WAŻNE

Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca 2020 i dłużej

Ewelina Czechowicz2020-06-05 10:55redaktor
publikacja
2020-06-05 10:55

Rodzice dzieci zdrowych do 8. roku życia na nowo będą mieć prawo do zasiłku opiekuńczego. Ustawa poprawia bałagan w przepisach, który pozbawił ich tego świadczenia na okres od 25 maja 2020 do 14 czerwca 2020 r.  

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, którym w czasie  pandemii koronawirusa chce się zająć rodzic, został wprowadzony ustawą z 2 marca.  Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 14 maja 2020 r. możliwość korzystania z tego świadczenia wydłużono do 14 czerwca. Problem w tym, że w tarczy 3.0 usunięto z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia rodziców dzieci do lat ośmiu. O konsekwencjach pisaliśmy w tym artykule.

/ fot. DGLimages / Shutterstock

Błąd legislacyjny naprawiony

4 czerwca 2020 r. Sejm przyjął tarczę antykryzysową 4.0.  Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, rodzicom dzieci zdrowych do lat 8 będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca 2020 r.

Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał również w przypadku otwarcia placówek, ale gdy rodzic uzna, że nie chce posyłać dziecka do szkoły, żłobka lub przedszkola.

Dodatkowo rząd będzie mógł wydłużyć w drodze rozporządzenia prawo do zasiłku.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017),gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku (2012-2015). Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
andregru
Dzisiaj dziecko to skarbonka do której nie tylko się wrzuca ale również dużo się wyciąga kasy . To nie czasy 20-30 lat temu gdy pomoc państwa była bliska zeru .
tomkooo
komedia na kolkach.
sklepy i wszystko inne otwarte, ale szkoly, zlobki, przedszkola nie :)
ludzie siedza na zasilkach, a kasa z drukarek bedie sie brac.
andrzej, to jeb...
degrengolada
jest gorzej niż myślisz kolego. Żłobki i przedszkola już otwarte, a rodzice i tak nie poślą do nich pociech i sami nie pójdą do pracy i jeszcze im za to zapłacą, bo po co gdy zasiłek opiekuńczy został przedłużony. Nie rozumiem tego ruchu Władzy.
jes odpowiada degrengolada
Nie rozumiesz? W kasie nie ma ale idą wybory. Przed wyborami dadzą wszystko. Po wyborach będzie nędza. Zasiłek miał być do końca maja bo Pinokio przekazał, że nie ma już ani grosza ale Nieinternowany zobaczył sondaże i kazał go jeszcze wydłużyć, na miesiąc.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki