REKLAMA

Święty Mikołaj Viktor Orban. Po 10 000 forintów dla emerytów

2016-12-01 13:58
publikacja
2016-12-01 13:58

Węgierski rząd postanowił zrobić emerytom świąteczny prezent finansowany z budżetu. Seniorzy znad Balatonu nie tylko dostaną wyższe świadczenia, ale także otrzymają specjalny dodatek.

fot. Laszlo Balogh / / Reuters

Zgodnie z decyzją rządu w Budapeszcie, od w przyszłym roku świadczenia emerytalne zostaną zwaloryzowane o 1,6%. To o 0,7 punktu procentowego więcej, niż pierwotnie planowano. Plany dla emerytów premier Orban przedstawił wczoraj, dziś mają one zostać zatwierdzone przez rząd.

Szef węgierskiego rządu dodał, że pod koniec listopada przyszłego roku ponownie dojdzie do waloryzacji emerytur, zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Tegoroczna dynamika wzrostu cen z pewnością nie dobije do wskaźnika waloryzacji – przez część tego roku na Węgrzech panowała wręcz deflacja – jednak zdaniem Viktora Orbana sytuacja budżetowa jest na tyle dobra, że uprawnia rząd do podzielenia się z seniorami.

Co więcej, w związku z nadchodzącymi świętami, węgierski rząd zamierza jednorazowo przekazać każdemu emerytowi specjalny bon (Erzsébet) o wartości 10 000 forintów (ok. 142 zł), za który nabyć będzie można gotową do spożycia żywność.

Węgierski rząd przewiduje, że obecny rok uda mu się zamknąć z deficytem budżetowym na poziomie 1,7% PKB. Byłby to wynik o 0,2 p.p. niższy od ubiegłorocznego. Wzrost PKB ma wynieść natomiast ok. 2-2,5%.

Na początku 2016 r. jednorazowy dodatek dostali także polscy emeryci. Gotówkowe świadczenie nie było jednak jednakowe – w najlepszym wypadku wynosiło 400 zł, a w najgorszym emeryci nie dostawali nic. Emerytury i renty w Polsce zostały natomiast zwaloryzowane o 0,24%.

Węgry skończą ze zmianą czasu?

Węgry skończą ze zmianą czasu?

Już niebawem Węgry mogą być pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który nie będzie zmieniał czasu z letniego na zimowy. Stosowne prace już toczą się w tamtejszym parlamencie.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~hun
Bony świętej Elżbiety (Szent Erzsébet utalvány) - dla ścisłości.
~majk
Nie porównujcie Polskiej i Węgierskiej gospodarki w skali 1:1. Węgrów jest ile ? 5 mln, a Polski naród liczy sobie 38 mln, węgrzy procentowo stanowią ledwie 13,2% naszej populacji. Przykład. Na 1000 bezrobotnych mieszkanców Polski, jest 132 bezrobotnych mieszkańcow węgier. Jeśli jest inwestor który postawi fabrykę tu Nie porównujcie Polskiej i Węgierskiej gospodarki w skali 1:1. Węgrów jest ile ? 5 mln, a Polski naród liczy sobie 38 mln, węgrzy procentowo stanowią ledwie 13,2% naszej populacji. Przykład. Na 1000 bezrobotnych mieszkanców Polski, jest 132 bezrobotnych mieszkańcow węgier. Jeśli jest inwestor który postawi fabrykę tu i tu, i stworzy równomiernie po 500 miejsc pracy, to siłą rzeczy Polska wciąż uzyskuję bilans ujemny o 500 bezrobotnych, a węgry mają bilans dodatni uzyskując 368 miejsc pracy. Polska ma trudniej bo jesteśmy licznym narodem. A jeśli pracy jest mniej to jest ona niżej opłacana, dlatego też na węgrzech dynamika płac jest na poziomie wg artykułu 7,5%.
~rttyuiop
Węgrów jest ok 10 mln (trochę ponad 1/4 populacji polski) zanim coś napiszesz sprawdź chociażby w wikipedii....
~Bankster5zet
PiS będzie rządzić tyle co Orban na Węgrzech albo dłużej !!!!
~lukas
W Polsce PIS popiera patologie, nierobów i rolników płacących 120 zł podatku, to skąd ma wziąć pieniądze dla uczciwie pracujących czy normalnych emerytów.
~ra
Orban wzoruje się na Niemczech,postępuje bardzo rozsądnie!!!!
~pol
Vat 27% to można dać jak się wcześniej zabrało. Wkrótce PiSiory zedrą wam koszulę: OC w górę, wyngiel na utrzymaniu podatników, kwota wolna została na poziomie niezmienionym a dla tych nibybogatych odebrana, jescze jaruś mówił, że OFE rozbroją do końca....
~StanRS
Widzicie lemingi i korwinowcy! Jak nastał Orban to gazeta wybiórca wieszczyła rychłą zapaść gospodarczą Węgier. Tyle lat upłynęło od tamtego czasu a Orban dalej rządzi ku poparciu Węgrów. I jest coraz lepiej w porównaniu z tym syfem co zostawili liberałowie i socjaliści.
~gmo
Problem w tym, że to u nas teraz rządzą socjaliści. Czy znajdzie się polski Orban, który posprząta gnój jaki zrobi w gospodarce PiS?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki