REKLAMA

To 30 i 40-latkowie najczęściej kupowali mieszkania w trzecim kwartale 2020 r.

2020-11-13 14:02
publikacja
2020-11-13 14:02
fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock

W III kw. br. osoby między 30. a 40. rokiem życia były najbardziej aktywną grupą wśród kupujących nieruchomości - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance. Jak dodano, zakupy dokonywane przez tę grupę stanowią 44 proc. wszystkich transakcji.

"Analizując dane z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance III kw. 2020 r., widać, że najbardziej aktywną grupą pod względem zakupowym są osoby między 30. a 40. rokiem życia" - czytamy w piątkowym komunikacie firm Metrohouse i Gold Finance.

Z raportu Barometr wynika, że zakupy dokonywane przez tę grupę wiekową stanowiły 44 proc. wszystkich transakcji - to więcej, w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to odsetek wynosił 35 proc.

Według autorów raportu, nabywcy z tej grupy wiekowej są również najbardziej aktywni w sprzedaży. "Tam odpowiedzialni są za 39 proc. transakcji na rynku wtórnym" - czytamy.

Z kolei w grupie wiekowej 40-50 latków, zakupu nieruchomości dokonało 17 proc. Odsetek transakcji w tej grupie jest mniejszy niż w III kw. 2019 r., kiedy było to 26 proc.

Kolejna grupa, to osoby między 20. a 30. rokiem życia. Jak zauważają autorzy Barometru, 14 proc. klientów z tym wieku dokonało zakupów mieszkaniowych, choć statystycznie średnia cena za metr kwadratowy przy zakupie była najwyższa. W analogicznym okresie 2019 r. ta sama grupa wiekowa dokonywała 18 proc. transakcji. Najrzadziej również występują jako strona sprzedająca - transakcje sprzedażowe w tej grupie osiągają 2 proc. wszystkich transakcji rejestrowanych przez agencję Metrohouse.

W grupie 60+ transakcji dokonało 13 proc. osób, jednak ich aktywność wzrosła, biorąc pod uwagę III kw. 2019 r., kiedy to odnotowano 8 proc. transakcji. Wśród tej grupy zarejestrowano zakup najmniejszych lokali.

Z Barometru wynika, że wśród najczęściej pojawiających się powodów zakupu wciąż przeważają cele inwestycyjne.

"Inwestycja rozumiana jest jako zakup mieszkania pod wynajem długo- lub krótkoterminowy, ale też np. nabycie lokalu dla studiujących dzieci. To aż 35 proc. wszystkich transakcji. Statystyki z ubiegłego roku pokazują dokładnie taki sam wynik" - czytamy.

Zaraz po zakupach inwestycyjnych w statystykach pojawia się, tak jak rok wcześniej, zakup pierwszej nieruchomości (25 proc.). Przeprowadzka do większej nieruchomości to również częsty powód (24 proc.), i tu porównując ubiegły rok można dostrzec, że nabywcy częściej kupują coraz większe nieruchomości. W III kw. 2019 r tego typu transakcje stanowiły 13 proc. ogółu.

Według autorów raportu, znacznie rzadziej dokonywane są zakupy nieruchomości z uwagi na przeprowadzkę do innego miasta lub do mniejszej nieruchomości (7 proc.). W ubiegłym roku zmiana lokum na mniejsze stanowiła 4 proc. wszystkich transakcji. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Wielu z nich jest zdrowo uwalonych w kredycie.
trooper
Najczęściej jednak wybór jest taki: spłacasz swój kredyt, lub spłacasz kredyt komuś innemu.
jpelerj
Normalne. Kupują większe i sprzedają mniejsze. Dokładnie tak napisano, tylko trochę pokrętnie, pisząc że są też najbardziej aktywni po stronie sprzedaży. To jest wiek, kiedy ludzie mają dzieci i potrzebują większego lokum.
trooper
40 lat to też wiek, gdzie na mniej zależy na bliskości centrum, klubów nocnych itp, więc często wyprowadzamy się na tańsze mieszkania/domy na obrzeżach. To też czas, gdy zarabiamy już więcej, więc faktycznie może być nas stać na lepsze mieszkanie.
demeryt_69
Ciekawe jesienią czy w poprzednich latach też tak było czy może kupowali je emeryci?
wyrobnik
Mieszkanie na kredyt to bezpieczna lokata moich oszczędności. Wiem bo przeczytałem na Bankierze.
3xx
ze strachu to teraz mozna tylko sprzedawac, sprzedaz znowu stoi, nawet inflacji juz nie ma -> 0,1% m/m

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki