REKLAMA

Szef wzywa z urlopu? Prawa i obowiązki pracownika

Justyna Niedbał2014-07-23 06:00
publikacja
2014-07-23 06:00
Szef wzywa z urlopu? Prawa i obowiązki pracownika
Szef wzywa z urlopu? Prawa i obowiązki pracownika
fot. Thinkstock / / Bankier.pl

Powiadomienie przełożonego o terminie urlopu nie gwarantuje spokojnego wypoczynku. Zdarza się bowiem, że pracodawca każe pracownikowi wracać do pracy, nawet wtedy, gdy przebywa on za granicą. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, a także jakie prawa w takiej sytuacji ma podwładny.

Udało się. Szef zaakceptował termin twojego urlopu i w końcu wyjechałeś na wymarzone wakacje. Niestety, sielanka nie trwała zbyt długo, bo mimo że przebywałeś za granicą, pracodawca kazał ci wrócić do pracy. Czy miał do tego prawo?

W jakiej sytuacji pracodawca może odwołać z urlopu

– Odwołanie pracownika z urlopu dotyczyć powinno co do zasady sytuacji wyjątkowych i nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu przez pracownika. Sytuacja taka może mieć miejsce np. gdy inny pracownik o podobnych kwalifikacjach, zastępujący kolegę przebywającego na urlopie, nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi, co zakłóci normalne funkcjonowanie zakładu pracy (np. brak operatora dźwigu na budowie). Bezpośredni przełożony pracownika, uprawniony do podejmowania w imieniu pracodawcy decyzji w zakresie prawa pracy, decydując się na odwołanie podwładnego z urlopu, powinien we własnym interesie skonsultować tę decyzję i jej skutki finansowe z kadrą zarządzającą – tłumaczy Krystian Stanasiuk, radca prawny z kancelarii TaylorWessing w Warszawie. Niestety, podobne scenariusze nie zostały doprecyzowane przez przepisy prawa.

Czy pracownik może nie zgodzić się z decyzją przełożonego

Jak dowiedzieliśmy się od adwokat Izabeli Szczygielskiej, jeżeli polecenie pracodawcy dotarło do pracownika przebywającego na urlopie, to powinien on stawić się do pracy. W przeciwnym razie pracodawca mógłby wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne z powodu niewykonania polecenia służbowego przez pracownika. W ekstremalnych przypadkach trzeba liczyć się także z możliwością utraty pracy.

Kto pokrywa koszty odwołania z urlopu

Pracodawca (zgodnie z art. 167 kodeksu pracy) ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (np. zwrócić koszt biletu lotniczego, rezygnacji z wykupionej wycieczki itd.). – Jeśli pracownik wykupił wycieczkę i nie zdążył się na nią udać, to zwrotowi podlegać będzie koszt całej wycieczki. Jeśli jednak pracownik zdołał wykorzystać większość urlopu, to zwrotowi podlegać będzie dodatkowy koszt powrotu oraz koszt niewykorzystanego, a opłaconego wypoczynku – tłumaczy Szczygielska.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o urlopach


Niejednokrotnie koszty te mogą okazać się o wiele wyższe, niż koszty zapewnienia krótkotrwałego zastępstwa danej osoby lub wykonania konkretnego zakresu zadań przez osobę lub firmę zewnętrzną. Krystian Stasiuk dodaje więc, że z perspektywy pracodawcy warto uprzednio skonsultować koszty odwołania z urlopu z zainteresowanym pracownikiem i rozważyć, czy bardziej opłacalnym i efektywnym (powrót do miejsca pracy z dalekiej podróży może trwać długo) nie będzie zastosowanie innego rozwiązania. Nie należy również zapominać, iż niewykorzystanego urlopu trzeba będzie udzielić pracownikowi w innym terminie.

Co robić, jeśli odwołanie z urlopu było nieuzasadnione

W jaki sposób pracownik, który uznaje odwołanie z urlopu za nieuzasadnione, może dochodzić swoich praw? – Jeśli pracodawca zasadnie wezwał pracownika z urlopu, wówczas pracownik może domagać się jedynie zwrotu kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Odwołanie pracownika z urlopu w przypadkach określonych w Kodeksie pracy należy do uprawnień pracodawcy. Ocena zasadności odwołania pracownika z urlopu dokonywana jest przez pryzmat potrzeb pracodawcy. Jeśli pracodawca nadużył swojego prawa, pracownik może dochodzić od pracodawcy naprawienia szkody, jaką poniósł w związku z działaniem pracodawcy. Zasadność wezwania pracownika z urlopu może także podlegać kontroli Inspekcji Pracy – wyjaśnia Izabela Szczygielska.

 Justyna Niedbał

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~frgttrgfdgdfg
postraszcie jeszcze troche. ludzie sami dają się kopać w du.pe a potem płaczą. po prostu nie odbieram telefonu i wykładam. Dziwi mnie takie zachowanie jak ktoś przez urlop siedzi na necie i fonie a potem płacze . dla mnie to zwykły du.pek. ale najważniejsze sa plany.
~WinClub
i co, myślisz ze to ze jeździmy samochodami oglądamy telewizje czy możemy używać smartfonów sprawia to ze jesteśmy szczęśliwsi niż ludzie XIXw.człowiek dopiero po osiągnięciu pewnego wieku dostrzega iz do życia nie wiele jest człowiekowi potrzebne a całe życie minęło na darzeniu do niczego,marnych rzeczy.w tej i co, myślisz ze to ze jeździmy samochodami oglądamy telewizje czy możemy używać smartfonów sprawia to ze jesteśmy szczęśliwsi niż ludzie XIXw.człowiek dopiero po osiągnięciu pewnego wieku dostrzega iz do życia nie wiele jest człowiekowi potrzebne a całe życie minęło na darzeniu do niczego,marnych rzeczy.w tej chwili jesteśmy niewolnikami
~pracownik
jakoś nie ma wzmianki o tym , że jeśli pracodawca ściągnie mnie z długiego urlopu to należy mi się od nowa długi urlop
~shine
jedno pytanie, w jaki sposób pracodawca ma mnie poinformować o powrocie z urlopu?p.s. nie posiadam służbowej komórki, laptopa, skrzynki email,a wiadomo, że nie mam obowiązku odbierania telefonu przywatnego
~majster
Listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. :)
~Ojciec_Libidiasz
Brak inormacji co dzieje się z samym urlopem w przypadku zerwania go przez pracodawcę.
~Wieslaw
A co, jeśli takie odwołanie urlopu wymusiło również powrót rodziny? Wyjeżdżamy np. z dziećmi. Czy za ich powrót również zostaną zwrócone pieniądze?
~michu
Za pobyt dzieci nie zostanie nic zwrocone
~Wieslaw odpowiada ~michu
A szkoda, bo rodzic nie może przecież zostawić dzieci i sam wrócić. A one nie wrócą za darmo. To też są pieniądze.
~Tomek odpowiada ~michu
Chyba nie wiesz o czym piszesz :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki