REKLAMA

TTIP dla polskiego rolnictwa to szansa i zagrożenie

2016-08-03 03:39
publikacja
2016-08-03 03:39

Prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner uważa, że umowa TTIP między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską niesie za sobą korzyści, ale i zagrożenia. Dla sektora rolno-spożywczego oznacza poszerzenie rynku zbytu, ale i zmiany fitosanitarne czy finansowe.

TTIP dla polskiego rolnictwa to szansa i zagrożenie / fot. genious2000de / YAY Foto

Andrzej Gantner zauważa, że produkcja surowców w Stanach Zjednoczonych jest o wiele tańsza niż w Unii. Nasze przedsiębiorstwa mogą jednak szukać swoich szans na nowym rynku oferując produkty przetworzone o wysokiej jakości. "Takie produkty jako Polska jesteśmy w stanie dostarczyć na rynek amerykański. Pamiętajmy, że mamy tam liczna Polonię, która chętnie sięga po rodzimą żywność. Wygląda na to, że dla przetworów TTIP jest szansą, dla surowców może być zagrożeniem" - ocenia Andrzej Gantner.

Prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności dodaje, że istotnym zapisem w TTIP może być kwestia jakości żywności. Obecnie standardy unijne w tym zakresie są wyższe niż amerykańskie. "Nie powinniśmy tracić wizerunku żywności europejskiej jako tej o najwyższej jakości na świecie. Na obniżenie standardów zareagować mogą kontrahenci z rynków trzecich. Z kolei, jeżeli uznamy standardy amerykańskie, przegrywamy z tamtejszymi farmerami kosztami produkcji" - dodaje Andrzej Gantner.

USA liczą na zawarcie umowy do końca roku

Zapisy porozumienia o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską negocjowane są od ponad 3 lat. USA potwierdziły w poniedziałek, że mimo Brexitu i rosnącej opozycji Francji chcą do końca 2016 roku zawrzeć negocjowaną między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi umowę o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym TTIP.

"Naszym celem pozostaje kontynuowanie pracy z UE w celu zawarcia w tym roku ambitnego, całościowego porozumienia wysokiej jakości" - oświadczył specjalny przedstawiciel USA ds. handlu Michael Froman. Ma on status członka gabinetu prezydenta, odpowiadając za sprawy polityki handlowej wobec zagranicy.

IAR / Michał Fedusio/pp/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Robieni_w_Bambuko
Jakbym słyszał "Bolka" (plusy dodatnie i plusy ujemne). tylko , że Bolek jest już nie groźny. Jeżeli ktoś lubi GMO i Koncerny czy Korporacje i Konsorcja stojące pod względem prawa wyżej niż Państwo, w którym egzystują i gdzie owe państwo nic nie wskóra w żadnym Sądzie gdyż prawo daje takie im fory, Jakbym słyszał "Bolka" (plusy dodatnie i plusy ujemne). tylko , że Bolek jest już nie groźny. Jeżeli ktoś lubi GMO i Koncerny czy Korporacje i Konsorcja stojące pod względem prawa wyżej niż Państwo, w którym egzystują i gdzie owe państwo nic nie wskóra w żadnym Sądzie gdyż prawo daje takie im fory, że będą ponad i mogą nas truć (po cichu) , dyskryminować klasę średnią przemysłową, czy wypierać rodzimy przemysł i zyski nadmiernie transferować do swoich władców NWO..

Tak lakonicznie i po dyletancku to może wyglądać jak się wczytałem w niezależne serwisy gospodarcze i ekonomiczne, a tego dla polskich rolników bym nie chciał , tak jak nie chcą tego rolnicy u siebie w Argentynie czy Meksyku. Nie chcą wielkich molochów chemii i GMO typu "Monsanto" gdzie naturalne własne zboża poprzez samoistne krzyżowanie się z GMO są już tam stracone i muszą wyłącznie korzystać z coraz droższych rozsiewów i chemii marki "Monsanto"

Czy to przypadek? Czy globalizm to jedyna droga czy może coś więcej by nas zjednoczyć i już do cna okradać i zniewalać pod jednym berłem , a raczej już wtedy hodować niczym rasowe bydełko odpowiednio sklonowane i umysłowo zaczipowane bezwolne i posłuszne tak właśnie jak "bydełko".
~ae
TTIP- tak, ale pod warunkiem, że spory będą rozpatrywane przez sądy krajowe. Jesli powołają jakiś międzynarodowy oczywiście "niezależny" trybunał to wiadomoże sprawy takie będą rozpatrywane na korzyśćwielkich korporacji a nie małych producentów z takich krajów jak Polska.
~SSSSSSSSS
TTIP to zmutowane ACTA, położy nie tylko polskie rolnictwo
~tret
W kraju gdzie 2/3 ludzi żyje za mniej niż 2 tysiące, klienci mają przekladać jakość ponad cenę. Powodzenia.
~MacGawer
Spoko, ci co przekładają cenę ponad jakość szybko się rozchorują i powymierają. Lepiej zrezygnować ze smartfona czy kablówki i zjeść coś porządnego.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki