REKLAMA

Szwajcaria najszczęśliwszym krajem. A Polska?

2015-04-23 19:53
publikacja
2015-04-23 19:53
Szwajcaria najszczęśliwszym krajem. A Polska?
Szwajcaria najszczęśliwszym krajem. A Polska?
/ ingimage

Szwajcaria, słynąca z czekolady, zegarków i banków, to najszczęśliwszy kraj na świecie - wynika z opublikowanego w piątek zestawienia World Happiness Index, opracowanego przez instytucję ONZ pod nazwą Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN).

(ingimage)

W pierwszej dziesiątce - na 158 państw - znalazły się też cztery kraje skandynawskie: Dania, Norwegia, Finlandia i Szwecja, a poza nimi także Islandia, Kanada, Holandia, Nowa Zelandia i Australia.

Izrael został sklasyfikowany na 11. miejscu, USA - 15., Wielka Brytania - 21. Niemcy i Francja zmieściły się pierwszej trzydziestce. Rosja zajęła 64. lokatę, a Ukraina - 111.


Polska zajęła 60. pozycję. Wyżej od naszego kraju uplasowały się m.in. Czechy (31. miejsce), Mołdawia (52.), Słowenia (55.) i Litwa (56.), niżej - m.in. Estonia (73. lokata), Chiny (84.) i Łotwa (89.). Borykająca się ze skutkami kryzysu finansowego Grecja jest na 102. miejscu.

Tam mieszkam: Szwajcaria

"Nie widzę na dzień dzisiejszy kraju, który pod względem prywatnym, zawodowym, socjalnym mógłby mi zaoferować więcej" - mówi mieszkająca od 5 lat w Zurychu polska architekt, Renata Kilińska.

W dziesiątce zamykającej ranking dominują kraje afrykańskie. Patrząc od końca zestawienia są to m.in. Togo, a także Burundi, Benin, Rwanda, Burkina Faso i Czad. Na 156. miejscu umieszczono Syrię, gdzie od 2011 roku trwa krwawa wojna domowa, a na 153. - Afganistan.

Zestawienie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallup World Poll i uwzględnia czynniki takie jak realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, poziom korupcji i przestrzeganie swobód obywatelskich.

"Szczęśliwość jest coraz częściej uznawana za właściwy wskaźnik społecznego postępu i cel przy stanowieniu prawa" - podkreślają autorzy raportu.

SDSN to instytucja ONZ, w skład której wchodzą czołowi naukowcy oraz przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego. Swój pierwszy coroczny ranking opublikowała trzy lata temu. (PAP)

akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~iuzew
Potęga zbudowana na żydowskim złocie zrabowanym w czasie drugiej Wojny Światowej.Produkcją uzbrojenia dla faszystowskich Niemiec. Praniem brudnych pieniędzy na tajnych kontach.
~cnnx
szczesliwi szwajcarzi i dunczycy gdyz zalegalizowano Cannabis, w Dani jest najwiecej uzytkownikow , do tego holosexualne mniejszosci nie sa tak katowane jak w glupiej polsce czy rosji ,.......
~polskigupek
....kraje socjalistyczne górą ..!!! ....mówi to coś !?...a u nas po staremu ; '' szechterowska demokracja '' na całego .......! szlom ! szalom mele hem ....!
~Eltor
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i pozostałości po nim? :)
Chyba nie bardzo.
Socjalistyczna Repubublika Wietnamu? Też niekoniecznie.
Korea Północna? Mają nawet w konstytucji, że są "socjalistyczną republiką"?
I sporo innych.
Rzeczywiście masz rację.
~polskigupek odpowiada ~Eltor
...kraje Skandynawii,kanada ,Australia ,Szwajcaria ,Nowa Zelandia ...itd - to są kraje realnego socjalizmu ,czyli dobre -przyjazne człowiekowi .....Eltorze ! włącz myślenie ...!
~Eltor odpowiada ~polskigupek
Wyłączanie krajów, które wręcz w konstytucji mają "bycie socjalistycznymi" tylko dlatego, że całkowicie nie pasują do Twojej tezy czyniąc ją chybioną, nie jest chyba dobrym sposobem prowadzenia dowodu.
Nie mam pojęcia ile masz lat, bądź ile pamiętasz, ale pozwolę sobie przypomnieć, że tzw. "realny
Wyłączanie krajów, które wręcz w konstytucji mają "bycie socjalistycznymi" tylko dlatego, że całkowicie nie pasują do Twojej tezy czyniąc ją chybioną, nie jest chyba dobrym sposobem prowadzenia dowodu.
Nie mam pojęcia ile masz lat, bądź ile pamiętasz, ale pozwolę sobie przypomnieć, że tzw. "realny socjalizm" (tak, dokładnie ten zwrot!), to była właśnie wersja socjalizmu praktykowana przez ZSRR i jego satelitów.
~Eltor odpowiada ~polskigupek
A tu proszę, masz szczegóły odnośnie wychwalanego przez Ciebie realnego socjalizmu i skąd się wziął.
Cytuję za Wikipedią (początek):
"Realny socjalizm – termin wprowadzony przez oficjalną propagandę radziecką w latach 70. XX wieku, określający ustroje polityczne ukształtowane w krajach rządzonych przez
A tu proszę, masz szczegóły odnośnie wychwalanego przez Ciebie realnego socjalizmu i skąd się wziął.
Cytuję za Wikipedią (początek):
"Realny socjalizm – termin wprowadzony przez oficjalną propagandę radziecką w latach 70. XX wieku, określający ustroje polityczne ukształtowane w krajach rządzonych przez partie komunistyczne i robotnicze (tzw. kraje demokracji ludowej),"
Więcej możesz poczytać tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Realny_socjalizm
~Pippi
Szwajcaria, to nie tylko kraj czekolady i zegarków ale przede wszystkim wysokich technologii, know-how, rozwiązań w dziedzinie farmacji - generalnie wiedza i badania itd. Dlatego inni chcą czy nie będą od Szwajcarów kupować nawet jak CHF dojdzie do 5 PLZ. Opowieści o tragedii eksporu Szwajcarii z powodu wzrostu kursu franka,Szwajcaria, to nie tylko kraj czekolady i zegarków ale przede wszystkim wysokich technologii, know-how, rozwiązań w dziedzinie farmacji - generalnie wiedza i badania itd. Dlatego inni chcą czy nie będą od Szwajcarów kupować nawet jak CHF dojdzie do 5 PLZ. Opowieści o tragedii eksporu Szwajcarii z powodu wzrostu kursu franka, to jakieś kompletne bzdury.
~Jacek
Moj brat pracuje codziennie jedna godzine dluzej za ktora nie dostaje wynagrodzenia .
To nie sa bzdury Pippi .
~diro
Pipi dobrze gadasz szwajcaria tip top jak tam siedzę na wakacjach to zawsze mam dobre samopoczucie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki