REKLAMA

UOKiK: na zwrot zakupów w internecie klient ma 14 dni od otrzymania towaru

2016-11-17 11:06
publikacja
2016-11-17 11:06

14 dni od otrzymania towaru - tyle jest czasu na zwrot, gdy kupuje się w sklepie internetowym. Jeśli klient się rozmyśli, przedsiębiorca powinien oddać koszty towaru oraz przesyłki - wskazał UOKiK. Urząd nałożył karę na sklep internetowy, który nie przestrzegał tych przepisów.

fot. Gdolgikh / / YAY Foto

Emistomarket.pl i dom-lazienka.pl - pod tymi adresami działa sklep internetowy ze sprzętem AGD. Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeciwko właścicielowi sklepu zostało wszczęte w kwietniu 2015 r. Zarzuty dotyczyły nieprzestrzegania praw klientów indywidualnych wynikających z ustawy o prawach konsumenta - wynika z czwartkowego komunikatu UOKiK. Urząd nałożył na Emisto karę ponad 46 tys. zł i nakazał zaniechania zakwestionowanych praktyk. Decyzja nie jest prawomocna, przedsiębiorca może odwołać się do sądu.

"Postępowanie Urzędu wykazało, że przedsiębiorca naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Podany w regulaminie sklepu termin na odstąpienie od umowy liczony był od dnia złożenia zamówienia, a nie od odbioru towaru. Czas na oddanie pieniędzy konsumentowi wynosił 14 dni od otrzymania przez sprzedawcę przesyłki z towarem zamiast od dnia rezygnacji kupującego. Dodatkowo z regulaminu wynikało, że przedsiębiorca zwraca klientom, którzy rezygnują z zakupionych produktów, tylko wartość oddawanego towaru i nie uwzględnia kosztów dostawy" - czytamy w informacji.

Potwierdziły się także zarzuty UOKiK dotyczące wprowadzania konsumentów w błąd w zakresie czasu trwania gwarancji na niektóre produkty oferowane w sklepie internetowym. Prezentowana przy nich informacja o pięcioletniej gwarancji była nieprawdziwa - okres gwarancji producenta wynosił dwa lata.

UOKiK przypomina, że zgodnie z przepisami, gdy kupujesz w sklepie internetowym, masz 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny. Wystarczy, że przekażesz sprzedawcy wypełnione oświadczenie, aby w świetle prawa umowa była uznawana za niezawartą. Towar odsyłasz do przedsiębiorcy, a pieniądze (cenę i koszty najtańszej dostawy w ofercie sklepu) oddaje on tobie. Ponosisz jedynie koszt odesłania towaru.

14-dniowy termin liczy się od następnego dnia po otrzymaniu towaru. Zwrot pieniędzy powinien nastąpić nie później niż w terminie 14 dni od twojej rezygnacji. Sprzedawca może jedynie wstrzymać się z nim do momentu, gdy otrzyma produkt lub dowód jego odesłania - wskazuje Urząd. (PAP)

pad/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~ŻenadaPolska
No Jak banki naruszają zbiorowe interesy 700ttś rodzin to jest ok... ??
~klient
Akurat ten sklep jest dobrze znany z cwaniactwa i oszukiwania klientów...
~takjest
Prawo w naszym kraju jest wykorzystywane głównie do cwaniactwa. Niestety prawo miało chronić konsumentów przed nieuczciwymi konsumentami a stało się dokładnie odwrotnie - przedsiębiorca nie ma żadnej ochrony przed cwaniactwem i naciąganiem - niestety
~Arczi
Idealnym przykładem jest afera z promocją Lidla. Polacy jako jedyni pokazali jak naginać prawo.
~kupujący
ten UOKiK to tylko w kraju takim jak ten , a poza tym dlaczego 46 tys a nie milion
~ed70
Ja w sklepie internetowym Euro RTV AGD dostałem sprzęt, który miał być nowy, a został wcześniej używany przez kogoś te 14dni. Takie są efekty durnego prawa.
~Anty_cwaniak
Dokładnie, ja wczoraj otrzymałem książkę z dużej księgarni w którą włożone było odstąpienie od umowy przez wcześniejszego klienta... Sam jestem sprzedawcą i wiem, jakie jest to durne prawo - promuje cebulactwo i cwaniactwo.
~onn
taki sprzęt powinien być już sprzedawany jako używany, wątpliwe by sprzedawcy przy zwrocie towaru sprawdzali dokładnie np. laptop
~ignas odpowiada ~onn
Tak, a kto pokrywa koszty cwaniactwa? Przecież jak klienci "wypożyczają" sobie sprzęt, łącznie po 30 dni go zwracają (no bo przecież używanie poza zwykłym zarządem i obciążenie klienta graniczy z cudem) to kto pokrywa te koszt. Jacy klienci takie produkty.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki