REKLAMA

Szykuje się wielka fuzja w europejskiej bankowości?

2018-06-04 11:41
publikacja
2018-06-04 11:41

Włoski gigant UniCredit rozważa połączenie z francuskim Societe Generale – donosi „Financial Times”. Jeśli plotki te się potwierdzą, może to być największa fuzja w europejskiej bankowości.

fot. Alessandro Garofalo / / Reuters

„FT” twierdzi, że prezes UniCredit Jean-Pierre Mustier rozwija ideę połączenia z Societe Generale już od kilku miesięcy. Mustier jest Francuzem i zarazem byłym szefem działu bankowości inwestycyjnej w Societe Generale – drugim największym banku we Francji i jednym z największych w Europie.

Z kolei UniCredit jest największym bankiem we Włoszech. Ale włoski gigant niedawno popadł w poważne tarapaty finansowe. Rok 2016 zamknął rekordową stratą netto w kwocie 13,56 mld euro. Aby ratować się przed upadłością, przeprowadził największą w historii Włoch emisję akcji, pozyskując od inwestorów 13 miliardów euro. Przy okazji UniCredit sprzedał polskiemu rządowi (za pośrednictwem PZU i PFR) kontrolny pakiet banku Pekao.

Źródła brytyjskiej gazety zastrzegają jednak, że dyskusje na temat ewentualnej fuzji UniCredit i SocGen są jeszcze na wczesnym etapie. Plany te może pokrzyżować niepewna sytuacja polityczna we Włoszech, gdzie nowe władze raczej nie pałają miłością do wielkich banków. Tym bardziej, że z takiej koncepcji urodziłby się jeszcze większy gigant  z gatunku „zbyt dużych, aby upaść”.

Przedstawiciele obu banków nie chcieli komentować doniesień „FT”. Ale też żaden z nich jednoznacznie ich nie zdementował.

Nie jest to pierwsza w ostatnim czasie plotka dotycząca ewentualnej fuzji z udziałem UniCredit. We wrześniu 2017 roku na rynku pojawiły się spekulacje dotyczące połączenia z niemieckim Commerzbankiem.

Temat fuzji i przejęć w europejskim sektorze bankowym jest aktywny od kilku miesięcy. Na rynku wiele się też mówi o kłopotach innego wielkiego pożyczkodawcy – Deutsche Banku. W ubiegłym tygodniu amerykański oddział DB trafił na czarną listę Fedu, zaś agencja S&P obniżyła rating największemu bankowi Niemiec.

Od początku roku akcje Deutsche Banku potaniały o 42%. Kurs UniCredit spadł o blisko 7%, a walory Societe Generale przecenionoo 11%. Problemy z rentownością w otoczeniu sztucznie zaniżonych stóp procentowych oraz straty na niespłacanych kredytach są zresztą zmorą całego sektora bankowego strefy euro. Paneuropejski indeks Euro Stoxx Banks od kilku lat szotuje po wieloletnich minimach, wciąż nie mogąc się podnieść po krachu z 2008 roku.  Od początku 2018 roku indeks ten stracił 13%.

Praca w banku "po RODO" - ład i porządek czy nowe patologie? [Ankieta]

Jak oceniają Państwo nowe procedury w swoim miejscu pracy? Czy RODO przyniosło więcej porządku, czy raczej wprowadziło chaos do codziennych obowiązków? O jakich patologiach można mówić w związku z nowymi wymogami w zakresie ochrony danych osobowych klientów? O to chcemy zapytać pracowników sektora bankowego w nowej sondzie Bankier.pl i PRNews.pl.

Wypełnienie ankiety zajmie tylko kilka minut

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki