UKE ostrzega przed SMS-ami Premium

Nierozsądne udostępnianie numeru telefonu może nas narazić na ogromne kłopoty finansowe - ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nieuczciwi dostawcy coraz częściej wykorzystują naszą nieuwagę i naiwność oferując niemal wszystko za jeden sms. Wystarczy, że na taką wiadomość odpowiemy raz albo raz wpiszemy w internecie nasz numer telefonu chcąc np ściągnąć muzykę czy film . Wtedy uruchamiamy lawinę sms-ów Premium, które w miesięcznym bilansie mogą nasz rachunek zwiększyć nawet o kilka tysięcy złotych.

Na nieuczciwych dostawców do UKE co roku wpływa od 4 do 5 tysięcy skarg, ale przed sądem trudno dowieść ich winy. To dlatego że kiedy wabieni np. konkursami z licznymi nagrodami odsyłamy wiadomość akceptujemy usługę - podkreśla Milena Górecka z UKE.

W konsekwencji dostawca może wysyłać kolejne sms-y na nasz koszt i działa zgodnie z prawem. A my jeśli chcemy uniknąć kłopotów najlepiej jeżeli u operatora zablokujemy płatne sms- y Premium.

Jak przypomina UKE, na życzenie abonenta operatorzy są zobowiązani także do bezpłatnego określenia progu dla każdego okresu rozliczeniowego, powyżej którego wysyłanie SMS-ów Premium zostanie zablokowane. W przypadku przekroczenia tego progu operator musi natychmiast poinformować o tym abonenta i na jego prośbę zablokować możliwość kontaktu z numerami o podwyższonej opłacie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/K.P.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~so

to ze ktos poda numer na stronie nie powinno być wiążące!!! chyba ze w tym bandyckim kraju, za pomoca WSIowych chłopaków tak się robi biznesy, a państwo przymyka oko, jak przy SKOKach, to po prostu chore a bezsilność państwa i takie tłumaczenie, żeby uważać jest aż śmieszne... Przecież normalnie są umowy i czas na rozwiązanie umowy, a tu nagle podanie telefonu upoważnia do korzystania z usług płatnych... każda taka usługa powinna być sygnalizowana esemesem wraz z kosztem usługi, ale nie trzeba wydoić ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rybak

Mode anna die zamknie zamiast zerowac na ludziach

! Odpowiedz
1 1 ~Zedzio

Raz tak miałem ale w Ire co podładowałem telefon zaraz sms-ik i dwa euro wyfruwało
tak ze raczej nie podawać numerów telefonu na żadnych stronach

! Odpowiedz
0 7 ~asketil

Ja zablokowałem numery premium dla telefonów i tabletu i mam ich gdzieś

! Odpowiedz
4 2 ~Kriss

I płacisz haracz za coś co powinno być darmowe

! Odpowiedz
0 1 ~mall odpowiada ~Kriss

W mojej sieci blokada premium jest darmowa.

! Odpowiedz
1 26 ~kolorowo_zyj

Niech wprowadzą zakaz stosowania sms premium, bo to czyste złodziejstwo. A oni ostrzegają, zamiast wziąć się do roboty! Skandal!

! Odpowiedz
8 0 ~anna

dla mnie jest to wygodne np. więc zamknij się...

! Odpowiedz
0 2 ~o_Tadeusz odpowiada ~anna

Takim babom to wszystko jest wygodne, bo na niczym się nie znają, a utrzymanek zapłaci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne