REKLAMA

UE nakłada cło na produkty stalowe z Chin i Rosji

2016-02-12 11:50
publikacja
2016-02-12 11:50

Komisja Europejska rozpoczęła w piątek trzy postępowania dotyczące dumpingowych praktyk producentów stali z Chin. Dodatkowo nałożono tymczasowe cło na niektóre produkty stalowe z Państwa Środka i Rosji.

UE nakłada cło na produkty stalowe z Chin i Rosji
UE nakłada cło na produkty stalowe z Chin i Rosji
fot. mady70 / / YAY Foto

Producenci stali z Chin i Rosji będą musieli zmierzyć się z sięgającym maksymalnie 26% cłem importowym do Unii Europejskiej. Obejmie ono walcowane na zimno blachy stalowe. Ruch UE to kara za dumpingowe ruchy firm, pochodzących z tych krajów na unijnym rynku. Dumping to proceder polegający na sprzedawaniu produktów poniżej kosztów, co ma na celu wyeliminowanie konkurencji. 

Wśród spółek podejrzanych o proceder znalazły się rosyjskie Novolipetsk Steel, Severstal i Magnitogorsk Iron & Steel Works oraz chińskie Baoshan Iron & Steel, Hebei Iron & Steel i Angang Steel. Cło będzie zróżnicowane w zależności od producenta. Rosjanie zapłacą pomiędzy 19,8%, a 26,2%, z kolei Chińczycy około 14% daniny.

Cła są tymczasowe, będą obowiązywały przez sześć miesięcy. Ich obowiązywanie może jednak zostać przedłużone do pięciu lat. Unijny rynek, którego dotyczyło postępowanie wyceniany jest na 4,5 mld euro. Ponad 20% udziału posiadają w nim właśnie firmy z Chin i Rosji.

To nie jedyne postępowanie

Aktualnie w UE obowiązują środki antydumpingowe na import 37 produktów stalowych, a Komisja prowadzi dziewięć postępowań antydumpingowych dotyczących tego sektora. Dziś KE rozpoczęła trzy. Nowe postępowania dotyczą sprowadzanych z Chin rur stalowych bez spawu, ciężkich płyt oraz blachy walcowanej na gorąco. Jeśli Komisja uzna, że produkty te importowane są do UE po zaniżonych cenach, to wprowadzi cła antydumpingowe. Ma to być sposób na uniknięcie zalewu tanimi towarami, importowanymi ze wschodu wspólnotowego rynku.

W ubiegłym tygodniu ministrowie odpowiedzialni za sprawy gospodarcze z Niemiec, Polski, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Luksemburga zwrócili się do KE o podjęcie działań mających zaradzić kryzysowi na rynku stali, który związany jest z dumpingowymi cenami stosowanymi przez Chiny. W liście wezwali oni Komisję do zreformowania unijnych instrumentów ochrony handlu.

15 lutego, w Brukseli, pracodawcy i pracownicy sektora stalowego mają manifestować przeciwko chińskim cenom dumpingowym, a także przeciw przyznaniu temu krajowi statusu gospodarki rynkowej.

fot. / / Bankier.pl

Na GPW pozytywnie na te doniesienia zareagowała JSW. Kurs największego producenta wysokiej jakości węgla koksującego w Europie wzrósł o blisko 9%. Jastrzębska spółka współpracuje ze spółkami, których nie objęło cło, popyt na ich towary powinien więc wzrosnąć.

Adam Torchała/PAP

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~taaa
Ciekawe komu ruskie i chinole dawały w łapę aby wpuścić ich na rynek euro aby mogli wykańczać konkurencje.
~jerry
na ruskie to powinni 100% przyłożyć...
~Le
Dumping z Chin , sankcje dla Rosji ,a jaki będzie odwet? z tamtej strony? I dlaczego nie chroni Europa rynku węgla? i gazu z ropą ? gdy ceny dumpingowe są jeszcze większe? USA dopłaca do wydobycia ropy i gazu ponad 2mld $ tygodniowo? to samo do węgla ,a Europa kupuje ten węgiel z USA? 100mln t rocznie?
~asde
Polska w kłopocie
https://www.youtube.com/watch?v=hE5q80FZouw

https://www.youtube.com/watch?v=QSy_LwmWWPc
~niepelnosprawny_org
chiny bardziej w doł, hm, zobaczymy co azja wymysli
~yup
Dodać należy, że sam fakt braku zabezpieczenia socjalnego pracowników oraz praca w znacznie bardziej niebezpiecznych warunkach to już elementy nieuczciwej konkurencji, które powinny być powodem do wprowadzenia ceł kompensujących.
~rattaman
Oczywiście, że nie. W ten sposób można argumentować wszystko. Otworzę hutę i będę fundował pracownikom mercedesy, a jak ktoś będzie próbował sprzedawać stal bez tych mercedesów, to niech go UE zablokuje cłem. To jest bez sensu.
~yup odpowiada ~rattaman
Właśnie pokazałeś jak można "argumentować wszystko".

Rozsądne osłony socjalne i BHP to osiągnięcia cywilizacyjne, a ty bełkoczesz o jakichś mercedesach.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki