorycznej. Powiem wprost- poniżej zera. Open Finance nie jest bankiem i nie ma żadnego portfela kredytów, zwłaszcza w CHF. Również Idea Bank nie posiada prawdopodobnie kredytów w CHF. Odnośnie formy zatrudnienia pracowników to nie orientuje się, ale każda firma i pracownik decyduje się chyba dobrowolnie na formę zatrudnienia. Faktycznie, kredyty oferują drogie, ale jak ma się zdolność i głowę na karku to można na tych pieniądzach zarobić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~aeiou

Nie mówi się przeglądnąć tylko przejrzeć :) Lokaty strukturyzowane w Idea Banku mają gwarancję kapitału i są objęte BFG więc raczej trudno na nich stracić. Chyba, że zerwie się je przed terminem, logiczne, że wtedy się traci. Przy większości różnego rodzaju umów tak jest. Osoba, która pisała ten artykuł powinna się wcześniej do edukować. Bzdury, aż żal czytać :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl