REKLAMA

Trump triumfuje, rynki truchleją

Krzysztof Kolany2016-11-09 06:56główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-09 06:56

[Aktualizacja 9:30] Donald Trump wygrał wybory i zostanie 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Rynki finansowe do ostatniej chwili obstawiały zwycięstwo Hillary Clinton, więc pierwsze reakcje były bardzo nerwowe.

Trump triumfuje, rynki truchleją
Trump triumfuje, rynki truchleją
/ FORUM

Reakcja na wyniki wyborów prezydenckich w USA przypomina wydarzenia po czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii. Giełdowe indeksy mocno spadły, dolar osłabł, a złoto drożało nawet o 4%.

O 9:30 kurs EUR/USD zwyżkował o blisko 1%, rosnąc do 1,1118 dolara za euro wobec ok. 1,10 przed ogłoszeniem pierwszych wyników w kluczowych stanach. Amerykańska waluta znacząco ograniczyła straty - jeszcze przed 7:00 eurodolar notowany był blisko 1,1300.

Prawdziwe załamanie przeżyło meksykańskie peso: cena dolara wzrosła o przeszło 12%, sięgając 20,60 pesos. Tak drogiego dolara Meksykanie jeszcze nie oglądali. Jednak później także peso zaczęło ograniczać straty, a kurs USD/MXN powrócił poniżej 20 pesos za dolara.

W szoku są także rynki akcji. Kontrakty terminowe na indeks S&P500 spadały juz o blisko 5%, by do 9:30 ograniczyć straty do "zaledwie" -2,2%. Japoński Nikkei225 zakończył dzień spadkiem o 5,36%, schodząc do najniższego poziomu od czerwca.

Na pozostałych rynkach azjatyckich skala spadków wahała się od zaledwie -0,5% w Szanghaju przez ok. -1% w Singapurze i Dżakarcie po ok. -2% w Hongkongu i Seulu.

Spadające przez ostatnie dwa dni notowania złota poszły w górę o 4%, rosnąc w porywach do 1337 dolarów za uncję. Później jednak żółty metal wyraźnie spuścił z tonu, schodząc do 1302,30 USD/oz o godzinie 9:38.

Po 3-procentowych spadkach na otwarciu uspokoiła się także sytuacja na głównych giełdach Europy. Po 20 minutach handlu najgorzej radził sobie spadający o 3% włoski indeks FTSE MIB. Ponad 2% traciły indeksy w Paryżu, Madrycie i Lizbonie. DAX ograniczył straty do -1,7%, a WIG20 zniżkował tylko o 1,4%. Najspokojniej było w Moskwie, gdzie Micex i RTS notowały spadki w granicach -0,3%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Klifhorn
Zydostwo na całym świecie ma się super.Ale czekamy końca...cesarstwo rzymskie też upadło
~sztetke
Precz z cenzura..gdzie mój komentarz?
~obserpl
USA powinny przede wszystkim przyjąć uchodźców bo to oni niszczyli władców i ustroje Iraku, Libii, Syrii, Afganistanu itp. krajów wszczynając wojny i rewolucje na świecie przyczynili się do rozwoju państwa islamskiego, głodu iwojen domowych. To ich sprawki i chęć panowania nad światem a ja to piszę obiektywnie i nie jestem zwolennikiem USA powinny przede wszystkim przyjąć uchodźców bo to oni niszczyli władców i ustroje Iraku, Libii, Syrii, Afganistanu itp. krajów wszczynając wojny i rewolucje na świecie przyczynili się do rozwoju państwa islamskiego, głodu iwojen domowych. To ich sprawki i chęć panowania nad światem a ja to piszę obiektywnie i nie jestem zwolennikiem Rosji a po prostu obsetwuję od lat politykę
~Ril
Trump powiedział: "„Jestem najlepszą rzeczą jaka mogła przydarzyć się Izraelowi” oraz że "kocha Izrael" a także że "jego córka Iwonka lada moment spodziewa się dziecka i „będzie to piękne żydowskie dziecko”.
Związany z judeomasonerią. Żenił się trzykrotnie.
Każdy kto wspiera to państwo w Palestynie - wspiera
Trump powiedział: "„Jestem najlepszą rzeczą jaka mogła przydarzyć się Izraelowi” oraz że "kocha Izrael" a także że "jego córka Iwonka lada moment spodziewa się dziecka i „będzie to piękne żydowskie dziecko”.
Związany z judeomasonerią. Żenił się trzykrotnie.
Każdy kto wspiera to państwo w Palestynie - wspiera wojnę.
Clinton natomiast to już jawna satanistka. Wyszły na jaw jej maile dotyczące szczególnej nienawiści do katolików.
Być może te dwie opcje to po prostu: Świat Clinton, w którym rządy sprawują USA z centralą w USA, świat Trumpa w którym rządy sprawuje Izrael z centralą w Jerozolimie a USA już jawnie jest posłuszne Izraelowi.
Oczywiście te dwa światy to Nowy Porządek Świata bez papierowych pieniędzy z elektroniczną kontrolą każdego no i obowiązkowo jedynie 1 mld ludzi i szczątkową ilością rasy białej (kaukaskiej) jako zbyt mocno związanej z chrześcijaństwem.
~sklave
Czy to koniec amerykańskiego imperium zła? Stany Zjednoczone doszły do ściany ze swoją imperialną polityką. USA od czasu zakończenia II wojny światowej prowadziły nieustannie wojny na całym świecie. Wzniecały rewolucje, usuwały przywódców wielu krajów, mordując ich lub zmuszając do zmian. Samo powstanie USA było okupione holokaustem Czy to koniec amerykańskiego imperium zła? Stany Zjednoczone doszły do ściany ze swoją imperialną polityką. USA od czasu zakończenia II wojny światowej prowadziły nieustannie wojny na całym świecie. Wzniecały rewolucje, usuwały przywódców wielu krajów, mordując ich lub zmuszając do zmian. Samo powstanie USA było okupione holokaustem Indian. Żyjemy w najniebezpieczniejszym okresie od czasu znanych zapisków historycznych, w okresie początkowych działań III wojny światowej, która obecnie rozgrywana jest na Bliskim Wschodzie a w szczególności w Syrii która jeszcze broni się przed psychopatami zachodu a głównie przed USA.
Jak długo jeszcze? Więcej na sklave.aktualnosci
~Incognito
KOD wyjdzie na ulicę bronić demokracji. Demokracja jest zagrożona
~Mamuśka
Zagrożone są interesy działaczy PO.....demokracja nie ma z tym nic wspólnego...
~karta_atutowa
Jednak elita pod szyldem karty atutowej (trump card) dalej beda rzadzic w takim stylu jak PIS. Prezydent, Kongres i Senat. Tylko ze Trump zabierze opieke medyczna i odda swoim kolega by zarobic i wymusi Polske zaplacic wiecej za opieke militarna. Ciekawe jak wysoki bedzie mur? dla Polakow?
~antytrump
to biznesmen to dobrze zrobi tylko sobie i dla siebie i tyle
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki