Trump: Dolar jest bardzo silny

Dolar jest bardzo silny, Fed powinien obniżyć stopy proc. - stwierdził w rozmowie z CNBC prezydent Donald Trump, uczestniczący w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. I zapowiedział, że po uporaniu się z Chinami, nadszedł czas, by wziąć się za Europę.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Trump po raz kolejny skarżył się na Fed i stojącego na jego czele Jerome'a Powella. - Fed podniósł stopy zbyt szybko i nie obniża ich wystarczająco szybko. (...) Teraz je obniżyli, ale zbyt późno. A w innych krajach mają negatywne stopy proc., negatywne w pozytywnym sensie. Faktycznie zarabiają na tym, że pożyczają [od innych - red.] pieniądze - powiedział.

- Jesteśmy globalnym liderem. Mamy dolara i dolar jest bardzo silny (...) Płacimy wyższe odsetki niż inne kraje przez Fed. gdybyśmy płacili mniej, spłaciłbym dużo długu - dodał. Pytany, czy stopy proc. są na odpowiednim poziomie, stwierdził, że jego zdaniem powinny zostać obniżone, ponieważ dolar jest "bardzo, bardzo silny". A to szkodzi przemysłowi, bo trudniej mu sprzedawać towary za granicą, gdyż są relatywnie droższe.

"Fenomenalna" umowa z Chinami

- Umowa z Chinami jest dla nas świetna - zapewnił prezydent USA. Jest też ważna dla Chin, bo "ich łańcuchy dostaw były zrywane". - Wykorzystywali nasz kraj przez 30 lat i ja nie zamierzałem dalej na to pozwalać - dodał. - Cła nadal są nałożone, więc nadal mam silną pozycję negocjacyjną. I tak, wkrótce zaczniemy negocjacje drugiej fazy [umowy - red.].

Trump podkreślił, że relacje Stanów Zjednoczonych z Państwem Środka są prawdopodobnie najlepsze w historii, a jego osobiste relacje z Xi, dożywotnim prezydentem, wyjątkowe.

Czas na Europę

Prezydent USA zapowiedział również negocjacje z "Europą". - Przez wiele lat Unia Europejska  wykorzystywała nasz kraj. I powiedziałem im, że nie może tak być dalej - powiedział Trump.

- Chciałem najpierw skończyć [negocjacje - red.] z Chinami. Nie chciałem zajmować się Chinami i Europą jednocześnie. Teraz sprawa Chin jest załatwiona, a ja spotkałem się z nową szefową Komisji Europejską, która jest wspaniała. Mieliśmy świetną rozmowę. Ale powiedziałem: słuchaj, jeśli czegoś nie dostaniemy, podejmę działania - bardzo wysokie cła na samochody i inne rzeczy, które trafiają do nas - dodał.

- Mówiąc to, nie chcę, żeby nasza widownia się denerwowała. Zawrzemy umowę, ponieważ muszą [UE - red.]. Muszą. Nie mają wyboru. Przez wiele, wiele lat mieliśmy ogromny deficyt. Ponad 150 mld dol. z Europą. Jean-Claude [Juncker, poprzedni szef KE - red.] był moim przyjacielem, ale nie dało się z nim dogadać (...) Teraz weźmiemy się za Europę. Miałem bardzo dobrą rozmowę. Byłbym zaskoczony, gdybym musiał nałożyć cła - podsumował wątek Trump.

W wielowątkowej rozmowie z CNBC prezydent Trump mówił m.in. o kondycji amerykańskiej gospodarki, polityce pieniężnej Rezerwy Federalnej, relacjach handlowych z Chinami, Unią Europejską i sąsiadami, a także o giełdach i kilku spółach. tj. Apple, Facebook czy Tesla oraz ich szefach. Stwierdził, że słyszał o planach startu w wyborach prezydenckich Marka Zuckerberga, ale "nie byłoby to zbyt straszne", a Elona Muska nazwał jednym z wielkich geniuszy i zaznaczył, iż USA "muszą chronić swoich geniuszy".

MKa

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 5 sel

Najważniejsze to jest zabrać kasę z funduszy i akcji w USA póki się da i wymienić obligacje i długi USA na złoto i srebro ile się da. i na co się da . a potem reszta świata poradzi sobie bez USA.

! Odpowiedz
9 3 sel

Skro USA łamie wszelkie umowy to ONE nic nie znaczą dla OBU STRON.

! Odpowiedz
4 5 sel

Nadszedł czas żeby cały świat się porozumiał i dał się kiwać pojedyńczo.

! Odpowiedz
0 2 sel

Nie dał

! Odpowiedz
0 3 silvio_gesell

Ciekawe...

! Odpowiedz
8 19 talmud

chinczycy wypuścili frajera ....fed drukuje na potegę bo nie ma chętnych na dług zaniżając sztucznie stopy %....."rekordy" to dopiero przed nami.......niemcy doskonale sobie z tego zdaja sprawę......LOL
ciekawe jak ta cala piramida finansowa upadnie & biliony makulatury $$ wróci do ameryki po ile bedzie.. ....ocet jabłkowy......:):)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 31 henk54

"Trump podkreślił, że relacje Stanów Zjednoczonych z Państwem Środka są prawdopodobnie najlepsze w historii"... To już jest komediant naprawdę :-DDD

! Odpowiedz
9 37 karbinadel

"po uporaniu się z Chinami" - ciekawe, czy Chiny wiedzą, że Trump się z nimi uporał, czy tez nadal żyją w błogiej nieświadomości

! Odpowiedz
5 8 kropax

Umowy z Chinami jeszcze niema. Jest umowa przedwstępna.
Wbrew pozorom Europa ma jeszcze mocne strony w negocjacjach z USA.
Lecz cła na samochody w tych negocjacjach nie pomogą.

! Odpowiedz
9 15 prs

Trump - samiec alfa.
Da jeszcze czadu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/USD 0,01% 1,0853
2020-02-25 10:50:00
USD/PLN -0,11% 3,9615
2020-02-25 10:50:00
EUR/PLN -0,13% 4,2991
2020-02-25 10:50:00
CHF/PLN 0,04% 4,0512
2020-02-25 10:50:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil