REKLAMA
DZIEŃ FUNDUSZY UE

Turcja: wzrost PKB wystrzelił do 11,1 proc.

2017-12-11 08:29
publikacja
2017-12-11 08:29

W trzecim kwartale tego roku produkt krajowy brutto wzrósł w Turcji o 11,1 proc. To najszybsze tempo wzrostu odnotowane nad Bosforem od sześciu lat.

Turcja: wzrost PKB wystrzelił do 11,1 proc.
Turcja: wzrost PKB wystrzelił do 11,1 proc.
fot. Creatista / / YAY Foto

Turecki PKB wzrósł w trzecim kwartale o 11,1 proc. (dane niewyrównane sezonowo) – poinformował tamtejszy urząd statystyczny. To wynik lepszy od rynkowego konsensusu, który zakładał wzrost o 10 proc.

Skala wzrostu jest o tyle imponująca, że w dwóch pierwszych kwartałach turecka gospodarka rosła w tempie odpowiednio 5,3 i 5,4 proc. Odnotowany dziś wynik jest najwyższy od trzeciego kwartału 2011 r. W efekcie, jak z dumą zauważa krajowa agencja informacyjna Anadolu, Turcja jest najszybciej rozwijającym się krajem grupy G20.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez tureckich statystyków, za wystrzał PKB odpowiadały przede wszystkim mocne wzrosty wydatków gospodarstw domowych (11,7 proc. r/r) oraz inwestycji (12,4 proc. r/r). W trzecim kwartale bardzo wyraźnie wzrósł także eksport (17,2 proc. r/r), a tempo tego wzrostu przewyższyło zmianę wartości importu (14,5 proc.).

Wyrównana sezonowo dynamika PKB wyniosła 9,6 proc. w ujęciu rocznym oraz 1,2 proc. w ujęciu kwartalnym. Warto dodać, że trzeci kwartał 2017 r. wypadał korzystnie pod względem kalendarzowym, a ponadto bazę dla ogłoszonej dziś dynamiki rocznej stanowi słaby trzeci kwartał 2016 r., kiedy na fali zawirowań wewnętrznych po „zamachu stanu” turecki PKB skurczył się po raz pierwszy od 2009 r.

Co ciekawe, w kategoriach nominalnych turecki PKB wzrósł aż o 24,2 proc., do 827 mld TRY. Wartości te koniecznie należy zestawiać jednak z inflacją, której roczna dynamika od dłuższego czasu jest nad Bosforem dwucyfrowa i w listopadzie wyniosła 13 proc. (najwięcej od 14 lat).

Turcja nie jest jedynym krajem zaliczanym do grona rozwijających się, który w trzecim kwartale przedstawił wyjątkowo dobre dane o PKB. Niespełna miesiąc temu ekonomistów zaskoczyła Rumunia, gdzie tempo wzrostu gospodarczego sięgnęło 8,8 proc. W unijnej czołówce znalazły się także Malta, Łotwa oraz Polska, gdzie – podobnie jak w Turcji – PKB rósł najszybciej od 2011 r.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bigwit
ERDOGAN..... pamiętaj szanuj demokracje,konstytucje i wolne sądy,martwe wiewiórki i puszcze to jest najważniejsze, a takie błahostki jak PKB ,bezrobocie czy dobrobyt obywateli to sa rzeczy marginalne ,tak nas wielkie eksperty TVNu ( Bolek,Balcerek,Petru i Giertych) nauczyły i tak jest !!!!! BUAHAHA
mix123
Bankier a jak wygląda płaca na przestrzeni lat? w Turcji może jakbyście chcieli byście mogli uzupełnić. Bo jestem ciekaw jak podwyższali tam płace minimalną. Pozdrawiam
janusz26904029
Ciekawe, jakie branże się tam rozwijają. Dużym towarem eksportowym Turcji są np. t-shirty.
ajwaj
I tak byc powinno.. Wczoraj tez zaczeto lac beton pod nowa elektrownie jadrowa Akkuyu http://www.akkunpp.com/index.php?lang=en , wykonawca ROSATOM 4x1200 MW (jak i w tamtym tyg. w Banladesh). Ros.Fed odblokowala m.in. pomidory, zablokowane po straceniu "z przyczajki" mysliwca w Syrii, inspirowanej... no przez "niewidzialna I tak byc powinno.. Wczoraj tez zaczeto lac beton pod nowa elektrownie jadrowa Akkuyu http://www.akkunpp.com/index.php?lang=en , wykonawca ROSATOM 4x1200 MW (jak i w tamtym tyg. w Banladesh). Ros.Fed odblokowala m.in. pomidory, zablokowane po straceniu "z przyczajki" mysliwca w Syrii, inspirowanej... no przez "niewidzialna reke"....

Ciekawostka-nowoscia jest finansowanie >> "kacapska" :) el. atomowa bedzie sprzedawac prad Turcji, tzn. Turcja buduje gl. jakby za friko, profitujac jednak z rozwoju zwiazanego z rozwoejm i tania energia.
PL oceniana jest przy suwerennosci gosp. i polozeniu na mozliwe wzrosty jeszcze wieksze (BRICS itd.)

azkanel
Inflacja napędza pkb czyli pkb rośnie na papierze...
silvio_gesell
Wzrost PKB zawsze podaje się w wartościach realnych, czyli po uwzględnieniu inflacji deflatorem PKB, który wynosi w turcji ok 11%.

https://www.ceicdata.com/en/indicator/turkey/gdp-deflator-growth

Innymi słowy nominalnie PKB w Turcji rośnie już ponad 20%.

https://www.ceicdata.com/en/indicator/turkey/nominal-gdp-
Wzrost PKB zawsze podaje się w wartościach realnych, czyli po uwzględnieniu inflacji deflatorem PKB, który wynosi w turcji ok 11%.

https://www.ceicdata.com/en/indicator/turkey/gdp-deflator-growth

Innymi słowy nominalnie PKB w Turcji rośnie już ponad 20%.

https://www.ceicdata.com/en/indicator/turkey/nominal-gdp-growth

Turcja to przyszła potęga gospodarcza, nie ma co ukrywać.
azkanel odpowiada silvio_gesell
zwracam honor, masz rację :)
silvio_gesell odpowiada azkanel
Sam się kiedyś na to naciąłem. :) Swoją drogą dużo ciekawszy od PKB jest Dochód Narodowy Netto per capita, bo zawiera deprecjację dóbr kapitałowych, przepływy zagraniczne i zmiany populacji. Jedynym powodem stosowania PKB zamiast DNN jest to, że łatwiej go policzyć więc podawany jest wcześniej.
erdwa
Tia... Mają najsilniejszą demografię to i PKB rośnie. Tylko co po tym PKB jak inflacja prawie dwucyfrowa a waluta zachowuje się jak ukrainska hrywna po ataku na Donbas.
sztos1
fakt po ataku banderowców na Donbas hrywna padła na pysk .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki