REKLAMA

To był udany kwartał dla zwolenników lokat. Średnia czołówki nadal w górę [DepoTracker Bankier.pl]

Monika Dekrewicz2022-09-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-29 06:00

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat kwartalnych i rocznych w dalszym ciągu rośnie, choć nieco mniej dynamicznie jak w drugim kwartale 2022 r. Zgodnie z analizą Bankier.pl najwyższy wzrost kwartał do kwartału dotyczy lokat rocznych na 100 tys. zł.

To był udany kwartał dla zwolenników lokat. Średnia czołówki nadal w górę [DepoTracker Bankier.pl]
To był udany kwartał dla zwolenników lokat. Średnia czołówki nadal w górę [DepoTracker Bankier.pl]
/ Bankier.pl

DepoTracker Bankier.pl pozwala na obserwowanie, jak zmieniały się stawki na najlepszych lokatach dostępnych na rynku. Analiza obejmuje po pięć najwyżej oprocentowanych depozytów dla następujących wariantów:

  • czołowe lokaty 3-miesięczne na 10 tys. zł - z dodatkowymi warunkami i bez dodatkowych warunków,
  • czołowe lokaty 3-miesięczne i 12-miesięczne na 100 tys. zł.

Wybór powyższych okresów oraz kwot nie jest przypadkowy. Lokaty kwartalne od dawna święcą triumfy w kategorii najwyższej sumy wpłaconych na nie środków spośród wszystkich okresów. Klienci chętnie po nie sięgają, skuszeni promocyjną stawką i możliwością ponownego dysponowania swoimi środkami w niezbyt odległej przyszłości. Nierzadko najlepsze stawki są obarczone jednak niskim limitem wpłat i dlatego oferty z tzw. haczykami oraz propozycje bez tego typu warunków porównujemy dla kwoty 10 000 zł.

Posiadacze większych oszczędności mogą być bardziej zainteresowani analizą lokat na 100 000 zł. W tym przypadku wybraliśmy wspomniane już wyżej lokaty na 3 miesiące oraz depozyty na 12 miesięcy.

Źródłem danych, na których opiera się DepoTracker, są cyklicznie publikowane rankingi Bankier.pl oraz porównywarka lokat na bankier.pl/smart.

Lokaty kwartalne na 10 tys. zł (dla polujących na okazje)

Średnia topowej piątki lokat 3-miesięcznych na 10 tys. zł z ujęciem konieczności spełnienia dodatkowych warunków przekroczyła we wrześniu kolejny próg i wyniosła 7,07 proc. w skali roku. Jest to wynik o 0,74 pp. wyższy od średniej zamykającej DepoTrackera z drugiego kwartału 2022 r. Taki rezultat robi szczególne wrażenie, jeśli porównać go ze średnią sprzed 12 miesięcy. Wyniosła ona wówczas 1,26 proc. w skali roku.

Bankier.pl

Wracając do ostatnich trzech miesięcy, warto wypunktować, jakie zmiany przyłożyły się do tego wyniku. W czerwcu br. maksymalna stawka wynosiła 7 proc. w skali roku i była dostępna w BOŚ Banku. Niedługo później bank wycofał EKOlokatę Promocyjną w tym wariancie, ale nie zaszkodziło to średniej w kolejnym miesiącu dzięki podwyżkom na dalszych pozycjach tabeli. We wrześniu miejsce lidera zajmowała Lokata Facto od BFF Banking Group ze stawką w wysokości 8 proc. w skali roku. Jest to najwyższa stawka na rynku, a BFF Banking Group jest jednym z siedmiu banków, w których można ją znaleźć.

Lokaty na ten sam okres i kwotę w tzw. standardzie mogą się pochwalić najwyższym wzrostem w badanym okresie. W czerwcu średnia wyniosła 2,30 proc. w skali roku, natomiast we wrześniu – 4,83 proc. rocznie. Najwyższa zmiana dotyczy sierpnia br., kiedy to oprocentowanie skoczyło z 3,10 do 4,83 proc. w skali roku.

Bankier.pl

Tak dobry wynik to zasługa zmiany oprocentowania na wszystkich ofertach z pierwszej piątki tabeli. Lider zestawienia, czyli Lokata standardowa od Inbanku, został objęty we wrześniu br. stawką wyższą 2,65 pp., oferując aktualnie 6,65 proc. w skali roku. Na drugim miejscu zameldowała się Lokata 365 od Banku BPS oprocentowana na 6 proc. w skali roku. Bank podniósł stawkę na tym depozycie z… 0 proc. EKOlokata Promocyjna od BOŚ Banku dostępna w oddziale na 5 proc. rocznie zamyka pierwszą trójkę najnowszego zestawienia.

Lokaty bankowe na 100 tys. zł (dla zwolenników bezpiecznego oszczędzania)

Podwyżki to nie tylko domena lokat kwartalnych z niskim wkładem. Wzrost – choć nie tak znaczący – zauważono również na lokatach kwartalnych na 100 tys. zł. Ostatnio odnotowana średnia zbliżyła się do 7 proc. rocznie i wyniosła 6,92 proc. w skali roku, co daje rezultat o 0,59 pp. lepszy od czerwcowego wyniku.

Bankier.pl

Tabela na 100 tys. zł składa się w większości z tych samych ofert, które zasilają pozostałe, wyżej już opisywane zestawienia. Podobnie jak w tabeli z dodatkowymi warunkami oprocentowanie maksymalne wzrosło z 7 proc. do 8 proc. w skali roku za sprawą podwyżek m.in. na Lokacie Facto od BFF Banking Group, NOWYMdepozycie 3M Gwarantowanym od Banku Nowego czy energoLOKACIE 3M Gwarantowanej z oferty neoBanku.

Największy wybór wysoko oprocentowanych lokat będą mieli klienci, którzy zdecydują się na depozyt na 12 miesięcy na 100 tys. zł. Podobnie jak przed trzema miesiącami, to właśnie tym lokatom towarzyszy najwyższa średnia, która już sierpniu przekroczyła stawkę w wysokości 7 proc. rocznie, a we wrześniu wyniosła 7,64 proc. w skali roku.

Bankier.pl

Na podwyżkę w wysokości 1,05 pp. w stosunku do czerwca br. zapracowali m.in. Getin Noble Bank (podwyżka na Lokacie na Nowe Środki z 6,50 do 8 proc. w skali roku), Bank Pekao (wzrost na Lokacie negocjowanej z 6 do 8 proc. rocznie) czy BFF Banking Group (zmiana stawki na Lokacie Facto z 6,25 do 7,50 proc. w stosunku rocznym).

Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mikimysz
Kupując dolary i trzymając je w przysłowiowej skarpecie po pół roku mamy 25%
ehud
Aż 75% znika? Kuriozalne :)
mikimysz
Co z tego że nominalnie na lokacie przybyło 7% jeśli realnie straciło się 10% ?
daniel_1
Lokaty na 10 tyś PLN???
Banki lecą w h... czy Polacy są tak ubodzy?
O naiwności nie wspominając, że karty, opłaty, zobowiązania za 3 zł więcej na lokacie.
LUDZIE!!!
Bilet na MPK kosztuje więcej!!!
ehud
Pytanie: w jakim celu pismaki nawet się zajmują takim planktonem? Dla wierszówki?
ehud
Tzw. 'antyinflacyjne' obligi SP dają zwroty w rejonach 16-17%
polityka_to_nie_ekonomia
Trochę lipa dawać kasę rządowi przez antyinflacyjne obligacje, którą to kasę rząd wydaje na dalsze zwiększenie inflacji.
smallsaver
Pod warunkiem, że je ktoś kupił ponad rok temu i odejmij podatek Belki.
ehud odpowiada smallsaver
Wystarczy 'ubrać' te obligi w IKE i podatku tego kosher commie się nie zapłaci :)
ehud odpowiada polityka_to_nie_ekonomia
Dawać kasę rządowi? Nic bardziej mylnego, gdyż to jedynie pożyczka terminowa 'na procent' - rzeczywiście kasę dają rządowi podatnicy PIT oraz płatnicy podatków takich jak akcyza czy VAT przy zakupie tzw. dóbr konsumpcyjnych.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki