W rozumieniu IT elastyczność firmy to między innymi dostosowanie funkcjonującej infrastruktury teleinformatycznej do procesów biznesowych. Idąc dalej, oznacza to również tworzenie takiego środowiska pracy, w którym pracownicy mogą swobodnie łączyć swoje obowiązki służbowe z życiem prywatnym. Na szczęście coraz częściej pracodawcy zdają sobie sprawę, że pracownik sfrustrowany to pracownik nieefektywny. Wydłużony czas pracy sprawia, że powodów do frustracji mamy wiele a jednym z nich może być brak odpowiednich narzędzi informatycznych, które w prosty sposób są w stanie ułatwić nam połączenie tych dwóch stref naszego życia wtedy, gdy tego potrzebujemy.
Dobre praktyki IT zwiększające produktywność i satysfakcję pracowników w powiązaniu z elastyczną infrastrukturą mogą przyczynić się do poprawy takiej sytuacji. Polskie firmy coraz częściej zdają sobie sprawę, że poprzez zapewnienie swoim pracownikom łatwego i bezpiecznego dostępu do odpowiednich aplikacji i informacji biznesowych z dowolnego miejsca (jak np. dom) mają wpływ na ich produktywność i komfort pracy.
Raport specjalny Bankier.plKobiecy pomysł na biznesKobiety udowadniają, że radzą sobie w biznesie nie gorzej niż mężczyźni. Panie zaskakują pomysłowością i kreatywnością, przezwyciężając bariery w prowadzeniu własnej firmy. Przeczytaj, jakie pomysły na biznes królują wśród Pań! | ![]() |
W naszym najbliższym otoczeniu również sami zauważamy, że kultura i styl pracy ulegają zmianie. Nasi współpracownicy to coraz częściej osoby, które nie przebywają na stałe w biurach - zamiast tego coraz więcej czasu poświęcają na podróże biznesowe, czy też pracę poza nim. Kwestia ta dotyczy nie tylko typowych pracowników mobilnych – może mieć również odniesienie do kobiet, które decydując się na pracę zawodową nie chcą rezygnować z prywatnych planów, takich jak np. posiadanie rodziny. Często budzą one niepokój pracodawcy, niemniej jednak przy umiejętnym wykorzystaniu zdobyczy najnowszych technologii IT takie połączenie jest możliwe.
Pełen dostęp do firmowych danych z dowolnego miejsca zapewnia technologia wirtualizacji. Firmy korzystają z dziesiątek lub nawet setek aplikacji i danych a większość z nich jest również używana przez pracowników mobilnych. Standardowe funkcjonalności rozwiązań do komunikacji przestają być wystarczające. Potrzebna jest technologia wspierająca szersze działania biznesowe, która zagwarantuje pracownikom nie tylko rozmowę czy korzystanie z poczty elektronicznej poza biurem, ale również pozwoli na dostęp do ważnych dokumentów znajdujących się na firmowym serwerze, takich jak np. umowy czy zestawienia, po to aby bez zbędnych utrudnień, szybko przesłać je za pomocą poczty elektronicznej do współpracowników czy klienta. Wirtualizacja umożliwia wszystkie te czynności. Jest to bardzo użyteczna technologia dla różnorodnych grup pracowników. Pozwala na proste korzystanie z szerokiego spectrum firmowych zasobów w zaciszu domowym jak również poprzez urządzenia mobilne poza nim.
W tym celu wykorzystywane są platformy wirtualizacyjne zainstalowane na urządzeniach mobilnych takich jak BlackBerry czy iPhone.
Rozwiązania wirtualizacyjne uelastyczniają pracę, niezależnie jaką grupę zawodową reprezentujemy. Dane, z którymi mamy styczność codziennie nie są instalowane i uruchamiane na poszczególnych komputerach użytkowników, ale bezpośrednio w data center a następnie po prostym zalogowaniu udostępniane jedynie w postaci obrazu pracownikom, którzy ich aktualnie potrzebują. Ich centralizacja w wyizolowanym i zabezpieczonym centrum danych pozwala firmom kontrolować ich wykorzystywanie oraz zapobiega wyciekowi poza przedsiębiorstwo. Dział IT może dostosować odpowiedni zakres wykorzystania aplikacji w zależności od miejsca oraz urządzenia z jakiego dany użytkownik chce uzyskać dostęp.
Zastosowanie technologii wirtualizacji w firmie może zatem ułatwić bycie aktywną zawodowo mamą jak również pomaga wszystkim tym, którzy nie są typowymi pracownikami mobilnymi lecz z jakiegoś powodu wykonują swoje obowiązki służbowe poza biurem.
Artur Cyganek
Country Manager Poland
Citrix Systems
» Mobilna kobieta - mobilna mama
» Aplikacje mobilne coraz ważniejsze dla MŚP
» Mobilny internet 50+ - nowe media w rękach starszych użytkowników



























































