Propozycja, która zakłada, że udział polskiej muzyki w radiu w godzinach 5-24 miałby wynosić 80 proc., jest do zmiany; to rzeczywiście jest przesada - powiedział w piątek poseł PiS Marek Suski, który przedstawił projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.


Suski w programie "Tłit" WP.pl pytany był o projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada, że udział polskiej muzyki w stacjach w kraju miesięcznie miałby wynosić minimum 50 proc., nie jak dotychczas 33 proc., a w godzinach 5-24 byłoby to co najmniej 80 proc., nie jak do tej pory 60 proc.
"To jest pomysł wynikający z sytuacji w kraju, wynikający z porównania, jakie jest prawo w krajach Unii Europejskiej, jak inne kraje chronią swoją kulturę, wspierając swoich artystów, promując swoich artystów" - powiedział poseł PiS.
Suski zaznaczył, że kwestia podziału w godzinach nocnych i dziennych jest dyskutowana. "Już dzisiaj wiem, że ta propozycja jest do zmiany po licznych konsultacjach. To rzeczywiście jest przesada" - powiedział. Jak wyjaśnił, skłania się do podziału proporcjonalnego.
Projekt nowelizacji zakłada, że nadawcy programów radiowych, z wyłączeniem programów tworzonych w całości w języku mniejszości narodowych, etnicznych lub w języku regionalnym, będą przeznaczać nie jak dotychczas 33 proc., a co najmniej 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów słowno-muzycznych, na te wykonywane w języku polskim, a co najmniej 80 proc. (do tej pory było to 60 proc.) w godzinach od 5 rano do 24.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
W nowelizacji przewidziano także "bonus" za nadawanie w godz. 5-24 utworów debiutantów. Ich czas antenowy będzie liczony jako 300 proc. czasu nadawania utworu. Dotychczas było to 200 proc. Zakłada także wydłużenie z 18 do 36 miesięcy czasu, w którym dany utwór uważany jest za debiut.
W uzasadnieniu do ustawy napisano, że "projektowana zmiana stanowi mechanizm wsparcia i promocji dla krajowych wykonawców utworów słowno-muzycznych".(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ dki/