REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Sytuacja na rynku pracy w Szczecinie. W tych branżach czeka zatrudnienie i spore zarobki

Paweł Łaniewski2022-01-30 06:00, akt.2022-09-18 13:28Redaktor
publikacja
2022-01-30 06:00
aktualizacja
2022-09-18 13:28

Stolica województwa zachodniopomorskiego to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych północnej Polski. Można w niej znaleźć również wiele interesujących ofert pracy. Szczecin, podobnie do innych miast, nie pozostał jednak obojętny na pandemię oraz zbliżające się spowolnienie gospodarcze.

Sytuacja na rynku pracy w Szczecinie. W tych branżach czeka zatrudnienie i spore zarobki
Sytuacja na rynku pracy w Szczecinie. W tych branżach czeka zatrudnienie i spore zarobki
fot. Dawid K Photography / / Shutterstock

Duży potencjał regionu

Zamieszkiwany przez niemal 400 tysięcy mieszkańców Szczecin to miasto z wyjątkowym potencjałem gospodarczym. Działa w nim co trzecia firma zarejestrowana w województwie zachodniopomorskim. Jednocześnie – z racji dość dużego dystansu do innych metropolii – to chętnie wybierana lokalizacja nie tylko przez rodzimych, ale również międzynarodowych inwestorów. Tym, co przyciąga kandydatów, jest bardzo często praca. Szczecin może pochwalić się niską stopą bezrobocia, wynoszącą 3,1%. To wynik zdecydowanie lepszy także od średniej stopy bezrobocia dla kraju, która plasuje się na poziomie 4,9%.

Dobra koniunktura przekłada się oczywiście na warunki zatrudnienia. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie zarobki w województwie wyniosły 6100 zł brutto. Na najwyższe wynagrodzenie mogły liczyć osoby zatrudnione w sektorze informacji i komunikacji – 9604 zł, na kolejnym miejscu znalazła się branża transportu i gospodarki magazynowej (7407 zł brutto). Znakomicie radziła sobie również obsługa rynku nieruchomości (7021 zł). Średnia pensja w przemyśle uplasowała się natomiast na poziomie 6073 zł.

W samym Szczecinie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było jednak jeszcze wyższe. W lutym 2022 roku uplasowało się na poziomie 6 587,86 zł brutto. Obecnie daje to 4821 zł na rękę. W ciągu roku wzrost wyniósł 9%.

fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Gdzie najłatwiej o pracę w Szczecinie?

Według raportu „Kapitał ludzki i perspektywy szczecińskiego rynku pracy” przygotowanego przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej i Antal 49% osób zatrudnionych pracowało w przemyśle oraz przetwórstwie przemysłowym. To zdecydowanie wyższa wartość niż w przypadku województwa zachodniopomorskiego, w którym jedynie 28% osób pracuje w przemyśle. W transporcie i gospodarce magazynowej zatrudnienie znajduje 16% aktywnych zawodowo osób, 9% specjalizuje się w handlu i naprawie pojazdów samochodowych, 7% administrowaniu i działalności wspierającej, co dwudziesta osoba pracuje w budownictwie, a 4% aktywnych zawodowo osób zajmuje się zakwaterowaniem i gastronomią.

Jedną z najważniejszych zalet Szczecina jest oczywiście jego położenie, które sprawia, że jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych i logistycznych nie tylko w skali regionu. Aby wspierać rozwój przedsiębiorczości i inwestycje w tym obszarze już w 2013 roku utworzono specjalne tereny inwestycyjne w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak wskazują autorzy raportu, cztery najważniejsze branże tworzące aktualnie szczeciński rynek pracy to:

  1. Logistyka;
  2. Odnawialne źródła energii (OZE);
  3. Sektor ICT;
  4. Centra usług wspólnych (SSC/BPO).

Kariera w branży logistycznej

Według danych Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej pod koniec III kwartału 2020 roku podaż powierzchni magazynowej wyniosła 884 888 mkw. Miasto wyróżnia się przy tym bardzo niskim udziałem pustostanów, a swoje centra logistyczne ulokowały tutaj między innymi potentaci branży e-commerce – Amazon oraz Zalando, a także Freja.

Łącznie w województwie zachodniopomorskim w branży logistycznej znajduje zatrudnienie niemal 50 tysięcy osób, tym samym zajmuje ósme miejsce w kraju, niewiele ustępując województwu pomorskiemu.

Co ważne: jak wskazują autorzy raportu Antal, aż 41% szczecińskich firm z branży logistycznej planuje zwiększać zatrudnienie w najbliższym czasie, a średni wzrost załóg jest szacowany na 17%. 59% przedsiębiorstw zamierza natomiast utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie.

Znakomita koniunktura, która w znacznej mierze wynika z rekordowego zainteresowania sektorem e-commerce, daje gwarancję zatrudnienia tysiącom pracowników. W najbliższych latach można spodziewać się konsekwentnego wzrostu liczby ofert pracy dla magazynierów, ale także sprzedawców, przedstawicieli handlowych, logistyków czy spedytorów. W przypadku Szczecina ważną rolę odgrywa również transport morski. Atrakcyjnym pracodawcą pozostaje tradycyjnie Port Szczecin-Świnoujście. Jak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, odnotował on w 2021 roku przeładunek na poziomie 33 220 ton, co oznacza o 2 042 tys. ton i 6,6% więcej w stosunku do roku 2020. Wzrosła również liczba zawinięć z 6556 do 6756.

Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii

Rynek OZE pozostaje jednym z najbardziej perspektywicznych, zwłaszcza w kontekście problemów z zapewnieniem energii, z jakimi boryka się obecnie cały Stary Kontynent. Odnawialne źródła energii już teraz odgrywają ważną rolę w miksie energetycznym, a ta będzie rosnąć, także w związku z ambitnymi planami stawianymi przez Unię Europejską. Również w tym przypadku niezbędna jest jednak praca. Szczecin i całe województwo zachodniopomorskie należą do grona liderów tego sektora w Polsce.

Według danych z Karty OZE określającej charakterystykę energetyczną regionu na koniec III kwartału 2021 roku łączna moc instalacji zasilanych zieloną energią wyniosła 2000 megawatów, czyli niemal jedną piątą mocy zainstalowanej w całym kraju. OZE są w stanie wyprodukować ok. 5000 gigawatogodzin energii elektrycznej, co przekłada się na 82% zapotrzebowania energetycznego całego województwa.

Według ekspertów tworzących raport „Kapitał ludzki i perspektywy szczecińskiego rynku pracy” szczeciński sektor energetyczny tworzy 391 podmiotów gospodarki narodowej. W województwie zachodniopomorskim w branży obecnie zatrudnionych jest 5,4 tys. osób, pod tym względem zajmuje więc 9. miejsce w kraju. Zapotrzebowanie będzie jednak nieustannie rosło. Połowa pracodawców tego segmentu spodziewa się dynamicznego rozwoju branży w najbliższym czasie. Co najważniejsze: 80% przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia w najbliższym czasie, średnio aż o 28%.

Rozwój najbardziej innowacyjnych technologii

Najbardziej rozwojowa praca w Szczecinie jest dostępna przede wszystkim na intensywnie rozwijającym się rynku technologii informacyjnych. Według danych GUS z 2020 roku w samym Szczecinie funkcjonuje ponad 3 tysiące przedsiębiorstw branży ICT. W skali województwa rynek jest jeszcze większy – to niemal 6 tysięcy firm zatrudniających ponad 10 tysięcy osób.

Jak wskazuje raport „Rynek IT w Polsce” przygotowany przez Next Technology, obserwuje się dosyć dużą koncentrację polskiej branży informatycznej wokół dużych ośrodków. W województwie zachodniopomorskim opublikowano 1% wszystkich ofert pracy adresowanych do segmentu IT w 2021 roku. Aż 34% przypadło przy tym na Warszawę, 16% opublikowano w Krakowie, a 13% we Wrocławiu. Szczecin jest jednym z najważniejszych ośrodków branży w północno-zachodniej Polsce. Według autorów badania „Kapitał ludzki i perspektywy szczecińskiego rynku pracy” 100% pracodawców sektora planuje zwiększenie zatrudnienia w następnym czasie. Jednocześnie dostrzegają poważne problemy związane ze sprawnym operowaniem na wymagającym rynku: połowa z nich wskazuje przede wszystkim na olbrzymie zapotrzebowanie i trudności z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Druga połowa dostrzega natomiast problem z odpływem specjalistów poza granice kraju.

Te zagrożenia potwierdza również badanie Devire „Market Insights Branża IT 2021/22”. Wynika z niego, że w ciągu ostatniego roku aż 47% kandydatów otrzymało oferty pracy od zagranicznych podmiotów. Jednocześnie dla 74% z nich podjęcie zatrudnienia w przedsiębiorstwie nieposiadającym oddziału lub siedziby na terytorium Polski nie byłoby problemem. W przypadku Szczecina dodatkowym utrudnieniem jest bliskość Niemiec. Poza tym jednym z najważniejszych benefitów na rynku IT jest praca zdalna. Według badania już 54% specjalistów branży IT pracuje zdalnie, 25% wykonuje obowiązki w trybie hybrydowym, a jedynie 13% pracuje z biura. Przy tym dla 46% respondentów praca zdalna jest preferowanym modelem pracy, a 38% chciałoby pracować hybrydowo.

Ile uda się zarobić? Wysokie wynagrodzenia to z pewnością jeden z najważniejszych argumentów. Oto przykładowe widełki widniejące w ogłoszeniach o pracę w Szczecinie:

  • Programista PHP 12500–16500 zł;
  • Programista Python 13000–17000 zł; 
  • Programista JAVA 14000–18000 zł;
  • Frontend Developer 10000–18000 zł;
  • Project Manager 9000–21000 zł;
  • SCRUM Master 12000–19000 zł.

Nowoczesne usługi dla biznesu

Coraz ważniejszą rolę w gospodarce odgrywają centra usług wspólnych. Inwestorzy, którymi są zwykle duże międzynarodowe korporacje, stawiają nie tylko na największe metropolie. Często poszukują również alternatywnych lokalizacji gwarantujących dostęp do dużych powierzchni biurowych. Jedną z nich, zwłaszcza dla przedsiębiorstw niemieckich, jest Szczecin.

Według raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2022” Szczecin należy do 3 kategorii miast i obszarów metropolitarnych. W tej samej grupie znajdują się także Bydgoszcz, Lublin oraz Rzeszów. Na koniec I kwartału 2022 roku w Szczecinie działały 63 centra zatrudniające łącznie 7,5 tysiąca osób. Stolica województwa zachodniopomorskiego zajmowała pod tym względem 9. miejsce w kraju. W ciągu roku średnie zatrudnienie w nich wzrosło o 3,5%.

Działalność tego typu przekłada się bezpośrednio na dostępne oferty pracy. Zakres kandydatów jest bardzo szeroki – niezbędne jest pozyskanie między innymi specjalistów obsługi klienta, sprzedawców, przedstawicieli handlowych, sekretarek, analityków, specjalistów ds. marketingu i PR czy pracowników biurowych. Centra usług wspólnych wymagają również wielu kandydatów z kompetencjami technicznymi. Według raportu „Kapitał ludzi w Szczecinie” dalsze rekrutacje planuje połowa pracodawców sektora, jego średni wzrost ma wynieść przy tym 14%.

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bha
Dyrdymały oderwane od obecnej rynkowej rzeczywistości dostępnych ,proponowanych w ofertach oficjalnych wynagrodzeń i stawek niestety zazwyczaj do max zminimalizowanych w ogromie branż i zawodów.
bha
Cóż....Wystarczy przejrzeć przez internet proponowane oferty by się co do tego upewnić ,że nie jest tak słodko by coś godnego znależć i to w wielu zawodach. Propaganda niby solidnego i coraz niby godniej płacącego rynku-gospodarki i niewiele więcej od wielu już lat. Niestety. No może oprócz coś godniejszego w zarobku po tzw. bardzo Cóż....Wystarczy przejrzeć przez internet proponowane oferty by się co do tego upewnić ,że nie jest tak słodko by coś godnego znależć i to w wielu zawodach. Propaganda niby solidnego i coraz niby godniej płacącego rynku-gospodarki i niewiele więcej od wielu już lat. Niestety. No może oprócz coś godniejszego w zarobku po tzw. bardzo dobrej zajomości.
frank_deleos
Na sytuację niskiego bezrobocia wpływ ma ODLEGŁOŚĆ od granicy z Niemcami. Po prostu dużo ludzi pracuje po drugiej stronie. Poza tym zachęcanie kogoś do przeprowadzki do Szczecina w poszukiwaniu pracy jest bezsensowne. Lepiej już jechać za granicę
qwertas
Jeśli ktoś jest z Koszalina czy Slupska i okolic to nie jest aż tak złe rozwiązanie. Nie każdy zna języki obce na tyle dobrze ny wyjechac albo chcę nawet jeśli zna angielski/niemiecki.
arfeneusz
Mi kiedyś proponowali pracę jako programista w Szczecinie, ale wyłącznie na miejscu, nie zdalnie. Oni boją się uczyć ludzi pracować zdalnie, bo jak ktoś się nauczy, to poszuka pracy zdalnej u Niemca xD
solbox odpowiada arfeneusz
Teraz już wszyscy mają możliwość pracy z domu. Pandemia otworzyła niejedne zamknięte drzwi.
demeryt_69
Arlukowitz jest chyba że Szczecina - jest moc!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki