Trump: Chiny manipulują walutą, by uniknąć presji ceł

Amerykański prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że "nie ma znaczenia", czy chiński przywódca Xi Jinping weźmie udział w szczycie G20 w tym miesiącu i wyraził przekonanie, że porozumienie handlowe USA z Chinami tak czy inaczej zostanie kiedyś zawarte.

(fot. Thomas Peter / FORUM)

"Zobaczymy. W końcu oni (Chińczycy) zawrą porozumienie" - powiedział Trump w wywiadzie dla Fox News. Oświadczył też, że Chiny manipulują swą walutą, by uniknąć presji ceł, nałożonych przez USA na chińskie towary.

Reuters zwraca uwagę, że Trump wielokrotnie mówił, iż spotka się z Xi na szczycie G20 w Osace, ale strona chińska nigdy nie potwierdziła planów takiego spotkania.

Szczyt G20 w Osace zaplanowany jest na 28-29 czerwca.

10 czerwca w wywiadzie dla telewizji CNBC Trump zagroził, że jeśli Xi nie spotka się z nim na szczycie G20, to nałoży na jego kraj kolejne cła. Chińskie MSZ poinformowało tego dnia, że Pekin jest otwarty na dalsze negocjacje handlowe, ale nie zapowiedziało udziału Xi w szczycie G20.

Administracja Trumpa wytoczyła Chinom wojnę handlową, by zmusić je do zmiany polityki gospodarczej. USA zarzucają ChRL, że zezwala na kradzież własności intelektualnej przez krajowe podmioty oraz wymusza transfer technologii od działających w Chinach firm zagranicznych.

W ramach sporu USA wprowadziły już karne 25-procentowe cła na chiński eksport wart 250 mld USD rocznie, na co Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi na produkty amerykańskie wyceniane na 110 mld USD rocznie. Trump ponowił w tym miesiącu groźbę nałożenia karnych ceł na kolejne chińskie towary warte 300 mld USD rocznie, czyli praktycznie cały nieoclony dotąd chiński eksport do USA. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 talmud

do szabesgoi pitero198 & chubert .......chcecie zeby ktos was traktowal "powaznie" ??? (sic!!!!)
zanim wstawicie post 100 X go CZYTAC......

! Odpowiedz
1 1 piterro1980

Jeżeli chodzi o ciebie to nie zależy mi żebyś mnie traktował poważnie. Dlatego że ty nie jesteś ,,ktoś'' tylko coś.Pozdrawiam.

! Odpowiedz
2 7 mooooo

Chiny manipulują waluta a Amerykanie giełda o czym ta mowa każdy orze jak może

! Odpowiedz
2 1 piterro1980

Amerykanie oczywiście manipulują giełdą bo giełda to ,,gra''spekulacyjna. Manipulują nią według oczywiście ogólnie przyjętych zasad które panują również na innych giełdach na całym świecie. Nie wiem jednak jak to się ma twierdzenia że każdy orze jak może.

! Odpowiedz
2 4 drabio

Dane na początku roku pokażą kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia. Jak na razie Chiny zapewne obrywają dlatego szukają mocnych rozwiązań w efekcie zapewne ich wyroby zgodnie z prawami rynku będą konkurencyjne na innych rynkach zachowując lub nieznacznie tracąc w USA czas pokaże. Amerykanie decydując się na starcie z Chinami nie przygotowali się zupełnie do tego starcia. Polityka Trumpa bardziej przypomina zachowanie kowboja w saloonie niż wyrachowanego stratega. Czy Amerykanie nie widzą że Chiny, Rosja, Iran, Turcja są w nieformalnym sojuszu, układ ten po cichu np wspierają Niemcy które swoją postawą sprawiają że EU podobnie jak Indie są wobec tego neutralne. USA nie mają żadnych szans na zwycięstwo w tym starciu jeżeli nie rozbiją tego sojuszu a na to się nie zanosi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 piterro1980

Dane na początku roku pokażą? Jakiego roku? Co niby pokażą? Dane z ubiegłego roku jednoznacznie pokazały że USA ma olbrzymi deficyt handlowy z ChrL tak mniej więcej 5:1 na korzyść Chin. W takim razie działania prezydenta USA wydają się jak najbardziej uzasadnione, tym bardziej że komuniści w Chinach stosują dumping cenowy a ponadto utrudniają znacząco dostęp do własnego rynku. Czyli według ciebie, taka logika gdzie jeden sprzedaje na lewo i prawo powołując się na międzynarodowe prawo handlowe , jednocześnie wzbraniając się jak tylko można przed zakupami od partnerów handlowych jest ok. Gratuluję logiki zatem. Widać jasno że nie kierujesz się swoim małym rozumkiem tylko uprzedzeniami. Swoją drogą to dziwne , bo nie wiem jaki masz interes w tym żeby tak wychwalać komunistów z ChRL. Prejdę teraz do tego mniemanego sojuszu. Czyli rzekomego połączenia sił Rosji ,Iranu,Turcji, Chin. Prawda jest taka że żadnego sojuszu nie ma ale gdyby nawet był to USA stoi na czele sojuszu północnoatlantyckiego czytaj NATO. Ile krajów wchodzi w skład tego sojuszu to już sobie doczytaj. Ponadto USA ma największe wpływy w międzynarodowym funduszu walutowym, w banku światowym i w wielu innych instytucjach. Także ten poniekąd sojusz to tak jakby czterech meneli spod ,,żabki'' zawiązało sojusz i chcieli zrobić krzywdę wychodzącemu ze sklepu Tomkowi Adamkowi który przechodząc obok wpadł po coś na chwilkę. Co Niemcy wspierają? Sojusz który istnieje tylko w twojej głowie? ,,Niemcy'' kolego jakkolwiek to traktować boją się oddychać bez pozwolenia USA. Bo tylko dzięki woli i starań powojennych prezydentów USA ten kraj wyszedł na jednego z liderów europejskich. Wierz mi lub nie ale tak samo szybko mogą zejść na dno gdy tylko w USA zapadnie taka decyzja.Na koniec pozdrawiam oczywiście.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 --__hubert__---__--__--__--__-

Nie ma to jak wizyta dwóch rosyjskich misi / talmud / & / marx / prezentujących politykę Kremla na forum bankier.pl Do redaktorów Bankiera czy UE nie wypowiedziała wojny rosyjskiej dezinformacji , może Panowie zblokujecie tych rosyjskich ludków w końcu ?

! Odpowiedz
2 1 piterro1980

Wybacz im to jacyś inwalidzi umysłowi i prawdopodobnie impotenci którzy tylko w taki sposób mogą jakoś się dowartościować. Przy okazji biorąc jakieś drobne na bełty z osiedlowego sklepiku za ten śmieszny trolling. Na prawdę nie ma się co nad nimi pochylać. Ich wynurzenia nie tylko że są zupełnie oderwane od rzeczywistości to jeszcze w dodatku nastawione wyłącznie na prowokację i manipulację. Przyznasz mi chyba rację że nie trzeba bić leżącego a już na pewno leżącego chorego umysłowo. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 17 talmud

chiny upokarzaja marionetke aipac trumpa pokazujac swiatu kto tak naprawde teraz rzadzi........trump moze straszyc & pochukiwac na capo w polin....

! Odpowiedz
3 1 piterro1980

Upokarzają Trumpa płacąc 50 mld usd ze swoich 250 mld? Ciekawe? Raczej słabe upokorzenie, raczej dobre manto przyjmują po portfelach. Ty to możesz co najwyżej Trumpowi drzwi od limuzyny otwierać służąc jednocześnie za podnóżek kiedy do niej wsiada. Także zejdź na ziemię łajzo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil