Prezydent Zełenski: Powrót Rosji do G7 po zwrocie Krymu

Powrót Rosji do G7 stanie się możliwy, gdy zwróci ona należący do Ukrainy Krym, wstrzyma działania wojenne w Donbasie i uwolni ukraińskich więźniów politycznych - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

(fot. Serg Glovny / ZUMA Press)

„Od marca 2014 roku, po wykluczeniu Rosji z G8, nic się nie zmieniło. Ukraiński Krym nadal jest okupowany, ukraiński Donbas wciąż cierpi z powodu wojny. Zwrot okupowanego Krymu, wstrzymanie działań bojowych w Donbasie oraz uwolnienie ponad 100 więźniów politycznych i ukraińskich marynarzy będzie prawdziwym sygnałem dla świata, że Rosja gotowa jest ponownie zająć swoje miejsce w porządku dziennym wysokiej dyplomacji” - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Rosja została usunięta z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata po zajęciu Krymu w 2014 roku. We wtorek za powrotem do formatu G8, czyli z udziałem Rosji, opowiedział się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

W środę przeciwko powrotowi Rosji wypowiedzieli się kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. W tym samym dniu prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że przywrócenie formatu G8 (G7 plus Rosja) bez rozwiązania sprawy Ukrainy byłoby błędem i podkreśliłoby słabość zachodnich sił.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 sztos1

ZATEM Rosji G-7 zwisa a Krym był , jest i będzie rosyjski .Jak tylko TRUMP zechce to Rosja będzie w jakimś tam G i nikt nie piernie .Takie są fakty.

! Odpowiedz
2 0 szlachta-nie-pracuje

trzeba nałożyć większe sankcje na Iwanów niech przyuczą się jeść trawę i korzonki jak za Stalina,USA musi zablokować transport ropy i gazu z Rosji embargo zrobić jak na Kubie ,jak Iwany wystrzelą rakiety to będzie z perspektywy historii ich wina trzeba dojechać Ruskich !!! później dywizjon Pisowski będzie pierwszy wieszał flagę biało czerwoną na Kremlu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 oorim

makaron także

! Odpowiedz
0 2 psokal

Czy wiadomo które właściwie państwa G7 są za przywróceniem Rosji? Bo jak dotąd wszyscy zaprzeczają... Poza Dolanem oczywiście ale to inna sprawa.

! Odpowiedz
0 0 oorim

jeszcze francja

! Odpowiedz
1 5 znawca_inwestor

W swoim kabarecie Erdoganowi dał przezwisko "karaluch", a potem jeszcze miał czelność z nim się spotykać.

! Odpowiedz
3 12 talmud

BUAHAAA HAAH HAHAA HA HAA

! Odpowiedz
1 16 and00

Marynarzy uwolnią, w Donbasie trochę uspokoją sytuację, ale Krymu ruskie nigdy nie oddadzą.
To dla nich zbyt prestiżowa sprawa, i zwrot byłby samobójstwem dla każdej ekipy rządzącej

! Odpowiedz
0 4 specjalnie_zarejstrowany1

Jestes chyba niepowazny. W Dombasie predzej beda eskalowac sytuacje i rozszerza na Charkow. Rosja weszla w ten konfilkt Va Banque i juz sie nie moga wycofac. Jakby to zrobili to tym samym przyznaliby sie ze sa agresorem i okupantem. A jak wiadomo narracja od stuleci jest taka ze oni sa tam zeby "pomagac, stabilizowac i ochraniac"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 17 anty12

Ukraina stawia warunki hahahahahha. Widzieliscie filmik jak zona Natanjahu zachowala sie ? Ktos przynajmniej wyrazil oburzenie ? Nie, no wlasnie. Ten ich prezydfent ma takie same jazdy jak Morawiecki. On tez robi dobre wrazenie np. odnosnie reparacji od Niemiec.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil