Test przedsiębiorcy ma zapewnić wpływy do budżetu

W Aktualizacji Programu Konwergencji został uwzględniony tzw. test przedsiębiorcy - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Według resortu to jedno z działań zapewniających respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Tzw. test przedsiębiorcy pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Jak zaznaczyło w czwartek biuro prasowe resortu finansów, "w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji(APK) zostały uwzględnione planowane przez rząd istotne działania w obszarze polityki społeczno-gospodarczej, obejmujące w szczególności rozszerzenie programu 500+, jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów oraz obniżanie klina podatkowego". Dodano, że "równocześnie zostały zaprezentowane działania zapewniające respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej, zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej. W tym m.in. uwzględniono tzw. test przedsiębiorcy".

Ministerstwo przypomina, że APK jest dokumentem rządowym, składającym się z propozycji poszczególnych resortów. Zanim dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej (do 30 kwietnia) musi być rozpatrzony przez Radę Ministrów.

W środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła w TOK FM, że partia Porozumienie jest sceptyczna w kwestii pomysłu Ministerstwa Finansów w sprawie testu przedsiębiorcy. "To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy budżetowej jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy i my będziemy o tym z panią minister Czerwińską (minister finansów Teresą Czerwińską - PAP) rozmawiać" - powiedziała.

Już pod koniec marca szefowa MPiT oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. "Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy" - powiedziała.

W opublikowanym w poniedziałek Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019 - 2022, obejmującym APK, napisano, że celem "testu przedsiębiorcy" jest "ograniczenie skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła +pozarolnicza działalność gospodarcza+ i w efekcie ograniczenie arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy".

Zauważono, że prawo podatkowe umożliwia osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą wybór formy opodatkowania osiąganych dochodów (mogą korzystać ze stawki liniowej w wysokości 19 proc. - PAP). Według MF regulacje dotyczące kwalifikacji i rozliczania przychodów uzyskiwanych przez te osoby nie zapewniają jednak, że korzystne rozwiązanie stosowane będzie jedynie do dochodów osiągniętych w związku z faktycznie prowadzoną działalnością gospodarczą.

"Obserwacja praktyki wskazuje, że w celu ograniczenia skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza wymagane jest wprowadzenie zmian w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wyjaśniono.

Zgodnie z planami MF nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo obliczyło, że zmiana przesłanek do kwalifikowania przychodów do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza mogłaby dać budżetowi dodatkowe dochody z tytułu opodatkowania dochodów osób fizycznych według skali podatkowej w wysokości ok. 1 mld 247,4 mln zł.

Poinformowano, że z danych GUS wynika, iż w II kw. 2017 r. na własny rachunek pracowało 2 mln 882 tys. osób (17,5 proc. osób pracujących w Polsce). Podkreślono, że w tej grupie "zaledwie 78 tys. (2,7 proc. ogółu tej kategorii) spełniało jednocześnie kryteria zależności ekonomicznej i organizacyjnej od klienta".

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska odniosła się w czwartek do zarzutu opozycji, według której "rząd podnosi podatki". W środę posłowie PO wskazywali, że z APK, który rząd ma przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia wynika, iż planowane jest wprowadzenie nowych lub podwyższenie już istniejących opłat, m.in.: 15 proc. podatek od składek emerytalnych w OFE, podwyżka akcyzy na papierosy, alkohol, opodatkowanie papierosów elektronicznych, podatek cyfrowy, likwidacja limitu składek na ZUS, wyższy ZUS dla samozatrudnionych, wyższy ZUS od umów o dzieło.

"PiS obniża, a nie podnosi podatki. CIT obniżyliśmy z 19 proc. na 9 proc., zmniejszony został ZUS dla małych firm" - wskazywała rzeczniczka rządu. Ponadto, jak mówiła Kopcińska, propozycje zawarte w Aktualizacji Planu Konwergencji "są na etapie konsultacji i dopiero po nich będzie wiadomo, jak ten dokument będzie wyglądać finalnie".

Pod koniec marca br., podczas panelu "Struktura i efektywność polskiego systemu podatkowego", przedstawiciele resortu finansów zauważyli, że jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm. Według wiceministra finansów Filipa Świtały mamy przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego.

"To przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają (...) zakaz pracowania dla kogokolwiek innego - mówił. Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestię ekonomiczną, tylko zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane.

Dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski odnosząc się do tej kwestii zauważył, że resort finansów prowadzi prace nad tzw. testem przedsiębiorcy. Pozwoliłby on określić, czy ktoś rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, czy nie. "Będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła - zapowiedział. Jego zdaniem opodatkowanie przedsiębiorczości w sposób skrajnie różny od opodatkowania pracy naturalnie prowadzi do szukania tańszego sposobu na funkcjonowanie. (PAP)

autor: Marcin Musiał, Longina Grzegórska-Szpyt

mmu/ lgs/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 samsonn

a z budzetu zostana te pieniadze wywalone na smietnik przez bande psycholi

! Odpowiedz
0 9 polak1978

@kapitaneo
Przepraszam jeśli cię uraziłem, ale po prostu wziąłem Cię za kogoś kto się cieszy że komuś się pogorszy. Nie jest tak ? Odpowiedz sobie sam.
Nie biorąc urlopu więcej zarabiam, a więc więcej odprowadzam podatków co czyni mnie bardziej efektywnym niż ktoś na UoP, który ma urlop zamiast zarabiać więcej - to też jego wybór.
Ogólnie uważam że jeśli to zostanie wprowadzone, to w początkowym okresie przyniesie to wzrost wpływów do budżetu, ale w dłuższym terminie (3-4 lata) wręcz spadek, bo zdusi konkurencyjność i atrakcyjność kraju w takich dziedzinach jak IT.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 polak1978

@kapitaneo
A kto mówi, że pracuję dla tego samego pracodawcy ?
Jak rząd zrobi taki ruch to jest możliwość, że wiele firm wycofa się z Polski i zamiast wzrosnąć to spadną dochody do budżetu.
Do tego zakładając, że doszłoby do takiej konwersji to zamiast przykładowo 10tyś podatku budżet dostałby 2-3 i w ten sposób nie starczy na socjal dla takiego darmozjada jak ty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 kapitaneo

Pierwszą oznaką braku argumentów jest obrażanie innych.
W postach poniżej wyjaśniłem Ci całą sprawę a Ty dowiodłeś, że tych argumentów Ci brakuje więc nie mamy dalej o czym rozmawiać.

! Odpowiedz
1 21 waran666

Jeśli jest się specjalistą w wąskiej dziedzinie i za swoją wiedzę dostaje się bardzo dobre wynagrodzenie, to jakim trzeba być wariatem, żeby brać kontrakty od innych firm, gdzie nie można w pełni wykorzystać swoich możliwości i oczywiście zarobić dużo mniej? Tylko po to, żeby PIS uznał, że jest się dobrym przedsiębiorcą! Nie obchodzi ich, że potwornie ryzykuje, bo błąd w mojej pracy będzie kosztował setki tysięcy euro i kontrahent zwróci się do mnie po odszkodowanie. Mają gdzieś, że muszę się ubezpieczać na 1mln EUR. Dla nich jestem oszustem, bo mam jednego klienta. Za to taksówkarz robiący dla jednej firmy na JDG, wystawia kilkadziesiąt faktur po 100zł i jest super firmą! Dlaczego tacy debile nami rządzą :/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 0 kapitaneo

Rozwodzisz się kolego nad sprawami oczywistymi. Sytuacja jest klarowna i aż dziw bierze, że nie jesteś w stanie pojąć różnicy między specjalistą (obojętnie w jakiej branży) a przedsiębiorcą.
Przepisy podatkowe są inne dla przedsiębiorców a inne dla pracowników na etatach. To, że ty i twój pracodawca zastosowaliście optymalizację podatkową korzystając z luki w przepisach....to wasza korzyść:) Póki luka była/ jest korzystacie. Gdy ta luka zostanie załatana już z niej korzystać nie będziecie. I nie ma znaczenia kto rządzi i jakimi epitetami ich określisz. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 zbyszek_ odpowiada kapitaneo

przytocz art. jakiej ustawy jest ta luka, o ktorej sie rozwodzisz?

! Odpowiedz
20 2 samsza

Wbrew pozorom to szansa, na wymuszenie zmian strukturalnych. Może to być bodziec, który wyleczy niektórych "stachanowców", przez co w końcu zajdą zmiany, że będzie można mniej pracować, a dostawać więcej.

! Odpowiedz
47 4 kapitaneo

@Polak1978
To, że nie nie masz urlopu wypoczynkowego itd. to Twój wybór. Nie znaczy to bynajmniej, że jesteś przedsiębiorcą. Pracujesz dla swojego byłego pracodawcy i wykorzystaliście przepisy żeby więcej zarobić. Tyle. Jak zmienią przepisy to wrócicie do poprzedniej formy zatrudnienia.

! Odpowiedz
2 26 karbinadel

"Jak zmienią przepisy to wrócicie do poprzedniej formy zatrudnienia" - jesteś wyjątkowo naiwny, wierząc w wytyczne biura politycznego. Co najwyżej zmuszą ludzi do kombinowania, np. wystawiania jednej czy dwóch faktur więcej. I tyle będzie z "dodatkowych przychodów"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.