Trump zaostrza krytykę. „Myślę, że Fed oszalał”

Środowe mocne spadki na amerykańskich giełdach stały się okazją do komentarza na ten temat ze strony ważnych osobistości. Prezydent USA Donald Trump nazwał spadki „korektą” oraz zaostrzył swoją krytykę Rezerwy Federalnej, używając w  stosunku do niej słowa „szalona”. Głos zabrali również sekretarz skarbu Steven Mnuchin oraz szefowa MFW Christine Lagarde.

Trump zaostrza krytykę. „Myślę, że Fed oszalał”
Trump zaostrza krytykę. „Myślę, że Fed oszalał” (fot. Kevin Lamarque / Reuters)

„Aktualnie to korekta, na która czekaliśmy przez długi czas, ale naprawdę nie popieram tego, co Fed teraz robi” – w swoim stylu odpowiedział Trump na pytania dziennikarzy o aktualną sytuację na giełdach. Trump ponownie w ostatnich dniach skrytykował również politykę amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Tym razem użył jednak znacznie ostrzejszych słów: „Myślę…, że Fed popełnia błąd. Zacieśnianie (polityki monetarnej – przyp. red.) jest zbyt mocne. Myślę, że Fed oszalał” – powiedział Trump, wychodząc z Air Force One w mieście Erie w Pensylwanii, gdzie przebywa przy okazji toczącej się kampanii przed zbliżającymi się wyborami uzupełniającymi do Kongresu.

Ten komentarz odnosi się bezpośrednio do podwyżek stóp procentowych, jakich dokonuje Fed w ostatnich latach. Ostatnia, ósma z kolei podwyżka stóp, miała miejsce całkiem niedawno, bo 26 września. Od 2016 roku stopy funduszy federalnych w USA wzrosły z poziomu 0 proc. do przedziału 2,00-2,25 proc. po ostatnim posiedzeniu.

Amerykańska Rezerwa Federalna jest formalnie ciałem niezależnym od prezydenta oraz innych polityków i instytucji. Dlatego jej krytyka ze strony prezydenta Trumpa nie jest zbyt częsta, choć nie jest także czymś zupełnie nowym, szczególnie w tym roku. Już w sierpniu najważniejsza osoba w Stanach Zjednoczonych dała znać, że nie jest mu po drodze z polityką Fedu, a ostatnie dni to nasilenie tej krytyki, prawdopodobnie związane z trwającą kampanią wyborczą. Trump zapowiedział już, że nie będzie się obawiał powtórzyć swojego stanowiska, jeśli Fed wciąż będzie podnosił stopy procentowe.

Odmiennego zdania na temat Fedu i jego szefa Jerome'a Powella jest szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. „Nie kojarzę Jerome'a Powella z szaleństwem. On i członkowie komitetu (Federalny Komitet Otwartego Rynku, który podejmuje decyzje o poziomie stóp procentowych w USA – przyp. red.) jawią się jako absolutnie poważny, solidni fachowcy, którzy podejmują decyzje na podstawie właściwych danych i odpowiednio to komunikują” – stwierdziła Lagarde w wypowiedzi dla telewizji CNBC. Szefowa MFW przypomniała też o niezależności banków centralnych i ich prezesów.

Natomiast o sytuacji na rynkach wypowiedział się amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin, który przebywa na Bali w Indonezji, na corocznym posiedzeniu MFW. „Rynki nie są efektywne, poruszają się w obu kierunkach, a czasem są to ruchy bardzo gwałtowne” – w ten sposób Mnuchin skomentował wczorajsze spadki w USA. „Fundamenty amerykańskiej gospodarki wciąż są bardzo mocne, dlatego rynki akcji dotychczas tak dobrze sobie radziły. Fakt, że następuje korekta, biorąc pod uwagę to, jak bardzo rynki zyskały ostatnio, nie jest szczególnie zaskakujący” – dodał amerykański polityk. „To, że wydarzyło się to akurat dziś, nie jest niczym szczególnym. To nie jest problem systemowy” – zakończył Mnuchin. Sekretarz skarbu odmówił natomiast komentarza do słów Trumpa o „szaleństwie” Fedu.

MD/ Reuters/ CNBC

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 15 jerloz210935

Tramp winien przestać wojować z calym Swiatem,a szczególnie z Unią Europejską bo to się żle skończy.

! Odpowiedz
41 36 john-eire

Mysle ze NBP oszalal I powinna podnosic oprocentowani.Wlasciwy Inflacja w Polsce jest wiele razy wyższej niż dana NBP.

! Odpowiedz
8 20 old_timer

FED to dzisiaj ma najgorszą robotę na świecie. Nadrukowali tego dolca, wytransferowali zyski przez QE do bogaczy i teraz poruszają się jak po polu minowym. A tak naprawdę nie mają już za dużego wpływu. Decydują grubasy i ich ruch w obligacje czy znów w akcie...
Największą zagadką jest teraz czy grubasy odstrzelą jednego ze swoich czy nie... tego co spęka i zechce nagle sprzedać za dużo by pójść z barbarzyński relikt typu złoto itp..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 39 pis_po_jedno_zlo

Trump doskonale wie, że FED musi podnosić stopy procentowe i kontynuować QT, żeby kapitał płynął do obligacji amerykańskich, ale będzie mówił co innego, żeby przypodobać się wyborcom. Zwykła polityka.

! Odpowiedz
1 19 kzabor

Również zgadzam się. Uważam, że to puste słowa Trumpa. Jeśli dolar ma zostać główną walutą, musi wycisnąć pozostałe, po są teraz podnoszone stopy. Pytanie tylko czy nie za późno i za wielu nie ucieknie spod topora, jak Chiny, Rosja, etc...

! Odpowiedz
2 10 vlad_palownik

Dla Trumpa liczy się tylko giełda, i wyniki głównych indeksów. Nie raz (nie wprost) o tym mówił.
Przypisał sobie zasługę za wzrosty, więc za spadki też będzie obwiniany, a wybory za mniej niż miesiąc.

Podnoszenie stóp zasysa kapitał z rynku nieruchomości, giełdy i firm i EM. Gorsze wyniki przedsiębiorstw i niższe płace to niższe wpływy z podatków. Mniejsze wpływy to presja na budżet. Presja na budżet to większe potrzeby pożyczkowe i więcej nerwów u posiadaczy USGG10YR i wyższe rentowności.

QT i podwyżki są spowodowane wiedzą, o tym, że FED napompował monstrualne bańki na wielu klasach aktywów i fajnie byłoby mieć z czego ciąć, kiedy te banie wybuchną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 3,20% 47 897,84
2020-05-26 17:15:01
WIG20 3,95% 1 709,71
2020-05-26 17:15:00
WIG30 3,86% 1 974,65
2020-05-26 17:15:01
MWIG40 1,79% 3 380,91
2020-05-26 17:15:02
DAX 1,00% 11 504,65
2020-05-26 17:37:00
NASDAQ 0,17% 9 340,22
2020-05-26 22:03:00
SP500 1,23% 2 991,77
2020-05-26 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.