REKLAMA

Suski: Będzie zmiana w propozycji o zwiększeniu udziału polskiej muzyki w radiu

2022-01-28 08:53
publikacja
2022-01-28 08:53
Suski: Będzie zmiana w propozycji o zwiększeniu udziału polskiej muzyki w radiu
Suski: Będzie zmiana w propozycji o zwiększeniu udziału polskiej muzyki w radiu
fot. Krystian Maj / / FORUM

Propozycja, która zakłada, że udział polskiej muzyki w radiu w godzinach 5-24 miałby wynosić 80 proc., jest do zmiany; to rzeczywiście jest przesada - powiedział w piątek poseł PiS Marek Suski, który przedstawił projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Suski w programie "Tłit" WP.pl pytany był o projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada, że udział polskiej muzyki w stacjach w kraju miesięcznie miałby wynosić minimum 50 proc., nie jak dotychczas 33 proc., a w godzinach 5-24 byłoby to co najmniej 80 proc., nie jak do tej pory 60 proc.

"To jest pomysł wynikający z sytuacji w kraju, wynikający z porównania, jakie jest prawo w krajach Unii Europejskiej, jak inne kraje chronią swoją kulturę, wspierając swoich artystów, promując swoich artystów" - powiedział poseł PiS.

Suski zaznaczył, że kwestia podziału w godzinach nocnych i dziennych jest dyskutowana. "Już dzisiaj wiem, że ta propozycja jest do zmiany po licznych konsultacjach. To rzeczywiście jest przesada" - powiedział. Jak wyjaśnił, skłania się do podziału proporcjonalnego.

Projekt nowelizacji zakłada, że nadawcy programów radiowych, z wyłączeniem programów tworzonych w całości w języku mniejszości narodowych, etnicznych lub w języku regionalnym, będą przeznaczać nie jak dotychczas 33 proc., a co najmniej 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów słowno-muzycznych, na te wykonywane w języku polskim, a co najmniej 80 proc. (do tej pory było to 60 proc.) w godzinach od 5 rano do 24.

W nowelizacji przewidziano także "bonus" za nadawanie w godz. 5-24 utworów debiutantów. Ich czas antenowy będzie liczony jako 300 proc. czasu nadawania utworu. Dotychczas było to 200 proc. Zakłada także wydłużenie z 18 do 36 miesięcy czasu, w którym dany utwór uważany jest za debiut.

W uzasadnieniu do ustawy napisano, że "projektowana zmiana stanowi mechanizm wsparcia i promocji dla krajowych wykonawców utworów słowno-muzycznych".(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
polska muzyka to miernota. po co zmuszać ludzi do słuchania tego badziewia. jak ktoś chce to może sobie sam puszczać bączki i na jedno wyjdzie

Powiązane: Ustawa medialna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki