Trump grozi Chinom dalszymi cłami na dobra o wartości 300 mld USD

Amerykański prezydent Donald Trump zagroził w czwartek nałożeniem kolejnych ceł na chińskie produkty, które - tym razem - mogą objąć dobra warte 300 mld USD. Dodał, iż jego zdaniem Pekin chce porozumienia handlowego z Waszyngtonem.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

"Nasze rozmowy z Chinami, wiele interesujących rzeczy się dzieje. Zobaczymy co się wydarzy... Mogę podwyższyć o kolejne co najmniej 300 miliardów USD i zrobię to we właściwym czasie" - powiedział dziennikarzom Trump w Irlandii. Nie sprecyzował jednak, jakich towarów dotyczyłyby cła.

Przed odlotem z lotniska Shannon w Irlandii do Francji na obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii Trump jednocześnie zastrzegł, iż jego zdaniem zarówno Chińczycy jak i Meksykanie chcą porozumienia handlowego z USA.

Administracja Trumpa wytoczyła Chinom wojnę handlową, by zmusić je do zmiany polityki gospodarczej. USA zarzucają ChRL, że zezwala na kradzież własności intelektualnej przez krajowe podmioty oraz wymusza transfer technologii od działających w Chinach firm zagranicznych.

Do niedawna USA i Chiny prowadziły negocjacje mające zakończyć spór handlowy, jednak od podwyżki karnych ceł na chiński eksport z 10 maja żadna ze stron nie ogłosiła planów kolejnych rozmów handlowych wysokiego szczebla.

Trump niedawno zarzucił władzom Chin złamanie ustaleń uzgodnionych wcześniej w rokowaniach. Pod koniec maja w życie weszły kolejne karne cła, nałożone na siebie nawzajem przez strony konfliktu.

Napięcia gospodarcze pomiędzy USA a Chinami podniosły się po niedawnej decyzji Waszyngtonu dotyczącej Huawei, w praktyce odcinającej ten koncern od amerykańskiej technologii. (PAP)

mobr/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 caesar_m

Wojnę totalną z izolowanymi Chinami USA być może mogłyby wygrać (czyli przetrwać , zachowując 1%-10% ludności i gospodarki), ale oczywiście nie przetrwałyby już następnego ataku z Rosji. Wojny gospodarczej z Chinami prawdopodobnie nie wygrają , z Chinami, Rosją, Meksykiem, Brazylią, UE przegrają na 100%. Gospodarka Chin w połączeniu z Rosją jest bardzo odporna na kryzys, a społeczeństwa tych krajów przyzwyczajone do zaciskania pasa..
USA weszło na śliską równie pochyłą (być może już przed Trumpem, ale Trump raczej kule rozpędza niż zatrzymuje). Niestety ale będzie gorzej, zdecydowanie gorzej i niestety nie tylko dla USA...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ajwaj

Prez, Trump lubi wysokie stawki w pokerze :)

W/w bylo wczoraj. A dzis ?

""Prezydent USA Donald Trump powiedział, że z pewnością osiągną porozumienie handlowe z Chinami.
„Tak, zdecydowanie osiągnę porozumienie handlowe z Chinami” - powiedział Trump w wywiadzie dla Fox News. Dodał, że Chiny „już chcą zawrzeć umowę”". :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ajwaj

A w tle 3+ faktów:

- wykreslenie przez Biuro Polityczne KPCh z gotowej umowy na 150 stron, zawartej przez ministerstwa 5 pkt.
- wczorajszy deklaracja zaostrzenia kursu przez Chiny i Rosje (rozbrojenie, przyspieszona dedolaryzacja, intensyfikacja wspólpracy w tym wojennej itd.) na Forum Ekonomicznym w Petersburgu- okr. Leningrad. Tysiace uczestników: reporterów, inwestorów, szefów panstw i ONZ
- wyjscie Chin z cienia na polu globalnym w sprawach wspólnych akcji z Rosja (np. Syria, Venezuela itd.)
- fundusze inwestycyjne na 10-ki mld. $
itd.
Dzis cd. Forum

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 infinum

Nakładają te cła w takim tempie, że za chwilę wyprztykają się ze wszystkich poza-siłowych atutów w negocjacjach. Gdyby jeszcze te cła dotyczyły tylko Chin, to pewnie można by to zrozumieć, ale USA nakłada cła praktycznie na wszystkich jak leci: Chiny, Meksyk, UE, Kanada, Australia... bardziej to wygląda jak USA vs reszta świata, niż USA vs Chiny.

Pozaciągało się długów u każdego, a teraz nie ma jak spłacić i się zaczynają rzucać - będzie blado jak większość krajów odetnie USA od wspólnego handlu, a jak przelicytują te cła, to tak właśnie będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 3 pyton112

Ciemny ludzie przecież wszystko jest dawno dogadane za kulisami A o wszystkim dowiemy się w przyszłym roku

! Odpowiedz
9 12 domisie

A najlepsze jest to że to Ameryce będzie się bardzo opłacać

! Odpowiedz
8 15 zbyszek_

Niech se zbanuje Rare earth elements, iPhony i laptopy amaerykanskich firm produkowane w chinach.

Go Green GO!

! Odpowiedz
28 9 grzegorzkubik

Dogadają się.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil