REKLAMA

Tsipras potwierdza: banki od jutra zamknięte. Będzie kontrola przepływu kapitału

2015-06-28 20:11
publikacja
2015-06-28 20:11
Tsipras potwierdza: banki od jutra zamknięte. Będzie kontrola przepływu kapitału
Tsipras potwierdza: banki od jutra zamknięte. Będzie kontrola przepływu kapitału
fot. Alkis Konstantinidis / / FORUM

Grecki premier oficjalnie potwierdza, że od jutra banki w kraju będą zamknięte. Wprowadzona zostanie również kontrola przepływu kapitału. Wezwał rodaków do zachowania spokoju. Serwis Reuters powołując się na nieoficjalne źródło informuje także, że zamknięta będzie również giełda w Atenach. Rząd grecki twierdził, że w poniedziałek banki będą funkcjonować normalnie i że nie zostanie wprowadzona kontrola przepływu kapitału.

(fot. Alkis Konstantinidis / FORUM)

Jak powiedział Aleksis Tsipras, do tych kroków zmusiła jego rząd postawa Europejskiego Banku Centralnego. Zaznaczał również, że nie wycofa się z pomysłu przeprowadzenia w przyszłą niedzielę referendum w sprawie warunków udzielenia międzynarodowej pomocy finansowej.

Szef greckiego rządu nie sprecyzował jak długo banki mają być zamknięte. Nie wiadomo również ile potrwają restrykcje w przepływie kapitału. Premier Tsipras zapewnił jednak swoich obywateli, że ich emerytury, pensje i depozyty bankowe są bezpieczne.

Krótko po jego wystąpieniu agencja Reutera podała, powołując się na źródła, że grecka rada stabilności finansowej zarekomendowała zamknięcie banków na sześć dni roboczych.

Greckie banki są od miesięcy skazane na wsparcie finansowe EBC za pomocą pożyczek ratunkowych (tzw. ELA - emergency liquidity assistance). To obecnie ich jedyne źródło finansowania. Sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu ze względu na reakcje na kryzys klientów banków, którzy wypłacają ze swoich kont oszczędności wyprowadzając je za granicę.

EBC zastrzegł, że może w każdej chwili ponownie skorygować swoją decyzję.

Stanowisko Europejskiego Banku Centralnego zawsze było jasne - dopóki greckie banki będą wypłacalne, warunkowe wsparcie będzie przyznawane - mówił w sobotę Wolfgang Schäuble, minister finansów w rządzie Angeli Merkel. -W związku z rozwojem sytuacji wypłacalność i płynność greckich banków, a przynajmniej niektórych z nich, może być poddana w wątpliwość.

"Odrzucenie wniosku greckiego rządu o krótkie rozszerzenie programu był w świetle europejskich standardów bezprecedensowym aktem kwestionującym prawo suwerennego narodu do decydowania" - oświadczył w telewizyjnym orędziu premier Aleksis Tsipras.

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Gotówka króluje w Grecji

"Awaryjnie zamknięte” banki to niewypłacalne banki. Administracyjne zamknięcie banków i wprowadzenie kontroli w przepływie kapitału jest urzędowym bandytyzmem. Rząd Grecji okradł ludzi z bankowych depozytów, co akurat było krokiem od dawna przewidywanym i przed czym rozsądni Grecy zabezpieczyli się wypłacając z banków SWOJĄ gotówkę.

Jeśli Ateny nie dojdą do porozumienia z Trojką, to klienci greckich banków już nigdy więcej nie zobaczą swoich euro. W takim scenariuszu prawdopodobna będzie przymusowa wymiana greckich euro (zarówno w formie elektronicznych zapisów bankowych jak i banknotów) na nowe drachmy, których kurs względem euro z miejsca spadnie o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent.

Czytaj dalej: 

Decyzja eurogrupy, jego zdaniem, doprowadziła do tego, że Europejski Bank Centralny (EBC) nie zdecydował się w niedzielę na zwiększenie wysokości ratunkowych pożyczek zapewniających płynność greckim bankom. To właśnie zmusiło grecki bank centralny do zarekomendowania przerwy w pracy banków i kontroli przepływów kapitałowych - argumentował Cipras.

Premier Grecji poinformował także, że ponowił w niedzielę prośbę o przedłużenie programu pomocowego dla Aten. Wyjaśnił, że przedstawił tę prośbę przewodniczącemu Rady Europejskiej i 18 przywódcom krajów strefy euro, a także szefom EBC, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. "Oczekuję niezwłocznej odpowiedzi" - dodał.

Decyzję o zamknięciu banków premier ogłosił, jak komentuje Associated Press, po dwóch dniach, podczas których wielu Greków wyciągało gotówkę z bankomatów. Utrzymanie przez EBC kwoty pożyczek ratunkowych dla greckich banków na dotychczasowym poziomie (90 mld euro), bez jej zwiększania, oznacza - dodaje AP - że banki te nie nadążą z uzupełnianiem zmniejszających się depozytów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/Reuters/Twitter/RT/kd/dy/Reuters/PAP/Bloomberg

Źródło:Bankier24
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (96)

dodaj komentarz
~plutarch
Czemu Putin nie ratuje przyjaciół w biedzie???
~kimdzongtusk
http://stockmagazine.pl/2015/06/25/tajne-pozyczki-z-goldman-sachs-pomogly-ukryc-dlug-grecji/
krętacze
~4ever
A w Polsce powinni zamknąć Getin na zawsze.
Oddzial mowi jedno, infolinia drugie a centrala odrzuca wniosek klienta.
Z tak lekceważącym stosunkiem do klienta nie spotkałem się w zadnym innym banku.
Temu bankowi zależy tylko na dojeniu klienta.

~KIMDZONGTUSK
a to Getin jest bankiem ? a ja myślałem, że parabankiem
~opona
jestesmy swiatkami powtorki z 2008 bo musi byc pretekst. A bylo tak: pozyczka, prywatne konta, zaciskanie pasa, pozyczka, prywatne konta itd. EU biznes sie kreci czy Wy tez tego niezauwazacie?
~BangBang
wariant cypryjski (zagarniecie kasy z oszczednosci ludzi) jak nic ..... wyplata ograniczona do 60 euro dziennie !!! WTF!!!
~gość
Wariant cypryjski jak nic.Teraz banki będą zamknięte przez tydzień i wypłaty po 500 euro. Najbogatsi mogą stracić pieniądze, ci którzy nie dostali grypsu. W zamian Grecja otrzyma pomoc finansową.
~plutarch
A ja jestem na max spokojny, bo Grexit już dawno w cenach. Kiedy Ruxit?
~franek
Misiu musisz przyznać ze Putin zrobił interes życia sprzedając US$ po 80 rubli w grudniu 2014 a teraz może skupować po 55 rubli za US$. Zatem Twoi pejsaci koledzy rwa resztkę włosów i pytają jak to się stało ze to Ukraina bankrutuje a nie Rosja? http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-06-25/goldman-sees-ukraine-in-Misiu musisz przyznać ze Putin zrobił interes życia sprzedając US$ po 80 rubli w grudniu 2014 a teraz może skupować po 55 rubli za US$. Zatem Twoi pejsaci koledzy rwa resztkę włosów i pytają jak to się stało ze to Ukraina bankrutuje a nie Rosja? http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-06-25/goldman-sees-ukraine-in-solvency-crisis-likely-default-in-july-ibbnk177
Skomentujesz dlaczego US Senat zablokował pomoc dla ochotniczego dzielnego batalionu Azow?

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki