UE przeciwna powrotowi Rosji do G7

Unia Europejska jest przeciwna przywróceniu Rosji członkostwa w G7 - poinformowało w czwartek wysokiej rangi źródło unijne, wskazując, że w obecnych okolicznościach taki krok byłby oznaką słabości.

(fot. Adam Scotti / FORUM)

Za powrotem do formatu G8, czyli G7 z Rosją, opowiedział się wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"UE nadal uważa, że powody wykluczenia Rosji z G8 w 2014 roku są cały czas aktualne. UE będzie przeciwna pomysłowi przewróceniu Rosji do G7" - podkreśliło źródło. Kraj ten usunięto z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata po aneksji należącego do Ukrainy Krymu w 2014 roku.

Strona unijna przedstawiła swoje stanowisko na kilka dni przed zaplanowanym na najbliższy weekend szczytem G7 we francuskim Biarritz, który z powodu sporów między Trumpem i jego sojusznikami w wielu kwestiach - m.in. Iranu, Syrii, porozumienia paryskiego w sprawie klimatu - poprzedza już duże napięcie.

Wcześniej w środę prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że przywrócenie formatu G8 (G7+Rosja) bez rozwiązania sprawy Ukrainy byłoby błędem i podkreśliłoby słabość zachodnich sił. Również kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wykluczyli w środę w Berlinie możliwość ponownego dołączenia Rosji do tego klubu.

"Bezwarunkowe przywrócenie Rosji do spotkań G7 byłoby nieproduktywne i byłoby oznaką słabości" - zaznaczyło źródło unijne.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który z powodu rekonwalescencji szefa KE Jean-Claude'a Junckera będzie jedynym przedstawicielem UE jako całości, ma na szczycie zwracać uwagę na kontekst przestrzegania zasad demokracji.

"G7 powinno być wspólnotą demokracji szanujących praworządność. Mamy inne formaty, żeby spotykać się z liderami krajów, które szanujemy, ale które nie podzielają naszych wartości. Jednym z nich jest G20" - zaznaczył urzędnik unijny.

We francuskim Biarritz od soboty przez dwa dni obradować będą przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady, a także Unii Europejskiej. Liderzy mają rozmawiać o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska; przewodnim tematem szczytu ma być zwalczanie nierówności. Dyskusje mają dotyczyć m.in. stosunków z Iranem, Rosją i Koreą Północną.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 tindala

Rzeczywiście 21 wiek będzie należał do Azji. Tyle tylko że rola Rosji sprowadzi się do eksportu blondynek i surowców energetycznych w zamian za wymyślne cacka z Chin, Wietnamu , czy obu
Korei.

! Odpowiedz
18 3 ajwaj

zebys jeszcze kumala
co piszesz blondynka

! Odpowiedz
4 6 tindala

Problem w tym że o ile jest naród japoński, turecki, niemiecki to nie ma narodu syryjskiego, libijskiego czy irackiego.To pokłosie upadku Imperium Otomańskiego i gasnącej potęgi Brytanii i Francji. Dopóki skłócone plemiona arabskie trzyma za mordę jakiś brutal ( Saddam czy Kadafi) to wszystko wygląda światowo. Gdy brakuje imadła - odżywają resentymenty o kozę czy osła skradzionego pradziadom, do tego jeszcze schizma religijna tam się po prostu nic nie da zrobić bez brutalnego użycia pałki. Dlatego niewielkie siły rosyjskie są tak skuteczne w Syrii bo stosują taktykę spalonej ziemi. W USA by zaraz powołano tysiąc komisji śledczych. Dlatego mimo spektakularnych zwycięstw w Afganistanie czy Iraku zakończyło się to klapą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 9 talmud

rosja ma ten "klub" w .......moze ktos z "nietroli" dopisze.....

! Odpowiedz
29 11 ajwaj

A prez. Putina o to konajaca UE pytala ? :)

To jak z ta panna na wydaniu, atrakcyjna inaczej.
Nie chce nikogo - choc ja to calkiem o nic nikt nie prosil..

G-7 = : Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy (G6, od 1975) i Kanada (G7, od 1976). = to historia, zreszta bez wielkich sukcesów.
Sami we wszelkich mozliwych kryzysach, potrzebowali by pomocy :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 9 ajwaj

Przyszlosc to Azja i inne - ich w/ferajnie nie ma

! Odpowiedz
12 11 psokal

Ta "konająca UE" ma rekordowo niskie bezrobocie i bezprecedensową nadwyżkę budżetową. Chociaż co Was obchodzą wskaźniki gospodarcze. Przeciętny Rosjanin będzie szczęśliwy nawet o chlebie i wodzie, byleby miał świadomość że jest silny i inni się go boją. Taki mentalny spadek po zmieszaniu genów słowiańskich i tatarskich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 4 mith21

PiS pewnie lobbuje za powrotem Rosji do G8. Tak jak poparł przywrócenie Rosji prawa głosu w RE.

! Odpowiedz
4 6 psokal

Tak patrzę na to zdjęcie... Jak rozmawia się ze stojącą kobietą to samemu też wypadałoby stać. Nie wiem kto wychowywał Trampka ale Donek wystawia mu beznadziejne świadectwo.

! Odpowiedz
13 5 ajwaj

To bylo zamierzone.
Prez. Trump nie lubi UE, dazy do jej rozpadu. Niemców w szczególnosci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.