REKLAMA

Szefowie spółek węglowych: Wzrost cen węgla nie jest trwałą tendencją

2016-11-25 13:14
publikacja
2016-11-25 13:14

Obserwowany w ostatnim czasie wzrost cen węgla na międzynarodowym rynku nie jest trwałą tendencją - oceniają szefowie polskich spółek węglowych, spodziewając się spadków cen w przyszłym roku - zarówno węgla energetycznego, jak i koksowego.

Szefowie spółek węglowych: Wzrost cen węgla nie jest trwałą tendencją / fot. alistaircotton / YAY Foto

Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla była w piątek jednym z tematów katowickiej konferencji poświęconej kondycji górnictwa węgla kamiennego. Jej uczestnicy przestrzegali przed euforią z powodu rosnących w ostatnich miesiącach cen tego surowca.

W czwartek cena węgla energetycznego w portach ARA osiągnęła jedno z dwóch najwyższych w tym roku notowań, w wysokości niespełna 90 USD za tonę węgla o określonych parametrach - to prawie dwa razy więcej od cen osiąganych w okresie "dołka" cenowego wiosną tego roku.

"Nie popadajmy w euforię, to jest megazgubne. W Bogdance nie wierzymy w to, że cena 90 USD za tonę węgla energetycznego może utrzymać się w średnim terminie" - ocenił prezes kopalni Bogdanka Krzysztof Szlaga, oceniając, że gdyby cena miała utrzymać się na takim poziomie, Europę szybko zalałby tańszy węgiel z innych części świata. Przypomniał, że Europa importuje ok. 200 mln ton węgla energetycznego rocznie.

W ocenie prezesa Bogdanki "cena równowagi", do której notowania prawdopodobnie powrócą, to średnio ok. 65-70 USD za tonę węgla energetycznego.

Odnosząc się do sytuacji na polskim rynku Szlaga zauważył, że nadal widoczna jest na nim nadpodaż węgla. Jego zdaniem skalę rzeczywistego wzrostu cen w kraju będzie można określić w marcu przyszłego roku, kiedy w wielu przypadkach wygasną stare i wejdą w życie nowe, obecnie negocjowane kontrakty na zakup węgla od krajowych producentów.

Według prezesa Bogdanki, obecnie nie można liczyć na powrót do wysokich cen z czasów, gdy za jeden gigadżul energii uzyskanej z zakupionego węgla energetyka płaciła ok. 12 zł, jednak cena z okresu dekoniunktury (ok. 9 zł za gigadżul) również jest obecnie nie do przyjęcia, jako zbyt niska.

Również prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Gawlik jest przekonany, że zwyżkujące od końca lata br. ceny węgla koksowego w przyszłym roku będą spadać. Podkreślił, że wysokie ceny uzyskuje się głównie w transakcjach spotowych, które stanowią jedynie ok. 30 proc. ogólnego obrotu, i z reguły dotyczą gatunków węgla, który w Polsce nie jest produkowany. "Wysoka zwyżka cen ma charakter jednorazowy" - ocenił Gawlik, przywołując zdarzenia z Chin, Australii czy USA, które przyczyniły się do skoku cen.

Wysokie ceny oznaczają uruchomienie dodatkowych mocy produkcyjnych w Australii, Kanadzie i USA

Według prezesa JSW, w związku z wysokimi cenami, obecnie w Australii, Kanadzie i USA uruchamiane są dodatkowe moce produkcyjne, co będzie skutkowało zwiększeniem produkcji węgla koksowego i zrównoważenia podaży i popytu. "Dlatego ceny nie utrzymają się w dłuższym okresie" - argumentował.

Dodał, że za cenami węgla koksowego nie poszły ani ceny koksu, ani ceny wyrobów stalowych. Nadal z 75 wielkich pieców w Europie 15 jest zatrzymanych; zdolności produkcyjne hut wykorzystywane są w 70 proc. "Nie widzimy istotnego wzrostu mocy produkcyjnych i zapotrzebowania na stal na rynku" - podsumował Gawlik, przywołując też znacznie niższe od osiąganych w przeszłości ceny wyrobów stalowych.

"Patrząc globalnie, nie ma istotnych elementów świadczących o tym, że to będzie tendencja stała. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ceny węgla koksowego zostaną skorygowane w przyszłym roku. Sądzę, że ceny, z którymi dzisiaj mamy do czynienia na rynku, są cenami czasowymi i w przyszłym roku nastąpi korekta" - zakończył prezes, nie chcąc prognozować, jak głęboka może być korekta cen.

Gawlik dodał, że JSW stawia na długoterminowe relacje z klientami, zakładając, że rynek także w przyszłości będzie niestabilny, co może powodować - jak mówił - przejściowe "mocne zwyżki" oraz "istotne spadki" cen węgla. (PAP)

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~VppkMA2
Głąby i nieudacznicy a nie szefowie !!! Powinni za tą gadaninę być zwolnieni dyscyplinarnie ! Bo dość że sieją propagandę to na dodatek świadczy to o tym że pieniądze dostają za własną głupotę !!! Skąd tyle debili jest w Polsce ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Rafal
Wszyscy przewiduja spadki cen wegla...nikt jakos nie przewidzial spadkow w poprzednim cyklu..tak ze i teraz prognozowanie cen to jak patrzenie w szklana kule..
~zenek
Większości polskich kopalń nie pomoże nawet cena 120 dolarów za tonę, rok, 2 lata temu wzięły one kredyty na ściany, które jeszcze nawet nie są przygotowane do eksploatacji. Gdyby nie tak zwane względy " spoleczne " i kilka MILIRDÓW złotych wpompowanych z energetyki połowa kopalń już dawno winna Większości polskich kopalń nie pomoże nawet cena 120 dolarów za tonę, rok, 2 lata temu wzięły one kredyty na ściany, które jeszcze nawet nie są przygotowane do eksploatacji. Gdyby nie tak zwane względy " spoleczne " i kilka MILIRDÓW złotych wpompowanych z energetyki połowa kopalń już dawno winna zbankrutować.
~23650325
...zagórowski i jego spółka PO & PSL zarznęli nie jedno !!!! Bezkarnie znowu chcą naprawić Polskę ! ZŁODZIEJE !!!!
~jsw
no tak ale umowe zawsze mozna renegocjowac napewno jest jakas klauzula i korekta na cene wegla wiec nie rob z nas tepych ryli
~Xxx
A co maja mowic? Lepiej powiedziec, ze w sumie jest zle. Pozbierac pracownikom co sie da na a jak ceny nie spadna to najwyzej powiedza ze sie pomylili.
~jsw
jesli energetyk kosztuje90us a koks 200us to dlaczego jsw sprzedaje koks w cenie energetyka???
~stopazwrotu
Masz złe dane. JSW sprzedaje koksujący bo jest związana umowami. Cena spot ma się nijak do cen węgla koksującego które sprzedaje firma. Cały ten up na JSW to tylko spekulacja i odbicie. Nic nie rośnie do nieba. Ktoś skasuje zysk i zostawi notowania JSw własnemu losowi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki