REKLAMA

Tchórzewski: Musimy się trzymać niskich dywidend

2017-10-18 16:35
publikacja
2017-10-18 16:35

Cięcie dywidend w państwowych spółkach wymogły inwestycyjne potrzeby energetyki - tak wynika z wystąpienia ministra Krzysztofa Tchórzewskiego podczas III Kongresu Energetycznego we Wrocławiu. Akcjonariusze powinni się liczyć z tym, że strategia niskich dywidend będzie kontynuowana.

Minister Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii / Materiały dla mediów

Podczas kongresu minister przedstawił swój pomysł na energetykę i podsumowując go, podkreślił ogrom wyzwań przed jakimi stoi jego resort oraz podlegające mu spółki. - Zadania te są nie tylko odważne, ale i z punktu widzenia zabezpieczenia finansowania należy je uznać za olbrzymie wyzwanie. Jako energetyka chcemy się rozwijać w każdej dziedzinie, a przecież już teraz mamy potężne wydatki. Trzeba przykładowo pokończyć wszystkie rozpoczęte budowy bloków - przypominał minister.

- Stąd moje podziękowania dla kolejnych ministrów finansów, ministra Szałamachy, ministra Morawieckiego, za przyszłościowe myślenie - dodawał. - Na początku roku, gdy patrzyliśmy na budżet, widzieliśmy, że będzie możliwa nadwyżka finansowa. Ministrowie zgodzili się jednak na moje propozycje, żeby obciąć dywidendy. Żeby były one jak najmniejsze. Dzięki temu razem w naszych spółkach, nie płacąc pełnych dywidend za lata 2015-2017, już zaoszczędziliśmy prawie 18 mld zł. Pieniądze te zostały w spółkach. Dzisiaj jest to podwalina, by ze wszystkim ruszać. Tak samo sprawę tę będziemy musieli załatwiać i w następnych latach - oświadczył minister. Co wyraźnie sugeruje, że to może nie być koniec okresu niskich dywidend ze spółek energetycznych.

Jak z dywidend rezygnowano

O temacie przykręcanego kurka wielokrotnie pisaliśmy na Bankier.pl. Przypomnijmy, że całe zamieszanie z dywidendami zaczęło się od próby obejścia akcjonariuszy mniejszościowych podatkiem od podwyższenia kapitału. Poligonem doświadczalnym było PGE, w którym mocno przycięto dywidendę z zysku za 2015 rok. Koncepcja podwyższanego kapitału miała być rozwijana dalej, kolejnych prób jednak nie było. Może przez nieefektywność tego rozwiązania, może przez to, że koncepcja posiadała naprawdę słabe zaplecze merytoryczne.

To jednak nie uchroniło inwestorów przed mniejszymi dywidendami. Przykładowo akcjonariusze PGE już wiedzą, że najprawdopodobniej do 2020 żadnej dywidendy nie zobaczą. Eksperyment sprzed roku, choć wzbudził ich oburzenie i tak z dywidend pozwolił im zarobić więcej niż kolejne lata. Cięcia dotknęły jednak nie tylko PGE.

Dywidendy, które trafiły z GPW na konta Skarbu Państwa (w mln zł) / Bankier.pl

To o czym wspomniał minister Tchórzewski świetnie widać po dochodach, jakie Skarb Państwa notował z giełdowych dywidend. W 2016 roku były one najniższe od siedmiu lat. W 2017 wynik był jeszcze niższy. Choć spora część spadku została zrobiona na spółkach finansowych, te ze stajni ministra Tchórzewskiego także miały swój udział w obniżeniu wyniku. To, czy było to pokłosie finansowych problemów, czy rzeczywiście długofalowej strategii, okaże się w przyszłym roku, gdy pojawią się dywidendy wypłacane z zysków za 2017 rok. Ten bowiem dla spółek Skarbu Państwa najprawdopodobniej będzie bardzo udany.

"Są inwestorzy, którym się to podoba"

Minister nie omieszkał się także odnieść do wspomnianej kwestii niezadowolenia inwestorów mniejszościowych, z obrotu, jaki przyjęły sprawy dywidendowe. - Nie jest to dobrze widziane przez niektórych akcjonariuszy, ale z drugiej strony pojawili nam się nowi akcjonariusze, którzy są zadowoleni ze wzrostu wartości. Z tego, że te pieniądze nie idą na zewnątrz, tylko zostają w firmie. I to jest dobra perspektywa, żeby na długie lata w spółkę inwestować - oświadczył Tchórzewski.

- Nawet z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na spotkaniach mamy pytania o to, jak długo taka polityka będzie prowadzona. Czy np. przez 10 lat można się liczyć z tym, że pieniądze będą pozostawiane w spółce. Niektórych po prostu nie interesuje coroczna wypłata dywidendy, a wzrost spółki w dłuższym okresie czasu. Tutaj można więc inaczej, planując funkcjonowanie naszych spółek, umawiać się z akcjonariuszami - dodawał.

Po wykresie PGE za dużej budowy wartości póki co nie widać. Wykresy innych energetycznych spółek wyglądają niewiele lepiej / Bankier.pl

Tutaj ministrowi należy część racji oddać, często bywało bowiem, że dywidendy ze spółek Skarbu Państwa były traktowane jako budżetowa łatajdziura. Bez patrzenia na potrzeby spółek drenowano z nich pieniądze. Problem polega jednak na tym, że teraz strategia zmieniona została dosyć gwałtownie, a początkowo pieniądze i tak próbowano wydrenować, ale z pominięciem inwestorów mniejszościowych. Dodatkowo spółki energetyczne angażowano w ratowanie górnictwa, mimo ogromnych wydatków na inwestycje na horyzoncie. O tym minister już jednak nie wspomniał.

Wspomniał zaś znów o spekulantach. - Na rynku są też akcjonariusze okazjonalni. Celują, gdy spada, albo nawet wywołują spadek. My od tych ruchów cenowych, które są tzw. manewrami, zabiegami giełdowymi będziemy się bronić idąc w kierunku wartości - przekonywał. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
kkk1111
Dzięki temu razem w naszych spółkach, nie płacąc pełnych dywidend za lata 2015-2017, już zaoszczędziliśmy prawie 18 mld zł. a tym samym okradliśmy inwestorów akcjonariuszy którzy za namowa rządu odkładają np. ma emeryturę ale jest OK bo to państwo prawa podobno
trooper
Kasa zamiast na dywidendy to poszła na pisowską kampanie "Sprawiedliwe Sądy" - bo sprawiedliwość musi być.
dzidek85
Dziadkowi przypomniały się czasy PRL gdzie recznie sterowano gospodarką
Teraz gra współczesnego Janosika zabiera drobnym akcjonariuszom by przypodobać się kolesiom i prezesowi , Zapomniał o haśle Szydło - WYSTARCZY NIE KRAŚĆ
lelo1949
Nie powinien o tym mówić w trakcie sesji,już nie pierwszy raz tak zrobił
grigoriz
Czemu taki zdziwiony. Popatrz na oświadczenia majątkowe kolegów Pana Posła. Ta decyzja nie powstała w 5 min.
domisie
Znowu brawo PiS. Wiadomo ze dywidendy zostaną wpłacone na lokaty w polskich bankach bo Dzięki PiS-owi je mamy. A banki z 10 mld bez problemu sa w stanie w gospodarkę wsadzić 100 mld.
antonicaracal
Bzdura !
Kasa idzie na zapychanie dziur + i na opłacanie Miśków i "ekspertów" jak ten sam
Tchórzewski ! Bo Polska węglem stoi , a elektrownię atomowa sami zbudujemy !
Elektrowni wiatrowych i paneli słonecznych nie potrzebujemy ! IDIOTYZM typu San Escobar !
Bua ! Ha ! Ha ! Ha !
janusz26904029
Nie o to chodzi, czy będą, czy nie będą, tylko że Tchórzewski obiecywał wyprowadzić "dywidendy" tylnymi drzwiami. Czyli jak rząd będzie chciał, to sobie weźmie (planowano uzyskać tak 10 mld z pominięciem innych inwestorów), a dla innych nie będzie.

Poza tym pieniądze nie zostały w spółce, tylko
Nie o to chodzi, czy będą, czy nie będą, tylko że Tchórzewski obiecywał wyprowadzić "dywidendy" tylnymi drzwiami. Czyli jak rząd będzie chciał, to sobie weźmie (planowano uzyskać tak 10 mld z pominięciem innych inwestorów), a dla innych nie będzie.

Poza tym pieniądze nie zostały w spółce, tylko już wyprowadzono 100 mln przez zbędny podatek, 100 mln na fundację kolesiów, wieszającą plakaty na billboardach i kolejne setki milionów na przepuszczenie w górnictwie.

Odrobinę uczciwości - to wszystko. Wystarczy nie kraść.
xemir odpowiada janusz26904029
"Odrobinę uczciwości - to wszystko. Wystarczy nie kraść." - to hasło powinien znać każdy Polak, wówczas nie trzeba by się martwić o władze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki