REKLAMA

Tym będą żyły rynki: co zrobi EBC?

Michał Żuławiński2020-09-04 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-04 12:00
fot. ilolab / Shutterstock

W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się zagranica, a przede wszystkim strefa euro. Polska zejdzie na dalszy plan, jednak nie zabraknie wyników spółek. Na koniec tygodnia zaplanowano przegląd ratingu naszego kraju.

Poniedziałek, 7 września

O poranku dane o handlu zagranicznym opublikują statystycy z Chin. W Europie w centrum uwagi znajdzie się niemiecka produkcja przemysłowa (08:00), analogiczny raport nadejdzie też z Czech (09:00). O 10:30 poznamy wartość indeksu Sentix, obrazującego nastroje inwestorów.

W poniedziałek aktywność na rynkach może być mniejsza niż zwykle, a to za sprawą dnia wolnego od pracy w USA i Kanadzie (Święto Pracy).

Wyniki: Mercator, Newag

Wtorek, 8 września

We wtorek poznamy zrewidowane dane o PKB Japonii (01:50), Rumunii (08:00), Norwegii (08:00) oraz państw Unii Europejskiej (11:00). W kalendarium znajdziemy także handel zagraniczny Niemiec (08:00), Francji (08:45) i Węgier (09:00). W Czechach pojawią się dane o najniższej w UE stopie bezrobocia (09:00), zaś we Włoszech światło dzienne ujrzy raport sprzedaży detalicznej (10:00).

Wyniki: Develia

Środa, 9 września

Nad ranem przekonamy się, ile wyniosła inflacja w Chinach (03:30). O 07:45 poznamy sytuację na szwajcarskim rynku pracy. 09:00 to godzina publikacji danych o inflacji na Węgrzech – miesiąc temu oczyt solidnie zaskoczył analityków. Po południu o stopach procentowych decydował będzie Bank Kanady (16:00).

Wyniki: CCC, Intercars

Czwartek, 10 września

Inflacyjny przegląd będziemy kontynuowali za sprawą danych z Rumunii (08:00), Norwegii (08:00), Czech (09:00) i Szwecji (09:30). O 10:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej we Włoszech, a o 10:30 w Wielkiej Brytanii.

Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych (13:45). Nie brak spekulacji, że zaniepokojone wzrostem kurus EUR/USD oraz niską inflacją władze monetarne strefy euro postanowią po raz kolejny „dosypać pieniędzy” do gospodarki. O 14:30 na pierwszej po wakacjach konferencji prasowej pojawi się prezes Christine Lagarde. Z kolei w USA, jak co tydzień, poznamy dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

Wyniki: Grupa Azoty, PZU, Selvita, ZE PAK

Piątek, 11 września

W Europejskiej części kalendarium znajdziemy: PKB Wielkiej Brytanii (08:00), inflację w Niemczech (08:00) i Hiszpanii (09:00) oraz produkcję przemysłową na Węgrzech (09:00).

O 14:30 w USA pojawią się dane o inflacji konsumenckiej, które będą interpretowane w kontekście ostatniej zmiany kursu ogłoszonej przez Rezerwę Federalną.

Ostatni ekonomiczny akcent tygodnia stanowić będzie przegląd ratingu Polski w wykonaniu agencji Moody’s. Decyzję agencji, która może, ale nie musi pochylić się nad naszym krajem (tak stało się np. w marcu), poznamy po 22:00.

Wyniki: Getin Noble, Wojas, iFirma

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jendreka
Jutro Ameryka ma wolne więc i cały świat powinien mieć wolne. A już na pewno GPW. TAK WYNIKA Z WIELOLETNICH KOMENTARZY NASZYCH WYBITNYCH ANALITYKÓW GIEŁDOWYCH. bo to Ameryka kręci gpw, więc jutro nuda.
jendreka
Zawracanie głowy. 10, król, walet pik, aż, oczko, Full, kareta, itd. Kto trafi ten wygra. To gpw.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki