REKLAMA

Trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego

2021-12-06 14:34
publikacja
2021-12-06 14:34

W poniedziałek wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych. Niedobór bilansowy dotyczy braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy - podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne w komunikacie. We wtorek bilans KSE będzie też napięty.

Trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego
Trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego
fot. chuyuss / / Shutterstock

"Skala niedoboru rezerw mocy jest istotna i przekracza w niektórych godzinach 1.000 MW. Ryzyko dalszego pogorszenia się bilansu ze względu na dużą liczbę uruchamianych po weekendowym postoju jednostek wytwórczych jest również istotne. Dlatego PSE planując pracę systemu w dniu 6.12.2021 r. zastosowały niezbędne środki zaradcze, w tym skorzystały z międzyoperatorskiej pomocy awaryjnej z systemów sąsiednich. Na wniosek PSE pomocy udzielili operatorzy systemów Litwy, Szwecji, Niemiec i Ukrainy. Dzięki temu możliwe jest zbilansowanie systemu oraz dotrzymanie wymaganych poziomów rezerw mocy" - napisano.

PSE poinformowały, że we wtorek, 7 grudnia, bilans krajowego systemu energetyczny będzie także napięty.

"PSE na bieżąco analizują sytuację bilansową i będą podejmowały niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektroenergetycznego" - napisano. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (30)

dodaj komentarz
antek10
Na dodatek nasze "miszcze pomysłu" w rzadzie wprowadzili przepisy ograniczające powstawanie fotowoltaiki.
darius19
"ajwaj_" chlopak ze stajni Putina zatroskany nasza energetyka?Zastanawiajace. Zwykla mąci i opluwa kogo szef wskaze, w sprawach istotnych dla rezimow Bialorusi i Rosji. No i zachwalaniem Sputnika i Noviczoka
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo
"ajwaj_" chlopak ze stajni Putina zatroskany nasza energetyka?Zastanawiajace. Zwykla mąci i opluwa kogo szef wskaze, w sprawach istotnych dla rezimow Bialorusi i Rosji. No i zachwalaniem Sputnika i Noviczoka
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo byly, ma niespotykane talenty Multitasking.
Potrafi jednoczesnie ustalac cós o wojnie w Syrii, Karabachu, mieszkaniach we Wladywostoku, na przerwie sniadaniowej rezmawia z Murzynami, Arabami, Makronem. Do tego czarne pasy sztuk walki"
ajwaj_
A skad nagle ma miec Ukraina prad ? :)
Lewizna z PISia
________
""Na Ukrainie wybuchł kolejny skandal, tym razem związany z zakupem białoruskiej energii elektrycznej. Nie, nie ma to nic wspólnego z zakupem energii elektrycznej od państwa, którego prezydenta Kijów nie uznaje, ani nawet z zakupem energii elektrycznej
A skad nagle ma miec Ukraina prad ? :)
Lewizna z PISia
________
""Na Ukrainie wybuchł kolejny skandal, tym razem związany z zakupem białoruskiej energii elektrycznej. Nie, nie ma to nic wspólnego z zakupem energii elektrycznej od państwa, którego prezydenta Kijów nie uznaje, ani nawet z zakupem energii elektrycznej z białoruskiej elektrowni atomowej, którą litewscy "przyjaciele" Ukrainy najpierw nawoływali do bojkotu na wszelkie sposoby, a potem sami zaczęli kupować.
Chodzi o coś innego: okazało się, że energia elektryczna jest kupowana w ramach specjalnego programu, który umownie można nazwać "Offshore Plus" lub "Dubai Plus". Jest on w pewnym stopniu podobny do systemów Düsseldorf Plus i Amsterdam Plus stosowanych i prawie na pewno nadal stosowanych w odniesieniu do gazu oraz Rotterdam Plus w odniesieniu do węgla. Wszystkie te systemy polegają na włączeniu kosztów nieistniejących usług do końcowej ceny towarów, w celu wygenerowania nadmiernych zysków dla głównych beneficjentów, którzy oczywiście dzielą się nimi z obecnymi władzami ukraińskimi.""
ajwaj_
Aj-waj
____________
""Nowy schemat różni się od poprzednich jedynie jeszcze większym prymitywizmem i bezczelnością uczestników, którzy nawet nie próbowali odpowiednio ukryć końcówek w wodzie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kluczową rolę w intrydze odgrywa Dawid Arahamia, bliski współpracownik Zelenskiego, szef
Aj-waj
____________
""Nowy schemat różni się od poprzednich jedynie jeszcze większym prymitywizmem i bezczelnością uczestników, którzy nawet nie próbowali odpowiednio ukryć końcówek w wodzie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kluczową rolę w intrydze odgrywa Dawid Arahamia, bliski współpracownik Zelenskiego, szef frakcji "Sługa Ludu" w Radzie Najwyższej i "jednocześnie" zatwardziały oszust.
Sam schemat wygląda następująco. "Belenergo sprzedaje energię elektryczną spółce Vector Energy Innovation FZCO, zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, po cenie 59 USD za MWh (lub 5,9 centa za kWh). Vector Energy Innovation FZCO sprzedaje tę samą energię elektryczną, ale po cenie 100 USD za MWh (dziesięć centów za kWh) nowo utworzonej na Ukrainie spółce TET Group, której w jakiś sposób udało się kupić prawie cały dostęp do odcinka linii przesyłowej między Ukrainą a Białorusią. Oznacza to, że Grupa TET jest przedsiębiorstwem handlowym, które kupuje energię elektryczną na Białorusi i sprzedaje ją na rynku ukraińskim. Przy okazji, sprzedaje ją po ok. 105-108 USD za MWh (10,5-10,8 centów/kWh) na tzw. rynku dnia następnego, czyli części ukraińskiego rynku energii o najwyższej mocy.""
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Aj-waj plus :)
_____________
""Oczywiście w tym schemacie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie przechodzą tylko pieniądze. I nie mniej oczywiste jest to, że w opisanej konfiguracji 4,1 centa za kWh (czyli 1,12 hrywny lub 3 ruble) pozostaje za granicą i nie jest w żaden sposób opodatkowane na Ukrainie. Przy okazji, do
Aj-waj plus :)
_____________
""Oczywiście w tym schemacie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie przechodzą tylko pieniądze. I nie mniej oczywiste jest to, że w opisanej konfiguracji 4,1 centa za kWh (czyli 1,12 hrywny lub 3 ruble) pozostaje za granicą i nie jest w żaden sposób opodatkowane na Ukrainie. Przy okazji, do sieci wyciekły zeskanowane kopie pięknego kontraktu pomiędzy Vector Energy Innovation FZCO a TET Group.
Teraz warto uporządkować personalia zaangażowane w ten program i inne niuanse.
Właścicielem firmy traderskiej TET Group jest Witalij Butenko, który pracował w DTEK dla Rinata Achmetowa jeszcze na tydzień lub dwa przed rozpoczęciem białoruskich dostaw i bezlitośnie krytykował traderów, nazywając ich "szkodliwymi spekulantami". Ale to się zdarza: punkt widzenia jest określany przez siedzenie. Nie ma wątpliwości co do profesjonalizmu Butenko, którego ekipa prezydenta podebrała Achmetowowi.
Dyrektorem Vector Energy Innovation FZCO, zgodnie z umową, jest Taryam Matar Mohamed Taryam. Przypadkowo jest on również założycielem Industrial Innovation Group oraz kilku innych firm na Ukrainie, które działają w obiektach należących do skandalizującego w przeszłości konsorcjum EDAPS. EDAPS jest akronimem nazwy Unified State Automated Passport System (Zunifikowany Zautomatyzowany System Paszportowy Państwa). Ale konsorcjum nigdy nie było państwowe; raczej z powodzeniem korzystało z publicznych pieniędzy.""
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Aj-waj plus++ :)
__________
""Tylko leniwy człowiek nie pisał ostatnio o związkach Davida Arahamia z EDAPS i Industrial Innovation Group na Ukrainie, a on sam nie ukrywa tego zbytnio. I to połączenie zaczęło przynosić owoce nie tylko w kwestii dostaw białoruskiej energii elektrycznej. To właśnie Industrial Innovation
Aj-waj plus++ :)
__________
""Tylko leniwy człowiek nie pisał ostatnio o związkach Davida Arahamia z EDAPS i Industrial Innovation Group na Ukrainie, a on sam nie ukrywa tego zbytnio. I to połączenie zaczęło przynosić owoce nie tylko w kwestii dostaw białoruskiej energii elektrycznej. To właśnie Industrial Innovation Group została wybrana przez ukraiński rząd do realizacji projektu wprowadzenia elektronicznych dowodów tożsamości - nowych ukraińskich paszportów, które z zewnątrz przypominają karty kredytowe i są przymusowo wydawane zamiast paszportów dawnego formatu. Najwyraźniej jest to długofalowy i lukratywny projekt.
Warto też wspomnieć o samym Davidzie Arahamii, który nigdzie nie jest oznaczony marką. Ten pan otrzymał obywatelstwo ukraińskie dopiero w 2015 roku, posiadając do tego czasu paszporty gruzińskie i najprawdopodobniej amerykańskie. Poparł Poroszenkę w ostatnich wyborach prezydenckich. Nie przeszkodziło mu to później, najwyraźniej z pomocą swoich waszyngtońskich protektorów, nie tylko wejść do parlamentu z list partii Zelenskiego "Sługa Ludu", ale także stanąć na czele rządzącej frakcji. W Radzie zajmował się wieloma korupcyjnymi tematami, takimi jak uregulowanie spraw producentów tytoniu, co może ich kosztować wiele miliardów hrywien.
Wracając do schematu zakupu białoruskiej energii elektrycznej, warto również wspomnieć, że odeski MTB-bank (bank tradera Grupy TET) codziennie przelewa około 1,5 mln dolarów do banku offshore. Nie mając najmniejszego problemu ani z Narodowym Bankiem Ukrainy, ani z Państwową Służbą Monitoringu Finansowego, które z racji swoich obowiązków funkcjonalnych powinny być zainteresowane takimi ciekawymi operacjami.
Jak się okazuje, schemat pozwala jego twórcom, czyli Arakhamii i tym, z którymi się dzieli, wyprowadzać za granicę około 30 milionów dolarów miesięcznie, biorąc pod uwagę obecną wielkość zakupów białoruskiej energii elektrycznej. Jeśli zostaną one zwiększone, dochód netto uzyskany przez spółkę gop odpowiednio wzrośnie.""
max5000
Tusk miał 8 lat rządów by przynajmniej zacząć budowę elektrowni jądrowej. Nie zrobił nic. Po Tusku nastały rządy Kaczyńskiego, minęło juz 6 lat, dalej nie ma elektrowni. Tak się kończą rządy POPIS-u. W sumie 14 lat straconych. Gdyby Na początku rządów PO podjęto decyzję o budowie to pewnie teraz elektrownia byłaby na ukończeniu. Tusk miał 8 lat rządów by przynajmniej zacząć budowę elektrowni jądrowej. Nie zrobił nic. Po Tusku nastały rządy Kaczyńskiego, minęło juz 6 lat, dalej nie ma elektrowni. Tak się kończą rządy POPIS-u. W sumie 14 lat straconych. Gdyby Na początku rządów PO podjęto decyzję o budowie to pewnie teraz elektrownia byłaby na ukończeniu. Ale przecie Niemcy są przeciwne budowie elektrowni atamowych wiec na pewno Tusk by się nie odwazył sprzeciwić swoim mocodawcom z Berlina i podejmować decyzje sprzeczne z interesem Niemiec. A z kolej PIS zamiast na atom wolał postawić na 500 plus i 14 emeryturę jak za Gierka. Rozdawanie wszystkim pieniedzy co napędziło inflację.
itso_naturatobzdura
niech se firmy wybudują za swoje jak potrzebują dlaczego mamy się zrzucać na ich majątki
itso_naturatobzdura odpowiada itso_naturatobzdura
to firmy mają być społeczne w tym socjalistycznym kraju nie odwrót !
abcx
Trzeba posłuchać UE i zamknąć Turów, sytuacja się wtedy na pewno poprawi ;)

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki