REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tak dużo kart jeszcze nie mieliśmy. Padły kolejne rekordy

Wojciech Boczoń2023-03-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-29 06:00

Pobiliśmy nowy rekord w segmencie kart płatniczych. Na koniec 2022 roku mieliśmy ich w portfelach już 44,5 mln – podaje Narodowy Bank Polski. Mimo iż kartami wykonaliśmy w IV kwartale mniej transakcji, to ich ogólna wartość wzrosła. Ponownie przybyło terminali POS i ubyło bankomatów.

Tak dużo kart jeszcze nie mieliśmy. Padły kolejne rekordy
Tak dużo kart jeszcze nie mieliśmy. Padły kolejne rekordy
fot. LDprod / / Shutterstock

Narodowy Bank Polski udostępnił dane na temat kart płatniczych na koniec grudnia 2022 r.  Z tablic statystycznych wynika, że na koniec roku w naszych portfelach było ich już 44,5 mln. To nowy rekord – poprzedni ustanowiony został w II kwartale 2021 r. (kart było wówczas 44,3 mln). Zdecydowana większość kart, które znajdują się w obiegu, to karty debetowe, czyli powiązane z kontami osobistymi. Mamy ich już 37,2 mln.

Drugie miejsce zajmują kredytówki. Co ciekawe, w IV kwartale ich liczba nieznacznie wzrosła. Jest ich 5,1 mln. Trzecie miejsce zajmują karty przedpłacone, których jest 1,9 mln, a ostatnie – "obciążeniówki". To już w zasadzie wymierający gatunek – jest ich zaledwie 179 tys.

Reklama

Chętnie płacimy kartami

W czwartym kwartale 2022 roku za pomocą kart wykonaliśmy 2,34 mld transakcji. Jest to spadek w porównaniu do kwartału poprzedzającego, gdy transakcji było 2,43 mld. To o tyle ciekawe, że czwarty kwartał jest z reguły dość intensywny pod względem zakupów – mamy okres świąteczny. Jednak mimo niższej liczby transakcji, ich wartość utrzymała się na wysokim poziomie – blisko 288 mld zł (podobnie jak kwartał wcześniej).

Zdecydowana większość transakcji kartami to płatności w sklepach – wykonaliśmy ich 2,2 mld na łączną kwotę 164 mld zł. Pozostałe, czyli 132 mln, to transakcje gotówkowe (m.in. wypłaty z bankomatów). Łączna kwota takich transakcji wyniosła 124 mld zł.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Coraz więcej terminali POS

Po raz kolejny wzrosła liczba terminali POS, w których możemy płacić kartami. Na koniec 2022 r. takich urządzeń było już 1,22 mln (rok wcześniej 1,1 mln). POS-y zainstalowane były w 960 tys. punktów usługowo handlowych, a udostępniało je łącznie 618 tys. firm. Rok wcześniej wartości te wynosiły odpowiednio – 877 tys. POS-ów i 554 firmy. Na koniec 2022 roku już wszystkie terminale w Polsce obsługiwały płatności zbliżeniowe i mobilne.

Z kolei z wypłat sklepowych można było korzystać z 353 tys. POS-ów. Jest to niewielki spadek w porównaniu do kwartału poprzedzającego (o 3 tys.).

Ubywa bankomatów

Na koniec 2022 roku na rynku działało 21 310 bankomatów. W porównaniu do danych z połowy roku jest to spadek o blisko 200 urządzeń, ale trzeba pamiętać, że w wakacje operatorzy dostawiają na rynek dodatkowe maszyny sezonowe. Gdy porównamy liczbę bankomatów do grudnia 2021, to jest to spadek o 86 urządzeń. Bankomatów cały czas ubywa – np. w 2017 roku było ich blisko 24 tys.

W czwartym kwartale 2022 r. w bankomatach dokonaliśmy blisko 122 mln wypłat gotówki na łączną kwotę 94 mld zł. To spadek ilościowy i wartościowy w porównaniu do poprzedniego kwartału (w III kw. było to 130 mln i 99 mld zł). W porównaniu do III kwartału 2022 r. nieznacznie spadła także liczba wpłat do bankomatów. Depozyt złożyliśmy 23 mln razy na łączną kwotę 55 mld zł. Regularnie spada natomiast liczba przelewów wykonywanych w bankomatach. W czwartym kwartale taką operację wykonaliśmy tylko 54 tys. razy, na łączną kwotę 23 mln zł.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Padają nowe rekord w segmencie ilości wydawanych kart płatniczych, a niektórzy je zamykają dla oszczędności - taki klimat :)

"Darmowe konta" - mówili. Ale dali karty i pojawiły się koszty. Wyrzuciłem plastik, oszczędzam ponad 400 zł rocznie!

dawid_gmyrek
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Darmowe-konta-mowili-Ale-dali-karty-i-pojawily-sie-koszty-Wyrzucilem-plastik-oszczedzam-ponad-400-zl-rocznie-8375713.html
dawid_gmyrek
Znowu przybyło terminali POS i ubyło bankomatów? Aj-waj, czy oni rzeczywiście chcą zlikwidować gotówkę?
dawid_gmyrek
Niedawno pisali, że gminy w Belgii pobierają podatek od banków za każdy funkcjonujący ATM :)
rikkki
To MOJE pieniądze. Dlaczego mam na nie limit?? Dlaczego muszę biegać po bankomatach bo banki nie mają oddziałów gotówkowych ???Gotówka to prawny środek płatniczy !Nawet służący nie mieli limitu na wydawanie własnych środków ! Ogarnijcie się śpiochy

#stoplimitomgotowkowym
dawid_gmyrek
Masz limit na swoje pieniądze? Przykra sprawa :)
rotmistrz
Płacenie bezgotówkowe jest OK, ale gotówka to fundament naszej wolności. Zmniejszanie liczby bankomatów to bardzo niebezpieczny trend. W takich trudnych czasach nie można patrzeć tylko na iluzoryczną wygodę. Płaćcie gotówką, bo fizyczny pieniądz to wolność, której teraz musimy bronić. https://placegotowka.org
zenonn
Jakiej wolności? Od czego?
Wolność jednostki skończyła się gdy powstały plemiona.
Teraz głupi niewolnik cieszy się nieistotnymi drobnostkami.
Może mieć dużo gotówki i niewiele kupić
zenonn
Czy da się gotówką zapłacić za samochód w salonie?

"Od stycznia 2023 roku za samochód możemy zapłacić tylko wtedy, kiedy wartość transakcji nie przekracza 20 000 zł. Powyżej tej kwoty płatność musi być rozliczona bezgotówkowo."

Przedsiębiorca od drugiego przedsiębiorcy w 2023 roku może przyjąć maksymalnie
Czy da się gotówką zapłacić za samochód w salonie?

"Od stycznia 2023 roku za samochód możemy zapłacić tylko wtedy, kiedy wartość transakcji nie przekracza 20 000 zł. Powyżej tej kwoty płatność musi być rozliczona bezgotówkowo."

Przedsiębiorca od drugiego przedsiębiorcy w 2023 roku może przyjąć maksymalnie 15000 zł brutto w gotówce. Od 2024 roku limit płatności dla przedsiębiorców zostanie obniżony do 8000 zł.
rotmistrz odpowiada zenonn
Wolności i niezależności od banków, systemu informatycznego i tego, kto kontroluje przepływ pieniądza cyfrowego. Masz pieniądze i możesz ich użyć i nikt poza Tobą i sprzedawcą nie wie o tym co i za ile kupiłeś. To dla Ciebie nic nie znaczy? Teza, że "wolność jednostki skończyła się gdy powstały plemiona" jest kompletnie Wolności i niezależności od banków, systemu informatycznego i tego, kto kontroluje przepływ pieniądza cyfrowego. Masz pieniądze i możesz ich użyć i nikt poza Tobą i sprzedawcą nie wie o tym co i za ile kupiłeś. To dla Ciebie nic nie znaczy? Teza, że "wolność jednostki skończyła się gdy powstały plemiona" jest kompletnie wyciągnięta z kapelusza. Pewne ramy państwa (wojsko i policja, sądy) taką wolność akurat zapewniają, oczywiście poprawnie działające, bo nie musisz każdego dnia martwić się o życie i zdrowie swoje i rodziny.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki