REKLAMA
BADANIE

Szef Nowoczesnej: Naszym postulatem jest przywrócenie handlu w niedzielę

2022-12-18 13:53
publikacja
2022-12-18 13:53

Naszym postulatem jest przywrócenie handlu w niedzielę. Jeżeli ktoś chce w tym dniu dodatkowo zarobić, a ktoś inny chce zrobić wtedy zakupy, to absurdem jest zabranianie tego – mówił w niedzielę w Poznaniu lider Nowoczesnej, poseł KO Adam Szłapka.

Szef Nowoczesnej: Naszym postulatem jest przywrócenie handlu w niedzielę
Szef Nowoczesnej: Naszym postulatem jest przywrócenie handlu w niedzielę
/ Twitter

Lider Nowoczesnej podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed jedną z poznańskich galerii handlowych ocenił, że „bardzo wielu Polakom możliwość zrobienia zakupów w niedzielę odpowiada”. „Naszym postulatem jest przywrócenie handlu w niedzielę” – zadeklarował.

„Rozumiem, że to jest dzień szczególny w naszym kręgu cywilizacyjnym, że wiele osób chce odpoczywać, że generalnie większość urzędów nie pracuje. Natomiast jeżeli ktoś chce w tym dniu dodatkowo zarobić, a ktoś inny z kolei chce zrobić wtedy zakupy, a ktoś inny może dać taką możliwość – mówię o pracodawcy – to absurdem jest udawanie, że nie ma takiej potrzeby i zabranianie tego” – zaznaczył polityk.

Szłapka ocenił, że pomysłodawcom wprowadzanego stopniowo od 2018 r. zakazu handlu w niedzielę "wcale nie chodziło o dobro pracowników”.

„Tutaj chodziło przede wszystkim o to, żeby narzucić pewien rodzaj stylu życia. Żeby narzucić Polakom, że niedziela jest takim dniem, gdzie nie mogą robić zakupów. Gdyby chodziło o dobro pracowników, to można byłoby zastosować innego typu rozwiązania, takie, które by wszystkim odpowiadały” – podkreślił.

Lider Nowoczesnej ocenił, że proponowane przez jego ugrupowanie rozwiązania dotyczące zniesienia zakazu handlu "są dobre i dla pracowników, i dla pracodawców, i dla konsumentów”. Jako przykład podał wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w niedzielę i umożliwienie pracownikom wyboru, czy chcą tego dnia pracować.

„Z naszych rozmów z pracownikami dużych supermarketów czy galerii handlowych wynika, że jest bardzo wiele osób, np. studentów, którzy bardzo chętnie, za dodatkowe wynagrodzenie, w niedzielę by pracowali” – zapewnił.

Pytany o to, czy po ewentualnej wygranej obecnych partii opozycyjnych w wyborach parlamentarnych zakaz rzeczywiście zostanie zniesiony, Szłapka zaznaczył, że zależy to od wyników poszczególnych ugrupowań.

„To jest nasz postulat (…) jeżeli się większość zbierze – bo trudno powiedzieć, jakie będą wyniki wyborów – to tak, myślę, że nie ma co czekać” – powiedział.

Dopytywany o skalę poparcia postulatu Nowoczesnej zapewnił, że „inne ugrupowania Koalicji Obywatelskiej też są za tym”. Przyznał jednocześnie, że nie rozmawiał w tej sprawie np. z przedstawicielami Polskiego Stronnictwa Ludowego.

„No, PSL nie jest chyba specjalnie zwolennikiem (zniesienia zakazu – PAP), nie rozmawiałem na ten temat” – przyznał.

Szef poznańskiej Nowoczesnej Michał Przybylak zaznaczył, że w 18 krajach UE nie ma praktycznie żadnych ograniczeń handlu w niedzielę. Wskazał przy tym na przypadki polskich sklepów działających w ostatni dzień tygodnia jako np. czytelnia.

„To jest jakiś absurd, abstrakcja, żeby przedsiębiorca, który chce działać, płacić podatki, dawać pracę, musiał udawać czytelnię, żeby móc otwierać swój biznes” – ocenił.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. 18 grudnia przypada ostatnia niedziela handlowa w tym roku. Kolejna będzie 29 stycznia 2023.

Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (12)

dodaj komentarz
katzpodola
Po to są referenda by społeczeństwo się wypowiedziało większością głosów czy są za czy przecie a nie jakiś osioł co sam nie spłacił długów swojej partii. Zacznijcie od wprowadzenia referendów
mariuszs75
Mi brakuje dostępności sklepów w niedzielę. A innym osobą brakuje możliwości pracy w niedzielę np. studentom.
gruking
Niech ten nowoczesny dziadyga otworzy sobie sklepik i tam siedzi w każdą niedziele
andregru
W dużych sklepach nikt nie pracował w każda niedzielę . Praca jest na zmiany a są pracownicy którzy wolą mieć inny dzień wolny od pracy niż niedziela.
elon_tusk
Niższe podatki: meh,
Jedna stawka PIT: meh,
Zawieranie i rozwiązywanie UoP online: meh,
Usprawnienie sądownictwa: meh,

za to Handeł w Niedziele!!!! Jakby to było nie wiadomo co dla przedsiębiorców, w końcu nowoczesna to miała być partia przedsiębiorców. Co stwierdzam ze smutkiem, bo wiązałem z nimi duże nadzieje.
jenak
Nie dziwi nic.

To jest miś na ten czas.
kch002
Jakby najwazniejsza rzecza obecnie bylo handlowanie w niedziele? Jakosc tak w Niemczech, podziwianych przez Nowoczesna handel niedzielny prawie nie istnieje i nie ma z tym problemu.
jenak
Dokładnie. Choć jedna w miesiącu mogłaby być, np. ostatnia, jeśli jest na to parcie.

Polityka służy znajdowaniu konsensusu. Czyli pogodzenia stron.

Czyli ostatnia (może być pierwsza) dla np. zabieganych młodych. Naprawdę podziwiam tych co na kredycie, dzieci, dom...
wizytator odpowiada jenak
Chopie jak słyszę że ktoś nie ma czasu przez 6 dni w tyg. zrobić zakupów to nawet mi go nie żal. U nas i tak spożywka do 22-23 jest otwarta. To w czym problem? Najpierw dajcie ludziom godnie pracować, jak na zachodzie. Od 7-20 max 21. Dlaczego tam można, a tu nie?
andregru odpowiada wizytator
Wiesz prowadzę sam JDG mam własny punkt=sklep w którym siedzę od 10-18 (z domu wychodzę o 9 wracam około 19 nieraz później ) pewnie nie tak jak ty nie mam pracowników którzy na ciebie pracują . Teraz jestem zmuszony do zakupów tylko w soboty gdzie kumuluje się większy ruch w sklepach .

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki