Starcie twórców z gigantami sieci

Duże serwisy mogą się demonstracyjnie zamykać, by zablokować korzystną dla twórców i wydawców unijną dyrektywę. Głosowanie w przyszłym tygodniu - podaje w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

(fot. Reuters / FORUM)

Według nieoficjalnych informacji gazety branża internetowa na czwartek szykuje akcję, która ma pokazać jej sprzeciw wobec zmian w europejskim prawie. Zakładają one powstanie systemu, w ramach którego internetowi potentaci jak Google czy Facebook, musieliby dzielić się z wydawcami i twórcami przychodami, które osiągną z tytułu udostępnienia np. piosenek, artykułów czy zdjęć.

W wyniku planowanej na czwartek akcji zablokowanych dla użytkowników może zostać wiele serwisów internetowych lub część ich funkcji w całej Europie.

Informatorzy "Rz" mówią m.in. o niemieckiej Wikipedii, a w Polsce o YouTube. Mowa jest też o czasowym wyłączeniu wyszukiwarki Google'a czy Facebooka.

nmk/ godl/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 marcint88

W sobotę ACTA 2.

stopacta2.org

! Odpowiedz
2 11 nostsherlock

Zmieńcie tytuł, bo jest w nim zawarta opinia autora, "...by zablokować korzystną dla twórców i wydawców unijną dyrektywę". Rozstrzyganie dla kogo coś jest korzystne a dla kogo nie powinno się zostawić opinii czytelników

! Odpowiedz
0 7 marcint88

To nie są nawet dziennikarze. Ktoś zapłaci to opublikują.

! Odpowiedz
3 4 czerwony_wiewior

"robią syf o którym nawet Stalin z Hitlerem nie myśleli" - zastanawiam się, co trzeba mieć we łbie, żeby wypisywać takie brednie

! Odpowiedz
7 14 secundus

Bardzo dobrze! Władza nie powinna wymuszać cenzury prewencyjnej na dostawcach usług internetowych. Jeszcze trochę i będzie kontrola jak w Chinach.

! Odpowiedz
0 20 karbinadel

A dostawcy usług mogą na użytkownikach wymuszać określone zachowania? A jeśli chodzi o cenzurę, to obie firmy też mają sporo za uszami, włącznie z cenzurą klasycznych dzieł sztuki, uznanych za niezgodne z poprawnością polityczną

! Odpowiedz
0 19 --__hubert__---__--__--__--__-

Te dwie firmy zbierają dane o swoich użytkownikach lepiej niż niejedne służby specjalne.
Zbierają dane min o:
– historii wyszukiwania
– historii obejrzanych filmów na Youtube (pamiętasz, że Youtube należy do Google?)
– historię poleceń głosowych
– miejsca, w których byłeś (gps) - Inwigilacja !
Nie tak to powinno wyglądać !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 24 tindala

Nie wypisuj bzdur. Lepiej sobie poczytaj o Stalinie i Hitlerze. I miejmy nadzieję że po wyborach do PE konserwatywna prawica będzie miała większą siłę głosu. Unia gospodarcza i militarna - tego chcemy. Unia ideologiczna spod znaku tęczy i walki z "mową nienawiści" czyli wprowadzanie cenzury to nie dla nas.

! Odpowiedz
11 21 specjalnie_zarejestrowany2

Samo google zaplacilo /a raczej jego klienci zaplacili/ w ostatnich latach 10 mld eur za bolszewickie fanaberie biurokratów z Brukseli. Dzieki temu spina sie budżet na imigrantów i promocje LGBT.

! Odpowiedz
4 8 glos_rozsadku

Pani Kaja Godek - działaczka przeciw mordowaniu dzieci nienarodzonych, matka 3 dzieci, w tym 1 z downem została pozwana do sądu o publiczne nazwanie LGTJGF (czy jak tam to zwyrodnialstwo się pisze) zboczeniem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.