REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Będzie mogła ukarać właścicieli mieszkań

Piotr Bożek2023-08-07 11:15social media manager
publikacja
2023-08-07 11:15
Dodaj Bankier.pl w Google

Wiele wskazuje na to, że już niedługo strażnicy miejscy otrzymają nowe uprawnienia. Portalsamorzadowy.pl twierdzi, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje wprowadzić zmiany w przepisach związanych ze wpisami źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Będzie mogła ukarać właścicieli mieszkań
Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Będzie mogła ukarać właścicieli mieszkań
fot. Red_Baron / / Shutterstock

Już w styczniu 2021 r. ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów została znowelizowana. Między innymi doszło do wprowadzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jednocześnie nałożono obowiązek składania deklaracji na właścicieli oraz zarządców budynków.

W ustawie ujęto, że brak takiej deklaracji wiąże się z nałożeniem kary grzywny, jednak w praktyce okazywało się, że nikt nie otrzymał odpowiednich uprawnień, aby te sankcje egzekwować. Tutaj dochodzimy właśnie do straży miejskiej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowelizacją tych przepisów. “Będzie służyło władzom gmin do weryfikowania realizacji nałożonego na właścicieli i zarządców budynków i lokali obowiązku. Powyższe pozwoli na minimalizowanie liczby nieprawidłowości w tym zakresie, przez co wzmocni także realizację systemowych działań ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza w Polsce” - napisano w uzasadnieniu projektu. 

Warto dodać, że straż miejska zyska uprawnienia do nakładania kary grzywny dopiero wtedy, gdy ten przepis wejdzie w życie, a na razie projekt jest w fazie realizacji.

Wakacje na giełdzie

To nie jest jedyne nowe uprawnienie dla strażników miejskich. Będą mogli oni ukarać również osoby, które prowadzą pojazd mechaniczny po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych. 

Źródło:
Piotr Bożek
social media manager

Czuwa nad wizerunkiem Bankier.pl w mediach społecznościowych. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z mediami związany od lat - łączy dziennikarskie doświadczenie z kreatywnym podejściem do contentu.

Tematy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
goldbaker
Czyli w centrali jest odnotowane że oświadczenie jest ale jak nie mam papierka to sru mandat.
prawda_
Tylko jak ma sie ta ustawa do prawa wlasnosci? Tak samo strazy miejskiej, policji ani kontrolerow poczty nie musze wpuszczac na teren posesji o ile nie maja nakazu sadowego.
carlito1
KARY ! KARY ! WINCYJ !!!! KAR
msp
Która to partia wymyśla wciąż nowe małe podatki … do 15.10.23
vacarius
Gdy można karać to wtedy przepisy UE dobre. Ale przepisy UE nie każą karać! W sumie te przepisy moglibyśmy tak łatwo obejść czyli po prostu nie karać. Mogłby niby być ale nikogo nie karać PISowcy.
salad77
karać karać i jeszcze raz karać!!!
peluquero
biznes związany z piecami kondensacyjnymi, pompami ciepła, fotovoltaiką jest spory, i chyba nawet wszystko jest dotowane przez państwo, czyli przepływ jest znany z rąk publicznych w ręce prywatne i to na pełnej, no bo kto nie chce świeżego powietrza :)

mieliśmy spis powszechny (pierwszy raz podawanie danych dot. sposobu ogrzewania)
biznes związany z piecami kondensacyjnymi, pompami ciepła, fotovoltaiką jest spory, i chyba nawet wszystko jest dotowane przez państwo, czyli przepływ jest znany z rąk publicznych w ręce prywatne i to na pełnej, no bo kto nie chce świeżego powietrza :)

mieliśmy spis powszechny (pierwszy raz podawanie danych dot. sposobu ogrzewania) i teraz krosowo mamy drugą bazę danych z deklaracjami, w obecnej sytuacji można śmiało powiedzieć że jest to biznesowe badanie chłonności rynku ;)

i teraz publiczny organ będzie pilnował żeby kalkulacje z papieru jak najlepiej zgodziły sie z rzeczywistością xD
peluquero
oczywiście 'szaraczek' tez może z tego uszczknąć
forfun
twierdicie że ma nowe uprawnienia po czym piszecie że może będzie miała.

ehh poziom coraz niższy
inwestor.pl
Nadchodzi milicja klimatyczna.

Powiązane: Ciepłe mieszkanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki