Trump za powrotem do formatu G8 z udziałem Rosji

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ponownie opowiedział się we wtorek za powrotem do formatu G8, czyli z udziałem Rosji. Kraj ten usunięto z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata po aneksji Krymu w 2014 roku.

(Reuters)

"Dużo większy sens miałoby" istnienie tej grupy z udziałem Rosji - powiedział Trump w Białym Domu, dodając, że "mógłby poprzeć" powrót do formatu G8. "Jak wiecie, przez długi czas była to G8 (…) i prezydent Obama nie chciał już Rosji, ponieważ byli mądrzejsi od niego" - dodał.

Wypowiedź ta wybrzmiewa na kilka dni przed zaplanowanym na najbliższy weekend szczytem G7 we francuskim Biarritz, który z powodu sporów między Trumpem i jego sojusznikami w wielu kwestiach (Iran, Syria, porozumienie paryskie w sprawie klimatu itp.) poprzedza już wysokie napięcie.

Po aneksji Krymu przez Rosję część członków G7 wzywała do przywrócenia rosyjskiego członkostwa, czemu jednak sprzeciwiały się USA, Wielka Brytania i Kanada, uzależniając przywrócenie udziału Rosji od rozwiązania sytuacji na Ukrainie.

Francuski prezydent Emmanuel Macron ocenił w czerwcu, że "bez wyraźnego i namacalnego postępu w procesie mińskim" (aby zatrzymać walki na wschodniej Ukrainie) "nie może nastąpić reforma G8".

Trump był często krytykowany w Stanach Zjednoczonych, nawet we własnym obozie, za pobłażanie Rosji i Władimirowi Putinowi. Zespół prowadzący kampanię republikańskiego miliardera był podejrzany o zmowę z Rosją w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Sam Trump zajmował wobec Rosji przez pierwsze dwa lata prezydentury twarde stanowisko, osaczony przez narrację lansowaną przez Demokratów, że "zmówił się" z Kremlem podczas wyborów w 2016 roku. Jednak kiedy śledztwo specjalnego prokuratora nie znalazło na to żadnych dowodów, narracja o "zmowie" nagle zniknęła z amerykańskich mediów.

Amerykański prezydent już w przeszłości mówił, że byłoby lepiej dla Rosji, USA i pozostałych państw G7, gdyby Rosja powróciła do stołu. Takie zdanie wyrażał również premier Włoch Giuseppe Conte.

Rosja dołączyła do G7 w 1998 roku; po jej wejściu przez 12 lat grupa nazywała się G8.

klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 drdre1111

Trump jak tam wymiekniesz znowu przed wprowadzeniem sankcji gospodarczych na Chiny od 1 wrzesnia? Lejesz po nogawkach juz? Zaloze sie Trump(najwiekszy tchorzu w USA) ze sie wycofasz tuz przed koncem sierpnia - nic innego nie potrafisz zrobic

! Odpowiedz
1 5 talmud

trump ma g..... do gadania - jest na smyczy aipac "oni" probuja ratowac upadajacy system bo maja do stracenia wszystko......trzeba sie martwic zeby wojny nie wywolali zeby nie bylo powtorki z historii.......

! Odpowiedz
2 7 ekwador15

Ponieważ Polski rząd tak szczyci się rewelacyjnymi stosunkami z USA, to niech wpływnie na USA aby nie zgodziło się na udział Rosji w G8, bo to uderza w nasze interesy i my się nie zgadzamy. Przypomnę, że nasz Rząd walczy z Rosją nie wiadomo po co i dlaczego a później placimy my za to w rachunkach za gaz itd. Nie zaprosili Prezydenta Rosji na obchodzi wybuchu II Wojny Światowej, bo to wielki wróg. USA i Trump rozgrywają nas jak chca, wykorzystuje nas aby realizować swoje interesy z zachodem EU i grać im na nosie a my zaślepieni tym kupujemy za grube miliardy co tylko nam wcisną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ajwaj

Bez Rosji sie nie da
Dzis prez. 2x Putin i Sauli Niinistö w Findlandii gadaja se jak starzy kumple

Na marginesie finskim przyjaciolom ROSATOM tez buduje el. atomowa (beda mieli czysto i tanio)
To tak jak w Magdalenka-PISa-PL Tchórzewskiego & co.
Ma juz nawet od lat dyr. elektrowni atomowej :)

! Odpowiedz
8 18 oorim

1. Wprawdzie chiny są obecnie największym zagrożeniem (wskutek głupoty zachodu) ale to Rosja jest najbardziej zagrożona i to ona powinna się przed zachodem ukorzyć a nie odwrotnie - ustępstwa wobec Rosji to duży błąd - Rosja nigdy nie jest zachodem a bardziej wschodem,
2. Rosja nie jest rozwiniętym gospodarczo krajem - to kraj surowcowy.... kilka rakiet jeszcze jakie potrafią wyprodukować nie daje im miana kraju uprzemysłowionego...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ajwaj

Anal.iza nie wyszla :)

""Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał post na temat Rosji w języku rosyjskim na swojej stronie na Facebooku.

W przesłaniu opisał Rosję jako „kraj głęboko europejski”, w którym postęp w rozwoju politycznym i gospodarczym jest „widoczny”. Francuski przywódca wyraził przekonanie o potrzebie nawiązania zaufanych relacji między Moskwą a Brukselą i dołączył do stanowiska zdjęcie wykonane poprzedniego dnia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ajwaj odpowiada ajwaj

Podobnie Wlosi, Francja-Le Pen, Austria, prez. Trump itd.itp.

A skad hejt PISy na Rosje teraz ?

Bo byla mowa o Europie od Lizbony do Wladywostoku, jak juz Charles de Gaulle chcial,
a "nowa Jalta" ingroruje PISy-PL calkiem. Z "mniendzy morzami" itp

! Odpowiedz
1 3 ajwaj odpowiada ajwaj

W sumie zyjecie w równoleglej, swojej-nie rzeczywistosci :):):)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil