Szwajcarzy nie chcieli dostawać minimum 22 franków za godzinę

Około 77 proc. Szwajcarów wypowiedziało się w niedzielnym referendum przeciw gwarantowanej ustawą płacy minimalnej w wysokości ok. 22 franków (24,7 USD) za godzinę - wynika ze wstępnych wyników podanych przez szwajcarskie radio SRF.

Pomysł umieszczenia w konstytucji zapisu o płacy minimalnej, która miesięcznie nie mogłaby być niższa niż 4 000 franków (ok. 4500 USD), wyszedł od związków zawodowych. Gdyby tak się stało, Szwajcaria miałaby najwyższe gwarantowane wynagrodzenie na świecie.

Związkowcy argumentowali, że taki zapis jest konieczny ze względu na bardzo wysoki koszt utrzymania w miastach takich, jak Genewa czy Zurych. Wskazywali na znaczne koszty wynajmu mieszkania, opieki medycznej i żywności.

Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że podniosłoby ono koszty produkcji i przyczyniło się do wzrostu bezrobocia. Większość nisko opłacanych osób pracuje w sektorze usług, branży hotelarskiej i gastronomicznej. W tej grupie większość stanowią kobiety.

Szwajcaria, najbogatszy kraj świata, nie ma płacy minimalnej. Średnia płaca w tym kraju wynosi 33 franki (37 USD) za godzinę.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obecnie najwyższe na świecie minimalne wynagrodzenie (z uwzględnieniem siły nabywczej) obowiązuje w Luksemburgu (10,66 dol. za godz.), Francji (10,60), Australii (10,21), Belgii (9,97) i Holandii (9,48).

W niedzielę Szwajcarzy głosowali także w kilku innych referendach.

Szwedzka telewizja podała, że ok. 52 proc. Szwajcarów wyraziło sprzeciw wobec rządowych planów kupienia 22 myśliwców Gripen, produkowanych przez szwedzkiego Saaba. Za kupnem było 48 proc. głosujących. Media zapowiadały wcześniej, że głosy w tej sprawie rozłożą się mniej więcej po równo.

Nowe samoloty, których wartość szacuje się na 3,5 mld USD, miały zastąpić przestarzałe amerykańskie myśliwce Northrop F-5 Tiger II.

W osobnym głosowaniu ok. 63 proc. osób opowiedziało się również za wprowadzeniem dożywotniego zakazu pracy z dziećmi dla skazanych za pedofilię.

W Szwajcarii referendum jest często wykorzystywanym mechanizmem demokracji bezpośredniej. Co roku mieszkańcy tego kraju głosują w kilku plebiscytach ogólnokrajowych i wielu lokalnych.(PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~autor

Widac wpływ demokracji bezpośredniej (kilka razy w roku głosowanie) na to jak państwo funkcjonuje.

! Odpowiedz
0 0 ~autor

Widac wpływ demokracji bezpośredniej (kilka razy w roku głosowanie) na to jak państwo funkcjonuje.

! Odpowiedz
0 0 ~Gwiazdor

Załóżmy że masz 10 000 zł, w grudniu 2013 roku mogłeś za to kupić 5000 bochenków chleba. W styczniu 2014 wzrosła płaca minimalna przyczyniając się do wzrostu ceny chleba. Chleb kosztuje od teraz 2,30. Za te same pieniądze możesz już kupić ok. 4347 bochenków chleba czyli 700 mniej.

Lewaki do książek.

! Odpowiedz
0 0 ~witamina C

Oni i tak zarabiają najwięcej i mają tyle (ile miało wynosić minimum) bez konstytucyjnych zapisów. Jedyny powód dla którego tak głosowali jest taki że boją się zalewu emigrantów, każdy musiałby wtedy dostać tyle nawet za przysłowiowe zamiatanie ulicy. W Luksemburgu płaca minimalna to 11.5 Euro więc nie wiem kto to przeliczał że na dolary wyszło 10.66? NA dolary to jest 15,78

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Arek

Nie wiem, czy chciałbym "zarabiać z bankier.pl", jak tak nie ogarniają.

" Za kupnem było 48 proc. głosujących. Media zapowiadały wcześniej, że głosy w tej sprawie rozłożą się mniej więcej po równo.

Nowe samoloty, których wartość szacuje się na 3,5 mld USD, miały zastąpić przestarzałe amerykańskie myśliwce Northrop F-5 Tiger II.<------co to jest?

W osobnym głosowaniu ok. 63 proc. osób opowiedziało się również za wprowadzeniem dożywotniego zakazu pracy z dziećmi dla skazanych za pedofilię. "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~test

test

! Odpowiedz
0 0 ~Waluta

Proszę skorygować tytuł artykułu: 22 CHF = 18 EUR, a nie 25 EUR. Przeliczanie walut rzecz trudna. Proponuję skorzystać z własnego kalkulatora walutowego:
https://www.bankier.pl/inwestowanie/waluty/narzedzia/kalkulator_walutowy/

! Odpowiedz
0 0 ~ja

masz podanie w USD(dolar) a nie EUR(euro)

! Odpowiedz
0 0 ~pog

Ciekawe jaki u nas byłby wynik takiego referendum.
Ogólnie uważa się, że Polacy są głupi i na pewno przegłosowaliby każde podniesienie płący minimalnej - a im więcej tym lepiej.
Ale trzeba pamiętać, że zwykle słychać tylko tych najgłośniejszych, a głosować idą wszyscy. Może jednak jest u nas więcej rozsądku niż to widać oglądając media. Tylko jak to sprawdzić?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jarr

mądry naród, a w Polsce katole i nędzarze głosowaliby za nawet jakby bło 100zl/h minimalna, a co z tego ze państwo zbankrutuje i wszystko będzie kwiczeć, dawac aby na wódke i fajki było. daltego NIGDY w Polsce nie może być referendów w tak kluczowych sprawach, a dla osłody polecam dajna piosenke n youtube, polska wokalistka a brzmi jak nie polska - piekna piosenka polecam! amata forsaken by the muse

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil