REKLAMA

Tesco Bank okradziono za pomocą sklonowanych kart?

Wojciech Boczoń2016-11-17 15:19analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-17 15:19
Tesco Bank okradziono za pomocą sklonowanych kart?
Tesco Bank okradziono za pomocą sklonowanych kart?
fot. Reporters / STG / / FORUM

Pojawiła się kolejna hipoteza dotycząca głośnego ataku na brytyjski Tesco Bank, w wyniku którego z kont 9000 klientów skradziono 2,5 mln funtów. Analitycy firmy Digital Shadows uważają, że najprawdopodobniej dokonano ataku za pomocą sklonowanych kart płatniczych.

Na początku listopada brytyjski Tesco Bank odnotował podejrzane transakcje dokonywane na rachunkach klientów. Zaczęli zgłaszać, że giną im pieniądze, a ślad po nich urywał się za granicą. Początkowo szacowano, że okradzionych zostało nawet 40 tys. osób, ale ostatecznie liczba ta była mniejsza – poszkodowanych jest „jedynie” 9 tys. osób. Łącznie skradziono im 2,5 mln funtów. Tesco Bank zdecydował się pokryć te straty w całości i zwrócić swoim klientom pieniądze.

fot. / / YAY Foto

Mimo że od zdarzenia mija już blisko drugi tydzień, nadal nie wiadomo, w jaki sposób przestępcy dokonali kradzieży. Tesco Bank nie podaje szczegółów, zasłaniając się śledztwem prowadzonym przez National Crime Agency. Szef banku Benny Higgins powiedział jedynie, że był to „systematyczny, wyrafinowany atak”. W ciągu minionych dni pojawiło się już kilka hipotez na temat możliwych przyczyn ataku. Podejrzewano wyciek danych z firmy współpracującej z bankiem w obszarze IT lub obsługi płatności, a także luki w bankowości mobilnej.

Nowe światło na sprawę rzuca opinia analityków cyberbezpieczeństwa z firmy Digital Shadows. Ich zdaniem atak na użytkowników za pomocą bankowych trojanów lub masowy wyciek danych o kartach jest mało prawdopodobny. Skłaniają się ku teorii, że kradzieży dokonano z użyciem sklonowanych kart płatniczych. Specjaliści uważają, że skoku dokonała zorganizowana grupa przestępcza. Ich zdaniem w niedalekiej przyszłości dane klientów Tesco Banku mogą trafić na czarny rynek, a sami klienci ponownie znajdą się na celowniku oszustów, którzy skierują do nich kampanie phishingowe.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~realista
Czyli to samo co bylo w Japonii.Wola placic niz wydac kase na informatykow.Typowe. Odbiora sobie od klientow.Znowu im cos wcisna.
~Eskimos
Chyba się szybko zorientowali.pierwszy milion i zero reakcji.
~Le
To tak trudno stwierdzić jak wypłynęły pieniądze? czy je zabrał ktoś w Azji z bankomatu gdy właściciel karty z kartą jest w tym czasie Londynie?
~wd123456
A to tak trudno polecieć do Bangkoku, wybrać kasę i wrócić do Londynu????
~wlk odpowiada ~wd123456
A co zrobisz z kasa w Bangkoku? Nie przejdziesz w Azji ani Europie z wieksza kasa przez zadne lotnisko. A na miejscu jej nie wypierzesz. To nie Bahamy.
~erererer
i jak tu ufać wirtualnym pieniądzom
~helmut
Zróbmy sobie bank w komórce. Będzie bezpieczniej?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki