Szykuje się kolejny rekordowy rok dla deweloperów

analityk Bankier.pl

Nie widać sygnałów odwrócenia trendu, chociaż w III kw. 2018 r. inwestycje mieszkaniowe w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami nieco wyhamowały. Od stycznia do września deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 100 tys. lokali  - to 95 proc. wyniku całego 2017 r., czytamy w najnowszej edycji raportu AMRON-SARFiN.

Analitycy rynku nieruchomości wypatrują oznak spowolnienia, ale dane napływające z sektora budowlanego zapowiadają kolejny rekordowy rok. Najnowszy raport AMRON-SARFiN podsumowujący III kw. 2018 r. podkreśla, że chociaż wyniki odnotowane pomiędzy lipcem a wrześniem są nieco słabsze niż w poprzednim kwartale, to w porównaniach z 2017 r. widać siłę rozpędzonej koniunktury.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

W III kwartale 2018 r. wydano pozwolenia na budowę 61,3 tys. mieszkań i rozpoczęto budowę 60,2 tys. lokali. W porównaniu do poprzedniego kwartału odnotowano zatem spadki – odpowiednio o 6,40 proc. i 8,21 proc. Jak wynika z danych GUS, wyraźnie wzrosła jednak liczba mieszkań oddanych do użytkowania – o 22,42 proc. Zakończono inwestycje obejmujące 46,7 tys. lokali.

Sektor deweloperski nadal jest główną siła napędową rynku. W okresie od początku lipca do końca września 2018 r. odpowiadał za 57,5 proc. wszystkich pozwoleń na budowę, 53,6 proc. rozpoczętych inwestycji i 62,6 proc. mieszkań oddanych do użytkowania. Deweloperzy w tym czasie zainicjowali budowę 33,9 tys. lokali (o 4,63 proc. mniej niż w poprzedzających trzech miesiącach) i uzyskali pozwolenia na inwestycje obejmujące 35,2 tys. mieszkań (o 7,98 proc. mniej niż w II kw. 2018 r.).

(AMRON-SARFiN)

Dwucyfrową dynamikę przedsiębiorstwa odnotowały jednak w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Zakończono budowę 29,2 tys. lokali, o 30,35 proc. więcej niż w okresie od kwietnia do końca czerwca.

Ożywioną aktywność deweloperów widać, jeśli porówna się wyniki sektora z analogicznym okresem poprzedniego roku. Liczba pozwoleń na budowę mieszkań była wyższa o 30,31 proc., liczba rozpoczętych inwestycji wzrosła o 31,86 proc., a liczba mieszkań oddanych do użytkowania - o 5,31 proc.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. deweloperzy zaczęli budowę 100,3 tys. lokali (95,2 proc. wyniku za cały 2017 r.), uzyskali pozwolenia na budowę 117,5 tys. mieszkań (91,48 proc. wartości odnotowanej w 2017 r.) i oddali do użytkowania 77,4 tys. lokali (73,72 proc.).

Ceny transakcyjne mieszkań nadal rosną

Rosnące koszty po stronie deweloperów, ale również duże zainteresowanie zakupami inwestycyjnymi i droższymi lokalami – to zdaniem analityków AMRON najważniejsze czynniki, które przesądziły o wzroście średnich cen transakcyjnych w największych miastach w Polsce. W III kwartale 2018 r. średnia cena transakcyjna metra kwadratowego lokalu spadła tylko w Łodzi, o symboliczne 35 zł (0,86 proc.).

(AMRON-SARFiN)

Największy wzrost miał miejsce w Gdańsku, gdzie wskaźnik ten był w III kw. o 5,52 proc. wyższy niż w poprzednich trzech miesiącach. Podobne zjawisko miało miejsce w Poznaniu, gdzie za metr lokalu płacono o 247 zł więcej (4,34 proc.). W Warszawie przeciętna cena podskoczyła w tym czasie o 1,27 proc.

W komentarzu do raportu wskazano, że na warszawskim i łódzkim rynku czynsze wynajmu rosną szybciej niż ceny mieszkań. Pod tym względem najmniej atrakcyjne dla inwestorów są natomiast rynku poznański i krakowski, gdzie spada rentowność „lokaty w cztery ściany”.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 17 kmierz

Chyba na tej mapce, być może z wyjątkiem Gdańska, zabrakło wszędzie cyfry '2' z przodu, a przynajmniej '1'. Przecież 'specjaliści' od prawdy objawionej twierdzą, że (cyt.) "wzrosty są dwucyfrowe".

A tak przy okazji, warto sprawdzić skąd pochodzą dane. Tzn. tutaj mamy artykuł, na podstawie raportu, który bierze dane z innych raportów, które niekoniecznie pochodzą z aktów notarialnych. Ale to tak tylko, dla tych bardziej niż mniej myślących...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz