REKLAMA

Tym będą żyły rynki: w oczekiwaniu na reakcję RPP

Michał Żuławiński2021-10-01 17:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-01 17:00
Tym będą żyły rynki: w oczekiwaniu na reakcję RPP
Tym będą żyły rynki: w oczekiwaniu na reakcję RPP
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Kolejny tydzień dzielił będzie się na okres przed środową decyzją Rady Polityki Pieniężnej i po niej. Na świecie nie zabraknie danych makroekonomicznych, z raportem o amerykańskim rynku pracy na czele.

Poniedziałek, 4 października

Na dobry początek będziemy mogli zapoznać się z dwoma skrajnie różnymi wydaniami inflacyjnej rzeczywistości, a to za sprawą danych ze Szwajcarii (08:30) oraz Turcji (09:00). W pierwszym z tych krajów ceny rosną w tempie ok. 1 proc. rocznie, w drugim o blisko 20 proc. Nie przeszkadza to jednak tureckiemu bankowi centralnemu (będącego pod sporą presją prezydenta Erdogana) w cięciu stóp procentowych.

O 10:30 poznamy odczyt indeksu Sentix monitorującego nastroje inwestorów w strefie euro. W USA w centrum uwagi zamówienia na dobra trwałe (16:00).

Do czwartku w Chinach trwał będzie okres jesiennych dni wolnych od pracy. Giełdy w Państwie Środka pozostaną zamknięte.

Wtorek, 5 października

O 05:30 decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Rezerwy Australii. Analitycy nie oczekują zmian (0,1 proc.).

W Europie w centrum uwagi znajdzie się sektor usług, za sprawą publikacji indeksów PMI, które nadejdą z Hiszpanii (09:15), Włoch (09:45), Francji (09:50), Niemiec (09:55), strefy euro (10:00) i USA (15:45). O 16:00 za oceanem pojawi się także analogiczny indeks ISM.

O 10:00 warto spojrzeć na czeski rynek pracy, którego kondycja – a dokładniej rzecz biorąc brak rąk do pracy – jest jednym z powodów, dla których tamtejszy bank centralny podnosi stopy procentowe. O 11:00 ponownie przyjrzymy się kondycji europejskich przedsiębiorstw, tym razem za sprawą inflacji producenckiej. Analitycy są zdania, że w ujęciu rocznym wzrosła ona z 12,1 proc. do 13,6 proc.

Po południu o stopach procentowych decydował będzie Narodowy Bank Rumunii, który jako jedyny oprócz NBP nie podniósł jeszcze stóp procentowych po pandemii. Różnica polega jednak na tym, że Rumuni obniżyli stopy jedynie do 1,25 proc., a nasza RPP do 0,1 proc.

Środa, 6 października

O 03:00 o stopach procentowych decydował będzie Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Rynkowy konsensus zakłada, że tym razem dojdzie do podwyżki stóp z 0,25 proc. do 0,5 proc. Poprzednio oczekiwania ekonomistów były identyczne, jednak na przeszkodzie nowozelandzkim władzom monetarnym stanął lockdown, zarządzony po wykryciu pojedynczego przypadku koronawirusa.

W Niemczech pojawią się dane o zamówieniach w przemyśle (08:00), zaś na Węgrzech (09:00), Hiszpanii (09:30) i Szwecji (09:30) o produkcji przemysłowej. O 11:00 Eurostat przedstawi raport o sprzedaży detalicznej w UE.

Wydarzeniem dnia i tygodnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Jak zwykle nie znamy dokładnej godziny publikacji komunikatu po posiedzeniu – można zakładać, że pojawi się on późnym popołudniem. Tematem numer jeden na posiedzeniu zapewne będzie inflacja, która we wrześniu wzrosła do 5,8 proc. Warto dodać, że temperatura w RPP rośnie, czego dowodem może być odrzucony wniosek o podwyżkę stóp z 0,1 do 2 proc.  W chwili publikacji tego artykułu nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy prezes NBP (i zarazem przewodniczący RPP) Adam Glapiński wystąpi publicznie. Miesiąc temu szef banku centralnego wystąpił dzień po decyzji, wcześniej robił to dwa dni po niej.

W USA rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji danych z rynku pracy – na pierwszy ogień pójdzie raport ADP.

Czwartek, 7 października

Na starcie dnia o produkcji przemysłowej poinformują statystycy z Niemiec (08:00) i Czech (09:00). O 13:30 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC.

W USA pojawią się kolejne dane z rynku pracy: raport Challengera o planowanej liczbie zwolnień (13:30) oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30). Dzień zwieńczy raport o kredycie konsumenckim w USA.

Piątek, 8 października

Po świątecznej przerwie do aktywności (także giełdowej) wrócą Chiny. O 03:45 poznamy odczyt usługowego indeksu PMI dla Państwa Środka.

W europejskiej części kalendarium znajdziemy: PKB Norwegii (08:00), handel zagraniczny Niemiec (08:00), inflację na Węgrzech (09:00) i sprzedaż detaliczną w Czechach (09:00).

W USA w centrum uwagi znajdą się wrześniowe dane z rynku pracy. Ekonomiści szacują, że w minionym miesiącu największa gospodarka świata wygenerowała 500 tys. miejsc pracy wobec 235 tys. miesiąc wcześniej (co było wielkim rozczarowaniem).

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (31)

dodaj komentarz
drzaraza
Panie (teraz trzeba zacząć myśleć), co tu robić.
wtomek
Sądząc po wpisach to piszą tu same trolle, choćby jeden inwestor giełdowy tu był, to wiedziałby, że wysokie stopi i droga waluta to nagrobek dla giełdy. Te analityczne łepetyny chciałyby wysoko indeksy akcyjne i stopy procentowe?.
po_co
Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji podejmowanych działań ale tak czy inaczej znają rozwiązanie wszystkich problemów.
Z pożałowaniem słucha lub czyta się komentarze ludzi którzy nie potrafią związać końca z końcem natomiast udzielają rad tym którzy na finansach zjedli życie.

Szczerze mówiąc to obecny sposób
Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji podejmowanych działań ale tak czy inaczej znają rozwiązanie wszystkich problemów.
Z pożałowaniem słucha lub czyta się komentarze ludzi którzy nie potrafią związać końca z końcem natomiast udzielają rad tym którzy na finansach zjedli życie.

Szczerze mówiąc to obecny sposób na światowe finanse, zasługuje na upadek. Jak każdy upadek i ten będzie bolesny ale poziom długu jaki obecnie jest ukrywany w różnych aktywach przekroczył zdolności produkcyjne naszej planety. Więc jeżeli ktoś liczy, że inflacja wyhamuje to uprzedzam, że od 100 lat nie miało to miejsca.

Około 100 lat temu można było za 6 tys. dolarów kupić dom w USA, dzisiaj życzę powodzenia.

Będzie tyko drożej bo dzisiaj pieniądz jest tylko zapisem cyfrowym z reprezentującym go banknotem. Państwo i banki mają wszystkie narzędzia do tego aby w ciągu minuty zablokować całą gospodarkę i dowolnie kształtować "wartość" waluty.
itso_widmo_bieli odpowiada po_co
hahaha błąd agregacji Matrixa od finansów są same spece codziennie przecież od najmłodszych lat masz do czynienia z gotówką i to oni są większymi specami od oszustów zajmujących się pośrednictwem pieniądza
friedens
Nie każdy kraj ma jak RP konstytucyjnie ustalony limit zadłużenia publicznego i opisaną instytucję, mającą dbać o wartość lokalnej waluty (RPP) . Za co oni biorą gigantyczne pieniądze i w kółko przyznają sobie podwyżki, skoro przekraczają od lat cel inflacyjny, który sami ustalili? Czemu rząd stworzył sobie drugi, lewy budżet w PFR Nie każdy kraj ma jak RP konstytucyjnie ustalony limit zadłużenia publicznego i opisaną instytucję, mającą dbać o wartość lokalnej waluty (RPP) . Za co oni biorą gigantyczne pieniądze i w kółko przyznają sobie podwyżki, skoro przekraczają od lat cel inflacyjny, który sami ustalili? Czemu rząd stworzył sobie drugi, lewy budżet w PFR i BGK, które razem z, NBP drukują setki miliardów pustych złotych z pominięciem kontroli sejmowej? Co to za bajzel jest? Wszystko ukierunkowane tyljo na okradanie obywateli. To nie jest demokratyczne państwo prawa.
slawekkry
Ja sobie Glapę wyobrażam z taka dłuuga brodą , ma 95 lat , kieruje NBP i mówi
III....nflacja jest przejściowa, ła....
qonradx
Kuja a nie reakcje zobaczą! Może jakąś kosmetyczna najwyzej. Przeciez ci Chinczycy z PISu mu na to nie pozwolą! Celem życia prezesa jest przywrócenie godnosci Polskim rodzinom a rozumie się przez to żeby kazdy miał.. PRACĘ! Godności w PISkim panstwie nie dają PIENIADZE tylko PRACA! Nie wazne jaka, nie wazne za ile, nie wazna czy Kuja a nie reakcje zobaczą! Może jakąś kosmetyczna najwyzej. Przeciez ci Chinczycy z PISu mu na to nie pozwolą! Celem życia prezesa jest przywrócenie godnosci Polskim rodzinom a rozumie się przez to żeby kazdy miał.. PRACĘ! Godności w PISkim panstwie nie dają PIENIADZE tylko PRACA! Nie wazne jaka, nie wazne za ile, nie wazna czy potrzebna, czy substydiowana ale ma być PRACA! Za tą własnie pracę, i inne osiągnięcia dla dobra socjalistycznego Panstwa polskiego jak chcoiazby rodzenie dzieci (które będą mogły pozniej pracować) są przyznawane nagrody! Typowo komusze podejscie. Cały naród ma budowac Państwo Polskie! A jak najlatwiej zagonić ludzi do pracy? A no okradajac ich z zaoszczędzonych pieniedzy na przyklad za pomocą inflacji! A jak sprawić żeby ludzie dawali prace innym ludziom w Polsce? Bardzo prosto, wystarczy sprawić zeby wydawali pieniadze w kraju a nie za granica! Mają żrec polskie pomidory a nie hiszpanskie oliwki, na wakacje pociągiem jeździć nad polski śmierdzący Baltyk a nie latać na egzotyczne wyspy, mają jeździć Polskimi pociagami a nie niemieckimi samochodami! Prezes woli Polskie G**o w Polu niż fiołki w Neapolu! A najlatwiej to sprawic utrzymujac niski kurs waluty tak jak robia to CHINCZYCY. tak zeby polakom dało sie jakoś żyć w tym kraju odzyskując godnosć (przez pracę) ale zeby nie było ich stac na produkty ze zgniłego zachodu! Praca, praca! Praca u Podstaw! kazdy socjalista wam to powie pieniadz dla niego nic nie znaczy nie jest wazny tylko PRACA!
qonradx
Dodam oczywiscie tutaj że jedyne uczciwe i odpowiedzialne firmy w Polsce to te panstwowe (Orlen, PGE,PGNIG,KGHM i inne) które działają dla dobra Panstwa Polskiego i Polaków, przywracając im godność a nie kretacze prywaciarze okradajacy i wyzyskujący Polaków! Tym trzeba dokręcić srubę, tak żeby znalazły sie pieniadze dla cięzko pracyjacych Dodam oczywiscie tutaj że jedyne uczciwe i odpowiedzialne firmy w Polsce to te panstwowe (Orlen, PGE,PGNIG,KGHM i inne) które działają dla dobra Panstwa Polskiego i Polaków, przywracając im godność a nie kretacze prywaciarze okradajacy i wyzyskujący Polaków! Tym trzeba dokręcić srubę, tak żeby znalazły sie pieniadze dla cięzko pracyjacych Pań Nauczycielek, Lekarzy, Górników Policjantów dbających o nasze bezpieczeństwo i najwazniejszych ludzi w Panstwie bez których cała reszta by po prostu ZGINEŁA no nie poradziła by sobie bez opieki i pomocy państwa! To własnie na te odpowiedzialne polskie firmy DAJACE PRACE nawet w czasach kryzysu jak LOT czy KOPALNIE potrzebne są drukowane pieniadze!
warmiak007
Tym będą żyły rynki:
Korupcja, Lobby Deweloperskie, Deficyt budżetowy

mniej więcej w tej kolejności to idzie
itso_widmo_bieli
uuu poczytałbym ten twój artykuł

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki