EuroPKB: Polska na czwartym miejscu w Unii

Rumunia, Malta i Łotwa - tylko te kraje mogą obecnie pochwalić się wyższą od Polski dynamiką produktu krajowego brutto. Do czołówki wskoczyć może także Irlandia.

Trzeci kwartał 2017 r. był okresem zdecydowanego ożywienia w gospodarkach państw UE. Jak na dłoni widać to w najnowszych danych z Eurostatu.

Jak podał dziś europejski urząd statystyczny, w trzecim kwartale tego roku dynamika PKB w całej wspólnocie wyniosła 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 2,6 proc. w ujęciu rocznym. Identyczne dane odnotowano w samej strefie euro.

Najciekawszy komponent dzisiejszego raportu Eurostatu stanowią wyliczenia dotyczące poszczególnych krajów. Zarówno w klasyfikacji uwzględniającej dynamikę kwartalną, jak i zestawieniu dynamik rocznych Polska (1,2 kdk i 5,2 rdr) zajęła czwarte miejsce. Liderem okazała się Rumunia (2,6 kdk i 8,6 rdr), której gospodarczy wystrzał zaskoczył ekonomistów, zaś dwa kolejne miejsca zajęły Malta (1,9 kdk i 7,7 rdr) oraz Łotwa (1,5 kdk i 6,2 rdr). 

Należy pamiętać, że dane podawane przez Eurostat dotyczą dynamiki wyrównanej sezonowo. Bardziej popularny nad Wisłą wskaźnik niewyrównany sezonowo sięgnął w trzecim kwartale 4,9 proc. W dzisiejszym raporcie Eurostatu zabrakło także danych dla Luksemburga i Irlandii, przy czym drugi z tych krajów w ostatnich kwartałach publikował dane lepsze od Polski.

(Eurostat)

Jedynym krajem, w którym odnotowano kwartalny spadek PKB okazała się Dania (-0,6 proc.). Jeżeli sytuacja ta powtórzy się także w czwartym kwartale, wówczas będzie można ogłosić recesję w tym kraju.

 Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
41 8 sel

Poprzednie rządy rozkręciły inwestycje i przyciągnęły inwestorów do Polski , teraz są tego efekty a trwało to latami. Zmiany ograniczają inwestycje i wystraszyły nowych inwestorów , partia i sekty zawłaszczają Polskę tylko dla siebie i swoich wyznawców , to powoduje stopniową katastrofę , szczególnie brak niezależnych Sądów, Prokuratury i administracji , upartyjnienie wszystkiego i wszędzie i to w imię budowy państwa pseudo religijnego tylko dla swoich wyznawców , pod płaszczem pseudo patriotyzmu. Nie ma jeszcze katastrofy bo za 500 + wprowadza się nowe podatki 1000 minus w energii, paliwach do których surowce staniały 3 razy, a te stoją w miejscu ,likwidacji kwoty wolnej dla średnio zarabiających , zadłużaniu ponownie ponad 1 bilion w krótkim terminie ,ale na razie na niski procent bo bierzemy też udział w globalnie sterowanym mega dodrukowywaniu wszystkich "demokratycznych " walut to trudno zauważyć bo kursy walut są na podobnym poziomie, a surowce tanie bo utrzymywane kontraktami . Ponadto w dwa lata zadłużyli Polskę 10 razy więcej niż Gierek przez 10 lat niczego praktycznie nie budując jeżeli teraz podniesiono by odsetki tak jak zrobił to Regan na 20% rocznie, to cały roczny dochód z podatków nie wystarczyłby na same odsetki, to jest taniec na szkle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 5 sel

Wystarczy ,że na chwilę za brak demokracji odstawią nas od cycka i kredytów i katastrofa murowana.

! Odpowiedz
43 129 bigwit

Cześć Lemingi mam małe pytanko gdzie ten armagedon gdzie ta hekatomba gdzie ta pożoga bieda i bankructwo które tak żeście ochoczo wieszczyli i z taką tęsknotą wyczekujecie , poczekacie jeszcze oj poczekacie , na pocieszenie możecie sobie włączyć TVN co robię i ja w myśl przysłowia "... słychać WYCIE ??? ZNAKOMICIE !!!! " .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
42 8 pakito

Poczekaj jeszcze, więcej cierpliwości. Tak wysoki PKB Polski to zasługa poprzednich rządów a PIS i tak wszystko zniszczy wprowadzając socjalizm. Jest dobrze bo pisowcy jeszcze nie grzebią w gospodarce bo Kaczyńskiego ona nie obchodzi, zajęty jest walką z oponentami. Jak zabiorą sie za gospodarkę to będziesz jadł korę z dzew na obiad a twoje dzieci będą niewolnikami spłacajacymi zobowiązania dzisiejszego pięćset plus, mieszkania plus, emeryt plus bóg wie co jeszcze. Skończymy jak Wenezuela, Grecja itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 39 pomorzaninm odpowiada pakito

nie cierpie PISu ale mowienie ze 4,9% PKB to zaslug poprzedniego rzadu to ...nieporozumienie
Poprzedni rzad oscylowal około 3,3-4,0%%

! Odpowiedz