REKLAMA

Ten bank musi limitować dostęp do placówek. Bo jest za dużo chętnych

Wojciech Boczoń2016-09-16 09:50analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-16 09:50

W dobie pustoszejących placówek bankowych jest to ewenement. Idea Bank zdecydował się wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z własnych placówek. Okazuje się, że chętnych do pracy w hubach jest po prostu za dużo.

Huby to pionierski projekt Idea Banku. Pierwszy taki oddział pojawił się w styczniu ubiegłego roku przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Nie jest to jednak standardowa placówka bankowa. Są tam biurka do pracy dla klientów, salki konferencyjne, Internet i darmowa kawa. Idea Bank obsługuje głównie przedsiębiorców, w tym właścicieli małych jednoosobowych firm, freelancerów. Wielu z nich odwiedza placówki po to, by popracować.

/ Idea Bank

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Idea Bank, tylko co piąty klient odwiedzający huby, korzysta z nich jak z typowej placówki banku. Pozostali traktują je  jako miejsce do pracy, spotkań biznesowych, szkoleń i networkingu. Na tle sektora zaskakujące okazują się wnioski dotyczące częstotliwości odwiedzania placówek. Aż 40 proc. badanych korzysta z darmowego miejsca do pracy przynajmniej raz w tygodniu, a 22 proc. robi to kilka razy w tygodniu. Obecność w Idea Hubie co najmniej raz w miesiącu deklaruje aż 79 proc. respondentów. Tylko 6 proc. badanych skorzystało z hubu jeden raz.

- Doszliśmy do etapu, w którym chętnych do pracy w Idea Hubach jest więcej niż możemy przyjąć - mówi Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu Idea Banku, pomysłodawca hubów. - To jest ten moment, kiedy musimy zweryfikować naszą politykę gościnności – dodaje.

Przeczytaj wywiad z twórcą Idea Hubów: „Nie widzę sensu tworzenia placówek naszpikowanych elektroniką”.

Do tej pory z coworkingu mógł korzystać każdy. Jedynie darmowy internet oraz salki konferencyjne zarezerwowane były dla klientów banku. Taka była strategia banku i pomysł na wypromowanie tych miejsc. Dziś jednak na porządku dziennym są sytuacje, że ktoś przychodzi popracować i nie ma gdzie usiąść. Dlatego bank zdecydował się ograniczyć dostępność hubów wyłącznie dla swoich klientów. Co więcej, to sami klienci sugerowali wprowadzenie takich zmian.

Od października z placówek Idea Banku będą mogli korzystać tylko klienci. Żeby skorzystać z biurka trzeba będzie posiadać konto firmowe lub inny produkt. Pisaliśmy jednak niedawno, że Idea Bank zniósł opłatę za  prowadzenie konta, więc rachunek można mieć za darmo.

Z początkiem października, w systemie bankowości Idea Cloud pojawi się zakładka coworking, a w niej kalendarz i narzędzie do rezerwacji biurek. Wcześniejsza rezerwacja będzie jedynym sposobem zagwarantowania sobie wolnego biurka do pracy. Obecnie w ten sposób rezerwuje się salki konferencyjne. Ponieważ ich obłożenie jest duże, bank rozważa stworzenie hubu wyposażonego tylko w salki konferencyjne. Na razie jednak otwiera dwa kolejne "standardowe" huby - we wrześniu we Wrocławiu, a w październiku w Poznaniu.

Na tle sektora bankowego, Idea Huby są jednak wyjątkiem. W większości przypadków klienci coraz rzadziej odwiedzają placówki bankowe. Z tego względu banki redukują pustoszejącą sieć oddziałów. W ciągu minionego roku BGŻ BNP Paribas zamknął 114 oddziały, BZ WBK 103, Pekao 66, a Alior 64. Banki – podobnie jak Idea Bank – eksperymentują i szukają pomysłów na to, jak zagospodarować istniejącą już sieć placówek. Wkrótce na rynku pojawią się nowe oddziały Nest Banku. Będą przypominały kawiarnie, a klient będzie mógł tam zamówić gorącą czekoladę lub kakao.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Piotr
Dobre sobie. Najpierw coś tworzą , zapraszają a później ,,wyganiają''. Niech się zdecydują...Pewnie za duże koszta za tę lurę którą tam serwują albo za duże zużycie papieru toaletowego i bilans nie wychodzi... :)
~Klaudia
Nigdy mnie nikt z Huba nie wyganiał, a korzystam co najmniej dwa razy w miesiącu. Po co ta złośliwość?
~Renata
Ja nie rozumiem o co cały dym. Czy inne banki oferują cokolwiek, jeśli nie jest się ich klientem? Nie sądzę. Poza tym nie zgadzam się z tymi złośliwościami, bo Idea Hub to akurat bardzo dobre rozwiązanie, z którego sama korzystam. A tak na marginesie, dobywają nagrody i wyróżnienia za innowacje i nie tacy specjaliści Ja nie rozumiem o co cały dym. Czy inne banki oferują cokolwiek, jeśli nie jest się ich klientem? Nie sądzę. Poza tym nie zgadzam się z tymi złośliwościami, bo Idea Hub to akurat bardzo dobre rozwiązanie, z którego sama korzystam. A tak na marginesie, dobywają nagrody i wyróżnienia za innowacje i nie tacy specjaliści jak my ich tam oceniają. ;)
~Aaaaa
Cebulowe biznesmeny akurat pasują do ideabanku jak nikt inny. Darmowy dostęp do biurka, internet i kawa i jeszcze tylko brakuje p. Basi w topless...
~nunulek
Proces zidiocenia - postępuje....
~qmaty
kolejna pseudo-innowacyjnosc. tego typu pomysly na darmowe miejsca do coworkingu juz powstawaly w wielu innych branzach, ale koniec koncow nie przynosily profitow i upadaly. jedyne co sie moze ostac to dotowane przez panstwo biblioteki i inne instytucje kulturalne, z ktorych nie mozna wyprosic korzystajacych, ale to glownie studenci.kolejna pseudo-innowacyjnosc. tego typu pomysly na darmowe miejsca do coworkingu juz powstawaly w wielu innych branzach, ale koniec koncow nie przynosily profitow i upadaly. jedyne co sie moze ostac to dotowane przez panstwo biblioteki i inne instytucje kulturalne, z ktorych nie mozna wyprosic korzystajacych, ale to glownie studenci. a cebulowi przedsiebiorcy niech sobie wynajma miejsce przy biurku, jakich pelno w roznych biurowcach zamiast robic wioche i umawiac spotkania w banku. czesto widze takich, ale niestety tylko przeszkadzaja innym w pracy glosno gadajac czy to przez telefon czy dogadujac rozne "deale" na zywo z klientem.
~gra
Idea to getin - uwaga oszukują gdzie się da
~ROB
Mam tam rachunek od kilku lat, w innych bankach - polikwidowałem. Korzystam z dostępu w domu, ale w przypadku kłopotów, mogę pójść do oddziału. Kiedyś atakowali mnie z ofertami lokat-polis. Nie uległem, więc nie mam powodów do wnoszenia pretensji.
~asd
Kolejny krok - placówki dostępne tylko dla osób z określonym minimalny saldem, dla osób z kredytem itd....
~daffa
Czyli ludzie walą do idea banku nie do banku tylko do darmowego biurka w miłym otoczeniu. Rzeczywiście sukces pełną gębą

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki